Kolokwia Staropolskie 2024: Gościnność w literaturze - gościnność literatury
Pracownia Literatury Renesansu i Baroku Instytutu Badań Literackich PAN oraz Katedra Historii Literatury Staropolskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II serdecznie zaprasza do udziału w kolejnej konferencji naukowej z cyklu "Kolokwia staropolskie". Tegoroczne sympozjum na temat "Gościnność w literaturze - gościnność literatury" nawiązuje do jednego z najgłębiej zakorzenionych polskich autostereotypów, jakim jest przekonanie o naszej odwiecznej gościnności, którą postrzegamy jako trwały element rodzimej tożsamości i tradycji kulturowej. Celem konferencji jest pogłębienie refleksji nad historyczną wartością owego autostereotypu oraz złożonością i ambiwalencją „staropolskiej gościnności” - przede wszystkim na podstawie różnych form piśmiennictwa epok dawnych.
Konferencja odbędzie się w dniach 3–5 czerwca 2024 roku w Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym przy ul. Puławskiej 94. Sympozjum zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Doskonała nauka II” (KONF/SP/0169/2023/01).

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią Pracownia Literatury Renesansu i Baroku Instytutu Badań Literackich PAN oraz Katedra Historii Literatury Staropolskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zapraszają do uczestnictwa w kolejnej konferencji z cyklu „Kolokwia staropolskie”: Gościnność w literaturze – gościnność literatury.
Inspiracji do podjęcia tego tematu dostarczyły zarówno wydarzenia ostatnich lat i miesięcy - doświadczenie wojny za naszą wschodnią granicą i dramat uchodźczy postawiły przed nami wyzwanie solidarności, ale też gościnności wobec przybyszów - jak i współczesne badania socjologiczne, którte wykazują, że jednym z najgłębiej zakorzenionych polskich autostereotypów jest przekonanie o naszej odwiecznej gościnności. W sytuacji jednak, gdy przedstawiciele nauk społecznych coraz chętniej zajmują się kulturą i etyką współczesnej polskiej gościnności, celem tegorocznych "Kolokwiów staropolskich" jest pogłębienie refleksji nad historyczną wartością owego autostereotypu oraz złożonością i ambiwalencjami „staropolskiej gościnności”. Zapraszamy zatem do naukowego dyskursu na ten temat, kierując uwagę przede wszystkim w stronę literatury. Pragniemy, aby to, co implikowane przez formy literackie, poniekąd weryfikowało to, co tematyzowane, a gościnność w naszej wspólnej refleksji okazała się kategorią zniuansowaną i wielowymiarową.
Konferencja odbędzie się w dniach 3–5 czerwca 2024 roku w Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym przy ul. Puławskiej 94. Sympozjum zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Doskonała nauka II” (KONF/SP/0169/2023/01).
Information
Related to the event
See also
Empatia, gościnność, solidarność w literaturze polskiej od XIX do XXI wieku
Centrum Badań Dyskursów Postzależnościowych oraz Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do uczestnictwa w konferencji naukowej "Empatia, gościnność, solidarność w literaturze polskiej od XIX do XXI wieku", która odbędzie się w Krakowie w dniach 14-16 października 2020 r.
Dyskurs medyczny w kulturze staropolskiej
Konferencja naukowa z cyklu KOLOKWIA STAROPOLSKIE
Referat Pawła Majewskiego "Minotaur i granice języka" (spotkanie z cyklu Warszawskich Czwartków Staropolskich)
Zespół Kultury Staropolskiej w Instytucie Kultury Polskiej UW,
Literatura staropolska. Czytanie tekstów, historia i kultura / interdyscyplinarna konferencja naukowa
Uprzejmie zapraszamy na interdyscyplinarną konferencję naukową „Literatura staropolska. Czytanie tekstów, historia i kultura”, która rozpocznie cykliczne „Spotkania z Meluzyną”, organizowane pod patronatem czasopisma „Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura”. Konferencja odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie (woj. zachodniopomorskie) w dniach 19-21 października 2017 roku. Organizatorem jest Pracownia Badań nad Kulturą Religijną i Dawnym Piśmiennictwem Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego przy współudziale Koła Historyków Kultury i Literatury Dawnej.