New release
Życie Norwida. Pamiątka dwusetnej rocznicy urodzin Poety
W roku 2021 przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida (24 września 1821 – 22/23 maja 1883), jednego z najpowszechniej w kraju i za granicą znanych i uznanych pisarzy polskich. Niezwykle ważna i interesująca jest nie tylko jego wielostronna twórczość (rysunek, grafika, rzeźba, poezja, dramat, publicystyka), w której raz po raz odkrywamy autentyczne arcydzieła, ale równie bogate życie poety, któremu w pierwszym rzędzie poświęcona jest ta książka, stanowiąca szkic biograficzny jego losów i zwarty opis wszechstronnego dorobku literackiego i artystycznego.
Oprócz zarysu biografii książka prezentuje główne motywy twórczości, daje rys edytorskich dziejów dzieł poety, informuje o głównych inicjatywach i dokonaniach norwidologii, podaje podstawową bibliografię i przynosi antologię najważniejszych wierszy Norwida.
Autorem opracowania jest Józef Franciszek Fert, rodem z Kielecczyzny, studiami i pracą nauczycielską oraz akademicką związany z Lubelszczyzną (Włodawa, Lublin), poeta i badacz literatury, specjalizujący się w studiach nad wiekiem XIX i XX. Jako wydawca i komentator zagadnień literackich zajmuje się głównie życiem i twórczością Norwida i Czechowicza. Członek redakcji Dzieł wszystkich Cypriana Norwida, dla których przygotował edycję Vade-mecum i późnych wierszy poety.
Książka stanowi kompetentne wprowadzenie w wiedzę o życiu Norwida i w problematykę jego twórczości, mogłaby znaleźć się w każdej bibliotece i biblioteczce. Zawiera kilkadziesiąt kolorowych zdjęć i ilustracji, m.in. odrestaurowane portrety fotograficzne Norwida.
List of contents
Korzenie rodzinne 9
„Młodości stolica...” Warszawa w latach ponapoleońskich i międzypowstaniowych 18
Dolce far niente i „czasy popielcowe” (podróże artystyczne po Europie 1842-1848) 34
Paryż for ever 54
Życie po życiu, czyli Zmartwychwstanie w słowie 89
Główne motywy twórczości 101
Pomoce bibliograficzne 107
Spis ilustracji 110
Indeks nazwisk 112
Wybór wierszy 117
I. Wiersze z lat 1840-1864 119
[Maryjo, Pani Aniołów!...] 119
Italiam! Italiam! 120
Modlitwa 121
Fraszka (!) 122
Pascha 123
Bema pamięci żałobny-rapsod 123
Trzy strofki 125
Moja piosnka 126
[Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie...] 127
Duch Adama i skandal 129
[Nim znów ucieknę...] 130
Spartakus 130
Bajka 131
Wczora-i-ja 132
II. Wiersze z lat 1865-1883 119
Krzyż i dziecko 133
Przeszłość 134
W Weronie 134
Pielgrzym 135
Fatum 136
Język-ojczysty 136
Kolebka-pieśni (do spółczesnych ludowych pieśniarzy) 137
Nerwy 138
Fortepian Szopena 139
Do Bronisława Z. 144
Information
See also
O Norwidzie. Syntezy i zbliżenia
Author/Editor: Sławomir Rzepczyński
Zebrane w niniejszym tomie prace o Norwidzie powstawały na przestrzeni wielu lat i stanowią swego rodzaju zapis poszukiwania idiomu autora Vade-mecum. Określenie „trudny poeta” – temat jednej z konferencji zorganizowanej przez Instytut Badań nad Twórczością Cypriana Norwida KUL w Kazimierzu Dolnym oraz tytuł wydanej po tej konferencji książki1 – odnajduje potwierdzenie w wieloletnim namyśle nad tym bodaj najoryginalniejszym polskim poetą.
Norwid żywy — kontynuacja
Author/Editor: Justyna Gorzkowicz, Eliza Kącka, Regina Wasiak-Taylor
Nakładem wydawnictwa PUNO Press we współpracy ze Związkiem Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz warszawskiej Fundacji Museion Norwid ukazała się monografia poświęcona Cyprianowi Norwidowi. Książka jest podsumowaniem projektu “Norwid w Wielkiej Brytanii” (2021–2023) i nawiązuje do tomu „Norwid żywy” wydanego w Londynie w 1962 r. staraniem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Monografia ukazała się przy współpracy redakcyjnej z Adamem Cedro w kieleckim Pewnym Wydawnictwe.
Pamięć rysunku. Szkice plastyczne Cypriana Norwida
Author/Editor: Justyna Gorzkowicz
Pamięć rysunku. Szkice plastyczne Cypriana Norwida – to próba przybliżenia osobowości twórczej wyjątkowego artysty. Asumpt do tej refleksji dały szkice Norwida wyselekcjonowane ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Oprócz [...] wprowadzenia – krótkiego stanu wiedzy o działalności plastycznej poety – w skład publikacji, którą oddajemy w ręce Czytelnika, wchodzą: katalog – z wyborem prac Norwida w aranżacji Jarosława Soleckiego oraz teksty interpretacyjne, kulturowo-antropologiczne Karola Samsela oraz Elizy Kąckiej. Do tego dołączone zostały bibliografia oraz spis ilustracji.
Cyprian Norwid,„Nie są nasze – pieśni nasze”. Wiersze religijne
Author/Editor: Stefan Sawicki
W roku 2021 przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida. Ukazał się drugi tom okolicznościowej serii przygotowanej przez Pewne Wydawnictwo – antologię wierszy religijnych Norwida opracowaną przez Profesora Stefana Sawickiego, redaktora naczelnego krytycznego wydania „Dzieł wszystkich” Norwida.