Event
Kopernik w XVIII wieku
Pracownia Literatury Oświecenia Instytutu Badań Literackich PAN planuje włączyć się w obchody 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, organizując zdalną konferencję naukową dedykowaną pamięci o uczonym w piśmiennictwie i kulturze XVIII wieku.
Portret Mikołaja Kopernika pędzla Marcella Bacciarellego ozdobił apartament w Zamku Królewskim w Warszawie, w Toruniu wzniesiono ku jego czci pomnik, a Ignacy Krasicki poszukiwał pamiątek po astronomie w archiwach warmińskich. Czy rzeczywiście oświecenie polskie doceniło i należycie upamiętniło twórcę heliocentryzmu? Jak oceniano wówczas dorobek Mikołaja Kopernika i w jakim celu się nań powoływano? Gdzie i dla kogo zamawiano jego wizerunki i jak pozyskiwano autografy?
Do udziału w konferencji zapraszamy badaczy wszelkich specjalności. Mamy nadzieję, że jubileuszowe spotkanie nie tylko przybliży sylwetkę Mikołaja Kopernika i rolę heliocentryzmu w polskim oświeceniu, ale również utrwali zasługi epoki dla badań nad biografią i dziełem „oświeconego” kanonika. Oczekujemy referatów dotyczących osoby i myśli Mikołaja Kopernika w osiemnastowiecznej literaturze i filozofii, w encyklopediach, w księgozbiorach, w szkole lub w ikonosferze XVIII stulecia.
Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń referatów (tematu i abstraktu) na te i inne oświeceniowe tematy kopernikańskie do 30 czerwca br. na adres: oswiecenie@ibl.waw.pl
Planowany termin konferencji: 23 listopada 2023 roku.
Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN
Information
See also
Referat prof. Mariusza Ausza "Litewska prowincja zakonu pijarów w XVIII w. i jej wkład w rozwój szkolnictwa i kultury Rzeczypospolitej" / z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"
Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", które odbędzie się w czwartek 13 maja 2021 r. w godzinach 11.00 – 13.00 na platformie Google Meet. Podczas spotkania prof. Mariusz Ausz przedstawi referat pt. Litewska prowincja zakonu pijarów w XVIII w. i jej wkład w rozwój szkolnictwa i kultury Rzeczypospolitej.
Referat dr. Rafała Waszczuka "Czy trajektoria Gaetana Ghigiottiego może być modelem polskiej kariery Włocha w XVIII w.?"/ spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"
W tym roku cykl Z warsztatów badaczy oświecenia otworzy 23 listopada referat laureata tegorocznego Konkursu PTBnWO na najlepszą rozprawę doktorską dotyczącą szeroko rozumianego XVIII wieku, doktora Rafała Waszczuka: Czy trajektoria Gaetana Ghigiottiego może być modelem polskiej kariery Włocha w XVIII w.?
Referat Dr Magdaleny Ślusarskiej "Pijarzy litewskiej prowincji Zakonu Szkół Pobożnych w krajobrazie intelektualnym drugiej połowy XVIII wieku. O błędach i uproszczeniach dawnej historiografii polskiej i potrzebie nowych badań, o konieczności rewizji dyskusyjnych poglądów i reinterpretacji wymowy źródeł" / z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"
Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN zaprasza na piąte spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", które odbędzie się w czwartek 18 lutego 2021 w godzinach 11.00-13.00 na platformie Google Meet.
Referat Pana Profesora Antoniego Czyża "Literatura dokumentu osobistego - późnobarokowe rękopisy benedyktynek. Zasoby z XVIII wieku w Sandomierzu" / z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"
Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", które odbędzie się w czwartek 29 kwietnia 2021 r. w godzinach 11.00 – 13.00 na platformie Google Meet. Podczas spotkania Pan Profesor Antoni Czyż przedstawi referat pt. Literatura dokumentu osobistego - późnobarokowe rękopisy benedyktynek. Zasoby z XVIII wieku w Sandomierzu.