Contest
Stanisław Aleksander Nowak, Jerzy Kronhold, Grzegorz Piątek, Marcin Szczygielski i Magda Wosik zostali laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy dziesiątej edycji. Specjalne wyróżnienie - tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymała Hanna Krall.
_________________________________________________________________________________
Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff. Nagrodą tą wyróżniono także twórców takich jak: Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).
Nagroda Literacka m. st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku , kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.
Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach. W regulaminie przewidziano miejsce nie tylko dla kategorii tradycyjnych jak proza, poezja, literatura dla dzieci i młodzieży, ale również stworzono kategorię wyłącznie dla pozycji varsavianistycznych - edycja warszawska. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł – warszawski twórca, przeznaczony dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym, w 2008 roku, uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki, o którym w laudacji napisano „za wszystko co stworzył o Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie”. W kolejnych latach tytuł warszawskiego twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013), Wiesław Myśliwski (2014).
Kandydatów do nagrody zgłaszają wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy. Laureaci wyłonieni przez Jury ogłaszani są podczas uroczystej gali, która tradycyjnie odbywa się w kwietniu. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa.
Nominowani w bieżącej edycji:
Kategoria „Proza”Brygida Helbig „Inna od siebie”
Stanisław Aleksander Nowak „Galicyanie”
Aneta Prymaka-Oniszk „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”
Kategoria „Poezja”
Dariusz Suska „Ściszone nagle życie”
Kategoria „Literatura dziecięca – tekst i ilustracje”
Jolanta Nowaczyk, ilustracje: Daria Solak „Ala ma kota. A Ali?"
Marcin Szczygielski, ilustracje: Magda Wosik „Klątwa dziewiątych urodzin”
Kategoria „Edycja warszawska”
Łukasz Lubryczyński, Karolina W. Gańko „Dorożkarstwo warszawskie w XIX wieku”
Tomasz Mościcki „Warszawskie sezony teatralne 1944-1949”
Grzegorz Piątek „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”
Information
See also
Nagroda Literacka m.st. Warszawy - IX edycja
Ogłoszono nominacje do 9. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez warszawski samorząd.
Nagroda im. Juliana Tuwima 2016 dla prof. Michała Głowińskiego
11 grudnia br. w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka prof. dr hab. Michał Głowiński otrzymał Łódzką Nagrodę Literacką im. Juliusza Tuwima. Jury postanowiło uhonorować dokonania literackie i twórczość Pana Profesora m.in. za „standardy nie tylko literackie, również etyczne” oraz „zaangażowanie w sprawy świata”.
Nagroda Złotej Róży
Nagroda „Złota Róża” jest coroczną nagrodą Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika „Nowe Książki”. Przyznawana jest dla najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką.
1 grudnia rusza przyjmowanie zgłoszeń do 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
Do 31 stycznia 2017 r. trwa nabór zgłoszeń w ramach 10. edycji konkursu o Nagrodę Literacką m.st. Warszawy. Celem konkursu jest nagrodzenie książek wyróżniających się poziomem literackim i edytorskim. Pula nagród w konkursie wynosi 200 000 zł. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz sami czytelnicy. Nominacje można zgłaszać w czterech kategoriach: • literatura piękna – proza; • literatura piękna – poezja; • literatura dziecięca – tekst i ilustracje; • edycja warszawska (varsaviana).