Event
Festiwal Literacko-Artystyczny PRETEXTY
PreTEXTY mają charakter festiwalu podróżującego. Jego ideą jest promowanie ambitnej literatury i sztuki współczesnej. Od roku 2010 jest związany z miastami Dolnego Śląska.

Idea stworzenia objazdowej dolnośląskiej imprezy literacko-artystycznej powstała w wyniku refleksji nad wyraźną w ostatnich latach tendencją do centralizacji życia kulturalnego; przechwytywanie kolejnych wartościowych lokalnych projektów artystycznych przez miasta takie jak Wrocław, w połączeniu z ogólnie mniejszymi możliwościami (infrastrukturalnymi, instytucjonalnymi) ośrodków regionalnych, skutkuje zachwianiem zrównoważonego rozwoju i dostępu do kultury. Zależy nam na wciągnięciu odbiorców w żywy i twórczy kontakt z młodą literaturą, również przez jej integrację z innymi dziedzinami działalności artystycznej
(muzyką, multimediami) oraz przede wszystkim – ożywienie struktur lokalnych: takie cele postawiliśmy przed festiwalem. Także dlatego w tym roku preTEXTY wystąpią gościnnie na kilku ważnych lokalnych festiwalach artystycznych: są to Dziedziniec Sztuki w Jaworze, Jamolada w Kowarach, Slot Art Festival w Lubiążu, Cztery Żywioły Słowa w Świdnicy, Festival Of Cultures w Wolimierzu i Granitowa Strzała w Strzelinie.
Impreza odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Festiwal odbędzie się w następujących miastach:
6-8.05.2016 JAWOR
20-21.05.2016 LEGNICA
3-4.06.2016 NOWA RUDA
6-9.07.2016 LUBIĄŻ
22.-23.07.2016 WOLIMIERZ
02-03.09.2016 WILNO
16-17.09.2016 WAŁBRZYCH
23-24.09.2016 KOWARY
30.09.-01.10.2016 BIELAWA
07-09.10.2016 STRZELIN
27-29.10.2016 ŚWIDNICA
PreTEXTY 2016 to kilkadziesiąt spotkań autorskich, konkursy literackie, warsztaty dla dzieci oraz dla początkujących pisarzy, jak również warsztaty filmowo-literackie, działania edukacyjne w szkołach, performance oraz koncerty. Przygotujemy specjalne Literackie PIT-STOPY.
Information
See also
(Bez)kres paradygmatu. Nowoczesność w romantyzmie - romantyzm w nowoczesności / Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa
Organizatorzy konferencji - Katedra Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu, Katedra Krytyki Współczesnej oraz Katedra Teorii Literatury Uniwersytetu Jagiellońskiego - pragną zachęcić uczestników do odpowiedzi na pytanie postawione przez Arkadiusza Bagłajewskiego we wstępie do książki "Obecność romantyzmu": „Czy romantyzm – rozumiany jako formacja, światopogląd, sposób odczytania i rozpoznawania świata przez jednostkę pragnącą głębokiej zmiany rzeczywistości – jest jeszcze obecny we współczesności?" Wspólnie z badaczami różnych dyscyplin wiedzy chcielibyśmy zastanowić się, jak we współczesności przejawiają się ślady, znaki pozostawione przez dziedzictwo romantyzmu. Mając świadomość, że dziedzictwo to nie może być zamknięte tylko w formule romantycznego paradygmatu patriotyczno-martyrologicznego, chcielibyśmy wejść w dialog o relacjach romantyzmu z nowoczesnością na wielu płaszczyznach. Interesują nas również najważniejsze pytania, problemy i wyzwania stojące przed badaczami mierzącymi się z romantyczną tradycją, a także przebieg procesu szukania odpowiedniego języka mówienia nowoczesnego o romantyzmie i mówienia o nowoczesności romantyzmu. Do dyskusji zapraszamy literaturoznawców, kulturoznawców, historyków, socjologów, religioznawców, jak również innych przedstawicieli nauk humanistycznych, społecznych i ścisłych zainteresowanych problematyką żywotności romantycznego dziedzictwa.
Literatura współczesna i najnowsza w edukacji polonistycznej. Analizy i (re)interpretacje
Zakład Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego, Instytut Filologii Polskiej oraz Uniwersytet Rzeszowski zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej organizowanej w Rzeszowie w dniach 11–12 kwietnia 2016 r.:
Szanse, możliwości, zagrożenia współczesnej literatury. Anomalie, parodie i znaki
Instytut Filologii Polskiej, Zakład Teorii Literatury, Koło Literackie Anafora Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Częstochowski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza zapraszają na pierwszą edycję ogólnopolskiej konferencji naukowej, zatytułowanej "Szanse, możliwości, zagrożenia współczesnej literatury".
Literatura polska w Czechach
Zakład Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na wykład Jana Jeništy (Univerzita Palackého v Olomouc /Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu) pt. Literatura polska w Czechach, który zostanie wygłoszony 24 maja 2018 r. o godz. 10:00 w budynku Wydziału Filologicznego UŁ przy ul. Pomorskiej.