Event
"Filologia Polska" 2023: Reportaż – między literaturą i dziennikarstwem
Serdecznie zapraszamy reprezentantów wszystkich dyscyplin polonistycznych do publikacji w roczniku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tematem numeru będzie: Reportaż – między literaturą i dziennikarstwem.
Planowany czas wydania zeszytu to koniec 2023 roku.
Przedmiotem rozważań zamierzamy uczynić tradycyjny, lecz wciąż nieoczywisty gatunek z pogranicza literatury i mediów. O współczesnej popularności reportażu świadczy nie tylko jego silna pozycja na rynku wydawniczym, ale również liczne nagrody dla reporterów, przyznawane nie tylko w konkursach dziennikarskich, ale też literackich (by wspomnieć o uhonorowanej Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury Swietłanie Aleksijewicz czy honorowej Nagrodzie Literackiej „Nike” dla Mariusza Szczygła).
W opinii Agnieszki Fulińskiej, obecnie „dokonuje się ostateczne przemieszanie sfer, które niegdyś stanowiły odrębne kulturowe światy: dokumentu i fikcji, ciągłości fabularnej i urywkowości, słowa i obrazu” (Media, [w:] Kulturowa teoria literatury. Główne pojęcia i problemy, red. M.P. Markowski, R. Nycz, Kraków 2002, s. 468). Interesuje nas zatem perspektywa literaturoznawcza, językoznawcza, medioznawcza oraz kulturoznawcza; teksty dawne bądź współczesne, autorzy sławni, jak i ci nierozpoznani. W ramach szerokiej listy tropów wynikających z tematyki tomu, proponujemy między innymi następujące zagadnienia:
- narratywizowanie przekazów medialnych,
- literatura quasi-dokumentu,
- genologiczny kształt reportażu – przemiany, adaptacje, ewolucja,
- typologia reportażu,
- językowe ukształtowanie gatunku,
- reportaż literacki – tu: utwory non-fiction, biografia i autobiografia,
- pakt referancjalny i jego złamanie (reportaż gonzo, Nowe Dziennikarstwo),
- intermedialność reportażu w dobie cyfrowej,
- reportaż jako gatunek (po)graniczny,
- reportaż we współczesnym życiu kulturalnym (nagrody, festiwale, rynek wydawniczy),
- performatywny charakter reportażu (reportaż interwencyjny i śledczy).
Zapraszamy również do wypełniania rubryk stałych („Regionalia”, „Varia”). Szczegóły w serwisie internetowym „Filologii Polskiej” (w odpowiednich zakładkach).
Z niecierpliwością i zainteresowaniem czekamy na Państwa głos w proponowanym kształcie debaty naukowej – Sekretariat*.
Kamila Gieba
Kaja Rostkowska-Biszczanik
* 1. Na kompletne materiały do publikacji oczekujemy do końca listopada 2022 roku.
2. Do końca października 2022 roku prosimy o zgłoszenie tekstu do publikacji wraz z imieniem i nazwiskiem autora (tu krótki biogram, 3-5 zdań w 3. os.), numerem ORCID, afiliacją, tytułem, streszczeniem po polsku i angielsku oraz słowami kluczowymi (3-5) we wspomnianych językach. W razie wątpliwości – kontakt (jw.).
Rocznik dostępny jest on-line w ramach open access (wydania internetowe kolejnych numerów). Uprzejmie prosimy o respektowanie terminowości, co pozwoli zachować pożądaną systematyczność w ogłaszaniu kolejnych numerów rocznika.
Information
See also
Reportaż w świecie - światowość reportażu / VII Międzynarodowa Konferencja z cyklu "Literatura polska w świecie"
Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich oraz Szkoła Języka i Kultury Polskiej mają zaszczyt zaprosić na międzynarodową i interdyscyplinarną konferencję naukową, organizowaną w dniach 23-24 maja 2018 r. w ramach uroczystych obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wykład otwarty - dziennikarz i pisarz Michał Olszewski
INSTYTUT POLONISTYKI I LOGOPEDII UWM W OLSZTYNIE
Konkurs „Tłumacze świata” na recenzję przekładu książki nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego na Reportaż Literacki
Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przedstawienie oryginalnej, samodzielnie napisanej recenzji dowolnej pozycji z listy książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za rok 2015, która powstała w języku innymi niż polski i została przetłumaczona na język polski. Przedstawiona praca musi zawierać omówienie i ocenę przekładu recenzowanej książki.
MiedziankaFest 2019
W ostatni weekend sierpnia (23–25) w Miedziance na Dolnym Śląsku odbędzie się festiwal reportażu. To już trzecia edycja wydarzenia zainicjonowanego przez Filipa Springera.