Event
Druidka i święta? Joanna, wiejska bohaterka powieści George Sand / Seminarium w cyklu „Duchowość kobiet”
Zespół Archiwum Kobiet serdecznie zaprasza na kolejne otwarte seminarium w cyklu „Duchowość kobiet”.
Wystąpienie dr Katarzyny Nadany-Sokołowskiej o bohaterce powieści George Sand „Joanna” będzie pretekstem do przypomnienia romantycznej druidomanii oraz do rozmowy o tym, w jaki sposób Sand próbowała w tej powieści przedstawić wyższym warstwom społeczeństwa psychikę (i duchowość?) ludu. Przyjrzymy się także jej bohaterce od strony współczesnych feministycznych dociekań nad długim trwaniem symboli i wyobrażeń matriarchalnych w kulturze chrześcijańskiej.
Information
See also
THE SUN AND HER PLANETS. AROUND GEORGE SAND’S RECEPTION IN CENTRAL AND EASTERN EUROPE International conference
George Sand is undoubtedly one of the most astonishing figures of 19th -century culture. Her cultural impact reaches far beyond the sometimes benevolent, sometimes unfavourable reception of her works: it is also felt through the development of cultural models that can be described as “sandism”, to use one of Honoré de Balzac’s terms, but giving it a broader meaning.
Wykład dr Alicji Urbanik-Kopeć: Ciemny pokój. Spirytyzm jako przestrzeń emancypacji kobiet na przełomie XIX i XX wieku / z cyklu "Duchowość kobiet"
Archiwum Kobiet IBL PAN i Instytut Religioznawstwa UJ zapraszają na otwarte seminarium z cyklu "Duchowość kobiet", które odbędzie się 25 października o godzinie 16:00 w sali 144 Pałacu Staszica. Dr Alicja Urbanik-Kopeć przedstawi nam referat pt. Ciemny pokój. Spirytyzm jako przestrzeń emancypacji kobiet na przełomie XIX i XX wieku.
Seminarium z cyklu „Duchowość kobiet”
Serdecznie zapraszamy na piąte seminarium z cyklu „Duchowość kobiet” organizowane przez zespół Archiwum Kobiet IBL PAN oraz Instytut Religioznawstwa UJ. Gościniami spotkania będą pisarka Justyna Bargielska i artystka sztuk wizualnych Ada Karczmarczyk. Wystąpią one z krótkimi prezentacjami, które będą punktem wyjścia do dyskusji.
Polskie Salem / seminarium z cyklu "Duchowość kobiet"
W 1689 roku w niewielkim wielkopolskim miasteczku Kleczewo, oskarżona o czary kilkunastoletnia dziewczyna przyznała się do tego, że wraz z kilkoma innymi czarownicami doprowadziła do śmierci syna właściciela wsi, w której mieszkała. W odwecie ów właściciel wsi rozpoczął w okolicy "polowanie na czarownice", do którego podjudzał także innych szlachciców. W ciągu kolejnych czterech lat kleczewski sąd przesłuchał kilkadziesiąt osób, wiele z nich skazując na śmierć.