Event
Nabór artykułów do czasopisma "Perspektywy Kultury"
Redakcja czasopisma "Perspektywy Kultury" zachęca do nadsyłania artykułów do numeru poświęconego kulturowemu dziedzictwu Arystotelesa na przestrzeni wieków.
Proponowane tematy:
- Arystoteles jako postać fikcyjna i postać historyczna;
- "Retoryka" Arystotelesa i jej dziedzictwo (np. neoarystotelizm Kenetha Burke’a);
- "Poetyka" Arystotelesowska i jej dziedzictwo (oraz zagadnienia pokrewne, np. Chicago School jako szkoła krytyczna; Mieke Bal i jej lektura Poetyki);
- Arystotelesowskie rozumienie metafory i jej wpływ na badania teoretycznoliterackie i teoretycznojęzykowe;
- etyka Arystotelesowka i jej dziedzictwo;
- psychologia Arystotelesowska i neoarystotelesowska;
- "Polityka" Arystotelesa i wpływ filozofa na myśl polityczną i społeczną;
- nauka w rozumieniu Arystotelesa;
- związki między Wschodem a Zachodem na przykładzie krążenia myśli Arystotelesa;
- komentarz do pism Stagiryty jako wzór gatunkowy;
- Arystoteles w programach szkolnych na przestrzeni wieków.
Teksty (o objętości do 50 tys. znaków) prosimy nadsyłać do 15. 06.2016 r. na jeden z poniższych adresów:
aneta.kliszcz@ignatianum.edu.pl, celina.dorhinicka@ignatianum.edu.pl, pawel.nowakowski@ignatianum.edu.pl, leszek.zinkow@ignatianum.edu.pl
Więcej informacji w załączniku.
Information
See also
Poetyka dzielności. O poezji Julii Hartwig / Wykład prof. Anny Legeżyńskiej
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na cykl wykładów pod nazwą Prelekcje Mistrzów. Skierowane są one przede wszystkim do studentów humanistów, doktorantów oraz uczniów poszukujących możliwości spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki i kultury.
Kryminalna Noc Czytania Literatury z Umbertem Eco
Program Kryminalnej Nocy Literatury z Umbertem Eco:
Święci i świętość w języku, literaturze i kulturze
Katedra Filologii Angielskiej oraz Katedra Filologii Germańskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają do wzięcia udziału w Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Święci i świętość w języku, literaturze i kulturze (18−20 października 2017).
Zapomniane dziedzictwo kulturowe polskiej emigracji po roku 1939
Katedra Teorii Kultury i Sztuki KUL wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Naukowych ma zaszczyt zaprosić na interdyscyplinarną konferencję "Zapomniane dziedzictwo kulturowe polskiej emigracji po roku 1939". Wybuch II wojny światowej stał się ważną cezurą we współczesnej historii Polski. Wielu twórców zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju i pozostania w różnych częściach świata. Ich losy i dokonania nie zawsze zdobyły rozgłos. Wprost przeciwnie. Wielu zostało zapomnianych, a ich spuścizna uległa zniszczeniu lub trafiła do archiwów, prywatnych zbiorów bądź mniej znanych muzeów. Również twórczość, która zdobyła uznanie, nie zawsze została dostatecznie opisana. Podejmowanie tej tematyki było utrudnione zarówno przez trwające po wojnie oddzielenie Polski od Zachodu jak też cenzurę w kraju. Do dziś jednak wiedza na ten temat zawiera wiele „białych plam”. Celem konferencji jest zatem ukazanie ważnego, a zarazem zapoznanego dziedzictwa polskiej kultury tworzonej na obczyźnie od II wojny światowej. Do udziału zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin w tym a zwłaszcza kulturoznawców, historyków, historyków sztuki, filologów, antropologów, teatrologów, filmoznawców i medioznawców.