Contest
Fundacja PRO.PL zaprasza nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z miejscowości województwa lubelskiego liczących do 20 tys. mieszkańców do udziału w konkursie P jak polski. Konkurs, stanowiący część projektu To nasz język II, polega na przygotowaniu w dowolnie wybranej formie prac dotyczących zróżnicowania polszczyzny.
Wszystkie szkoły, które przystąpią do konkursu, dostaną podziękowania; wszyscy ćwierćfinaliści i półfinaliści zostaną nagrodzeni promocją ich prac na stronie internetowej konkursu. Zwycięzcy (3 nagrody główne) dostaną nagrody rzeczowe; dodatkowo zostaną nagrodzeni dwudniowym finałem akcji w ich miejscowościach.
W czasie każdego finału odbędzie się prezentacja nagrodzonych prac oraz zostaną przeprowadzone warsztaty dla uczniów i nauczycieli oraz spotkania otwarte dla młodzieży i dorosłych danej miejscowości (lub także miejscowości okolicznych). Gośćmi tych spotkań będą znane postaci kultury, a także językoznawcy różnych specjalności. Warsztaty będą różnorodne tematycznie (np. dzieje znaczeń słów i frazeologizmów, emisja głosu dla uczniów i nauczycieli, warsztaty pisarskie, warsztaty z autoprezentacji). Ponadto jedno spotkanie warsztatowe będzie ściśle związane z tematem nagrodzonej pracy konkursowej. Poprowadzi je specjalista w danej dziedzinie. Wszystkie spotkania będą pogłębiały wiedzę i sprawność uczniów i nauczycieli w poszczególnych dziedzinach.
Prace można zgłaszać do 23.09.2018 r.
Information
See also
Konkurs na esej dla uczniów szkół średnich „Nie znam roli, którą gram. Wiem tylko, że jest moja, niewymienna.” – Wisława Szymborska
Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa oraz Koło Naukowe Polonistów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach ogłaszają Konkurs na esej dla uczniów szkół średnich „Nie znam roli, którą gram. Wiem tylko, że jest moja, niewymienna.” – Wisława Szymborska. Zadaniem uczestników jest napisanie eseju zawierającego rozważania dotyczące ich miejsca w życiu teraz i w przyszłości. Inspirację prac ma stanowić cytat z wiersza Życie na poczekaniu Wisławy Szymborskiej: „Nie znam roli, którą gram. Wiem tylko, że jest moja, niewymienna.”
Warsztaty ERC dla nauk społecznych i humanistycznych
Polska Akademia Nauk organizuje konkurs „Warsztaty ERC dla nauk społecznych i humanistycznych”. Konkurs wyłoni 4 laureatów, którzy wezmą udział w warsztatach ERC Mentoring Initiative, organizowanych 3-4 grudnia 2016 roku w Wiedniu przez Instytut Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften vom Menschen) oraz Polską Akademię Nauk (stacja naukowa w Wiedniu).
Szósta edycja Konkursu poetycko–plastycznego „Wiersz+Obraz”
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu i dwumiesięcznik literacki „Topos” zapraszają do udziału w Konkursie poetycko-plastycznym pod hasłem „Fortepian Szopena”. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wierszem Cypriana Norwida.
Konkurs „Projekt: Norwid”
Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie zaprasza uczniów z polskich szkół działających poza granicami kraju do udziału w konkursie na projekt graficzny koszulki promujący osobę lub twórczość Cypriana Norwida.