Event
27. Festiwal Nauki w Warszawie
„Nauka to podróż w przyszłość” to hasło 27. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie, odwołujące się do działalności patrona tegorocznego FN Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797-1873), podróżnika, geografa, geologa, badacza i odkrywcy.
Festiwal Nauki to wydarzenie, które co roku gromadzi osoby zainteresowane aktualnymi problemami badawczymi, metodami prowadzenia badań i odkryciami w różnorodnych dziedzinach nauki. Tematyka festiwalowych spotkań dotyczy nauk ścisłych, przyrodniczych, medycyny, nauk humanistycznych i społecznych, a także nauk o kulturze i sztuce. Festiwal Nauki jest otwarty dla wszystkich chętnych bez względu na wykształcenie i wiek. Spotkania mają formę debat, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych, wizyt w laboratoriach, wystaw, wycieczek, konkursów i gier edukacyjnych. Specjalnie dla dzieci organizowane są atrakcyjne zajęcia, dlatego na Festiwal Nauki można wybrać się całą rodziną. Festiwal proponuje również lekcje dla grup szkolnych wszystkich poziomów nauczania.
Wydarzenia mające miejsce podczas festiwalu organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz towarzystwa naukowe. W tym roku pragniemy ponownie stworzyć atmosferę naukowego święta. Jesteśmy przekonani, że udział w Festiwalu Nauki pomaga lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także pozwoli dowiedzieć się, na jakie pytania nauka nie znalazła jeszcze odpowiedzi.
W tym roku Instytut Badań Literackich PAN zaprasza na następujące wydarzenia:
19 września, g. 15:00-16:00
dr hab. Piotr Sobolczyk: JĘZYKI LITERATURY POLSKIEJ XXI WIEKU
21 września, g. 19:00-20:00
dr Jadwiga Clea Moreno-Szypowska: TAJNIKI "KSIĘGI BLASKU" (SEFER HA ZOHAR)
28 września, g. 18:00-19:30
prof. dr hab. Danuta Danek: TAJEMNICA UKRYTA W AUTOBIOGRAFICZNYM WIERSZU MICKIEWICZA POMIJANYM PRZEZ BIOGRAFÓW
30 września, 11:00-12:30 (wykład w formie hybrydowej)
dr hab. Marek Pąkciński: ROSYJSKI NEOFASZYZM XXI WIEKU – GENEALOGIA I SYMPTOMY CHOROBY
30 września, 13:00-14:00 (wykład w formie hybrydowej)
dr Agnieszka Bąbel: ORZESZKOWA, ZŁOTE RUNO I HEJTERZY. SPRAWA „ARGONAUTÓW” (1898-1899)
30 września, 14:30-15:30 (wykład w formie hybrydowej)
dr Agata Grabowska-Kuniczuk: PRUS JAKO FOTOGRAF, PRUS NA FOTOGRAFII
30 września, 16:00-17:00 (wykład w formie hybrydowej)
dr Weronika Szulik: WIERNA ADAPTACJA? RÓŻNICE MIĘDZY FILMEM "ROK 1863" I POWIEŚCIĄ "WIERNA RZEKA" STEFANA ŻEROMSKIEGO
Lekcje dla klas 4-6 szkoły podstawowej
dr Ewa Cybulska-Bohuszewicz, mgr Nina Manninen POLSKA KSIĘŻNICZKA W KRAINIE LODU: KATARZYNA JAGIELLONKA JAKO KSIĘŻNA FINLANDII I KRÓLOWA SZWECJI
(materiał filmowy dostępny na platformie YouTube od 29 września 2023 od godziny 9:00)
Wszystkie wydarzenia (poza lekcją dla szkoły podstawowej) odbędą się w Pałacu Staszica, w sali nr 144 im. Adama Mickiewicza na I piętrze. Dodatkowo wszystkie wykłady 30 września będzie można obejrzeć również online (linki podane zostaną w późniejszym terminie).
Szczegółowy program Festiwalu, a także dane partnerów i organizatorów, można znaleźć na stronie: www.festiwalnauki.edu.pl.
Information
See also
XX Festiwal Nauki w Warszawie
Spotkania XX Festiwalu Nauki organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe. Od kilku lat w ramach Festiwalu swoje spotkania przygotowuje ponad sto instytucji, co roku też nowe instytucje dołączają do grona organizatorów.
XXI Festiwal Nauki w Warszawie
W tym roku warszawski Festiwal Nauki odbywa się już po raz dziewiętnasty. W jego ramach organizowanych jest blisko 1000 różnych imprez.
Festiwal Nauki w Instytucie Badań Literackich PAN
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk serdecznie zaprasza na wystawy, wykłady, warsztaty, dyskusje i lekcje, które odbędą się w Pałacu Staszica w dniach 22-30 września w ramach Festiwalu Nauki.
70 lat tradycji - 40 000 stron bibliografii - 250 mln danych o kulturze
Z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia i działalności Pracowni Bibliografii Bieżącej Instytutu Badań Literackich PAN w Poznaniu Pracownia serdecznie zaprasza do Pałacu Staszica w Warszawie, gdzie w dniach 22-30 września 2018 roku można będzie obejrzeć okolicznościową wystawę.