Contest
Biblioteka Narodowa: Nagroda Literacka Skrzydła Dedala 2017 dla Andrzeja Nowaka
Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w 2017 roku otrzymuje profesor Andrzej Nowak, historyk i eseista, autor wielu wybitnych prac o historii Polski. Andrzej Nowak został nagrodzony za całokształt dorobku eseistycznego ze szczególnym uwzględnieniem trzech tomów Dziejów Polski.
Jury w składzie:
• Włodzimierz Bolecki (przewodniczący),
• Tomasz Bocheński,
• Antoni Libera,
• o. Janusz Pyda OP
wyróżniło laureata „za imponującą opowieść o działalności pierwszych pokoleń Polaków, dzięki którym kształtowały się fundamenty kultury i państwowości polskiej”.
Trzy tomy Dziejów Polski ukazały się nakładem wydawnictwa Biały Kruk w latach 2014, 2015 i 2017. Swą monumentalną pracę, zaplanowaną na wiele tomów, autor adresuje nie tylko do historyków, ale przede wszystkim do czytelników, którzy chcą zrozumieć sens naszych dziejów.
Nagroda Skrzydła Dedala jest przyznawana corocznie za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, a szczególnie prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. Obok walorów poznawczych twórczości nominowanych autorów jury wysoko ceni także niekonwencjonalność sądów, odwagę i precyzję myśli oraz piękno słowa.
W zeszłym roku wyróżniono dwie pisarki – Renatę Lis za książkę W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu (Wydawnictwo Sic!) i Martę Kwaśnicką, autorkę książki Jadwiga (Teologia Polityczna). W roku 2015 Nagrodę Skrzydła Dedala otrzymał Przemysław Dakowicz za książkę Afazja polska Wydawnictwa Sic!.
Patronat medialny nad Nagrodą objął Program 2 Polskiego Radia.
Kontakt dla mediów: Grzegorz Mazurowski, tel. 604 266 290, mail: g.mazurowski@bn.org.pl
Information
See also
Nagroda Literacka Skrzydła Dedala 2016 dla Marty Kwaśnickiej i Renaty Lis
Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w roku 2016 otrzymują ex aequo Marta Kwaśnicka za książkę "Jadwiga" oraz Renata Lis za książkę "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu".
Nagroda Złotej Róży
Nagroda „Złota Róża” jest coroczną nagrodą Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika „Nowe Książki”. Przyznawana jest dla najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką.
Nabór zgłoszeń do Nagrody za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
Do 30 listopada trwa nabór zgłoszeń do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Nagroda zostanie wręczona w dwóch kategoriach: za przekład dzieła oraz za całokształt twórczości translatorskiej. Kto zdobędzie statuetkę oraz odpowiednio 30 000 zł oraz 50 000 zł dowiemy się 6-8 kwietnia 2017 r. podczas Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w Tłumaczeniu”.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy – 17 edycja
Wystartowała 17 edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Czytelnicy mogą zgłaszać ulubione książki w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej, komiks i powieść graficzna.