Event
BOLESŁAW JAŻDŻEWSKII KASZUBSKA PAMIĘĆ KULTUROWA
ZAPRAZAMY DO UDZIAŁU XIX KONFERENCJI KASZUBOZNAWCZEJ
BOLESŁAW JAŻDŻEWSKI I KASZUBSKA PAMIĘĆ KULTUROWA
Bytów, Muzeum Zachodniokaszubskie, 12 listopada 2020 r.
XIX KONFERENCJA KASZUBOZNAWCZA
BOLESŁAW JAŻDŻEWSKI I KASZUBSKA PAMIĘĆ KULTUROWA
Bytów, Muzeum Zachodniokaszubskie, 12 listopada 2020 r.
PROGRAM:
10.00 – otwarcie
10.10 – mgr Felicja Baska Borzeszkowska (Brusy) Wspòmink ò drëchu Bòlesławie
10.30 – dr hab. Adela Kuik-Kalinowska prof. AP (Akademia Pomorska w Słupsku), Narracyjne formy pamięci we wspomnieniach Bolesława Jażdżewskiego
10.50 – mgr Łukasz Zołtkowski (Akademia Pomorska w Słupsku),
Co w nich sedzy? Mozaika charakterów w „Jôrmarkù w Bòrzëszkach” Bolesława Jażdżewskiego
11.10-11.30 – przerwa
11.30 – mgr Anna Gliszczyńska (Lipusz), Zapożyczenia językowe w prozie Bolesława Jażdżewskiego
11.50 – prof. dr hab. Daniel Kalinowski (Akademia Pomorska w Słupsku), „Gburzy” w PRL-u. Powojenne wspomnienia Bolesława Jażdżewskiego
12. 10 - dyskusja
13.00 - Podsumowanie sesji
Organizacja:
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Zakład Antropologii Kultury i Badań Kaszubsko-Pomorskich Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Kaszubski w Gdańsku
Information
See also
Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki
Zaproszenie na seminarium w Wejherowie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Akademia Pomorska w Słupsku zapraszają na seminarium "Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki"
Niepodległa na pograniczu. Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów
Ogólnopolskie Sympozjum „Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów” to sesja otwierająca wieloletni cykl interdyscyplinarnych działań konferencyjnych poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza i Kaszub. Wieloetniczne i wielokulturowe pogranicze kaszubsko-pomorskie w okresie pierwszej wojny światowej stało się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Wielka wojna otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.
NIEPODLEGŁA NA POGRANICZU / konferencja II: Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu
Ogólnopolskie Sympozja Niepodległa na pograniczu to wieloletni cykl interdyscyplinarnych konferencji i działań w sferze kultury poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza i Kaszub. Wieloetniczna i wielokulturowa przestrzeń kaszubsko-pomorska w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej stała się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Pierwsza część: Wielka wojna na Pomorzu… otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.
Debata "Jak wykorzystać potencjał kulturowy lokalnych społeczności?" / w ramach projektu "Poszerzanie Pomorskiej Przestrzeni Kultury"
Akademia Pomorska w Słupsku zaprasza na debatę "Jak wykorzystać potencjał kulturowy lokalnych społeczności?", organizowaną w ramach projektu "Poszerzanie Pomorskiej Przestrzeni Kultury".