Programmes we offer
Logopedia z audiologią - studia licencjackie
Studia na kierunku LOGOPEDIA Z AUDIOLOGIĄ pozwalają uzyskać wiedzę na temat przyczyn powstawania wad wymowy oraz sposobów ich usuwania oraz umiejętności diagnozowania i prowadzenia terapii zaburzeń mowy. Studia przygotowują również do pracy z osobami z zaburzeniami słuchu. Specjalność dodatkowa (audiologia) znacznie poszerza wiedzę w zakresie usprawniania mowy osób ze znacznymi i głębokimi zaburzeniami słuchu oraz z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego.
Główne przedmioty:
Grupa treści podstawowych:
teoria zaburzeń mowy, anatomia narządów mowy, głosu i słuchu, neurologia z elementami pediatrii, psychiatria z elementami geriatrii, elementy ortodoncji, fonologia i fonetyka artykulacyjna, językoznawcze podstawy logopedii, praktyczna stylistyka, psycholingwistyka, neuropsychologia, pedagogika ogólna, psychologia ogólna
Grupa treści kierunkowych:
1/ Specjalność główna – logopedia: kształtowanie się i rozwój mowy dziecka, zaburzenia komunikacji językowej – dyslalia, alalia, dyzartria, afazja i oligofazja, zaburzenia płynności mówienia – jąkanie zaburzenia mowy w demencji, surdologopedia, trudności w czytaniu i pisaniu, specyficzne zaburzenia rozwoju języka, emisja głosu, technika mówienia;
2/ Specjalność dodatkowa - audiologia: akustyka mowy z elementami psychoakustyki, foniatria otoneurologia, patologia i diagnostyka narządu słuchu, metodyka audiofonologii, diagnostyka przesiewowa i protezowanie słuchu
Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów pierwszego stopnia LOGOPEDIA Z AUDIOLOGIĄ jest wyposażony w wiedzę i umiejętności umożliwiające mu diagnozowanie i prowadzenie terapii zaburzeń mowy i słuchu w placówkach oświatowych (przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach) i w placówkach służby zdrowia typu ambulatoryjnego, domach pomocy społecznej. Może również, jako specjalista z zakresu emisji głosu i techniki mówienia, być zatrudniony w placówkach kulturalno-oświatowych i mediach. Kształcenie pedagogiczne w ramach kierunku studiów przygotowuje absolwenta do pełnienia funkcji wychowawczych i opiekuńczych, wspierania rozwoju uczniów i zaspokajania ich indywidualnych potrzeb edukacyjnych. Absolwent potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik informacyjnych ze specjalistami m.in. z dziedziny psychologii, pedagogiki, ortodoncji, psychiatrii, neurologii. Jest przygotowany do prowadzenia badań w zakresie biologicznych, psychologicznych i lingwistycznych uwarunkowań zachowań językowych, patologii mowy i słuchu, terapii i rehabilitacji oraz do podjęcia studiów II stopnia.
Rekrutacja na kierunek składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap stanowi egzamin wstępny, podczas którego ocenie są poddawane predyspozycje kandydata w zakresie sprawności fizycznej, niezbędne do wykonywania zawodu logopedy. Sprawność fizyczna sprawdzana w toku egzaminu wstępnego obejmuje: motorykę narządów artykulacyjnych, precyzję ruchów artykulacyjnych, wydolność głosową, tempo i płynność mówienia, słuch fizyczny (badanie orientacyjne) oraz fonematyczny. Do oceny motoryki narządów artykulacyjnych (języka, warg, podniebienia miękkiego, żuchwy), słuchu fizycznego i fonematycznego służą próby wskazane przez członków komisji egzaminacyjnej, ocena swobodnej wypowiedzi kandydata, a także przeczytanie fragmentu tekstu. Negatywny wynik egzaminu wstępnego uniemożliwia przyjęcie na studia. W tym przypadku nie będą przeliczane na punkty wyniki ze świadectwa maturalnego. W drugim etapie rekrutacji brane są pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego wg tabeli.
W trakcie rekrutacji należy podawać wyniki faktycznie osiągnięte na egzaminie dojrzałości. Przeliczniki podane są jedynie w celach informacyjnych i zostaną automatycznie zastosowane przez system. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć w zasadach kwalifikacji na rok 2019/2020.
Information
See also
Logopedia - studia magisterskie
Studia na kierunku LOGOPEDIA pozwalają na uzyskanie poszerzonej wiedzy oraz umiejętności w zakresie diagnozowania, korekty i terapii zaburzeń mowy u dzieci i osób dorosłych. Program studiów II stopnia kładzie szczególny nacisk na kształcenie logopedów w zakresie wiedzy i umiejętności odnoszących się do terapii zaburzeń mowy, przede wszystkim o podłożu neurologicznym i genetycznym.
Logopedia ogólna - studia licencjackie
Logopedia ogólna na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia to pierwszy w regionie świętokrzyskim uniwersytecki kierunek tego typu. Instytut Filologii Polskiej UJK utworzył go jako odpowiedź na oczekiwania tych, którzy chcą być logopedami i po ukończeniu całego cyklu prowadzić własne gabinety terapii wad wymowy, diagnozować i leczyć zaburzenia w komunikowaniu różnego typu w placówkach medycznych, poradniach oraz placówkach oświatowych. Z uwagi na ciągły wzrost zapotrzebowania na tego typu pomoc – zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób starszych – na absolwentów logopedii czekają atrakcyjne miejsca pracy oraz otwierają się liczne, w zasadzie nieograniczone możliwości poszerzania kompetencji zawodowych w zależności od indywidulanych zainteresowań.
Studia Podyplomowe Logopedia medialna z logopedią ogólną
Tematyka studiów:
Neurologopedia
Celem studiów jest uzyskanie wiedzy w zakresie neurologopedii i praktycznych umiejętności w zakresie diagnozy i terapii osób (od urodzenia, poprzez wiek rozwojowy, aż do wieku podeszłego) z zaburzeniami mowy i języka powstałymi w wyniku uszkodzenia i dysfunkcji układu nerwowego, które pozwolą zdobyć kwalifikacje do wykonywania zawodu neurologopedy.