Event
Nadzieja, poświęcenie, ofiara. Aspekty kulturowe i historyczne
Teksty kultury często opiewają wzniosłe czyny bohaterów, którzy poświęcają swoje szczęście, zdrowie lub nawet życie, by pomóc innym. Obfitują one w opisy heroicznych dokonań, bitew zmieniających losy świata czy jednostek przedkładających dobro ogółu nad własnym losem.
Motywy te pojawiają się zarówno w twórczości uznanych klasyków, jak i w przekazach popkulturowych, staje oddziałując na wyobraźnię społeczeństw na całym świecie, co świadczy o nieprzemijającej potrzebie doceniania bohaterów, ukazywania wydarzeń historycznych nie tylko z perspektywy zwycięzców, ale także ich ofiar oraz stałej konieczności odwoływania się do znanych postaci, które wpłynęły na losy świata. Z tego względu organizatorzy konferencji „Nadzieja, poświęcenie, ofiara. Aspekty kulturowe i historyczne” zachęcają do podjęcia rozważań, proponując refleksję m.in. nad następującymi zagadnieniami:
• bohaterstwo i poświęcenie w kulturze (literatura, film, serial, gry wideo, sztuki piękne);
• poświęcenie, nadzieja i ofiara w mediach współczesnych i dawnych;
• poświęcenie i ofiara w cywilizacji i filozofii Zachodu;
• mitologie i legendy;
• konflikty zbrojne, rewolucje, powstania, spiski;
• dyskursy wolności;
• jednostki i zbiorowości wobec wydarzeń historycznych;
• religijne wymiary poświęcenia;
• jednostki i zbiorowości wobec mechanizmów zniewolenia, dyskryminacji i wykluczenia;
• kult bohaterstwa, słynni bohaterowie;
• społeczne aspekty poświęcenia;
• bohaterowie dnia codziennego - strażacy, policjanci, lekarze etc.
nadzieja, poświęcenie a obyczajowość i codzienność;
• narracje ofiar;
• poświęcenie a trauma;
• kategorie "wygranych" i "przegranych".
Niezależnie przyjmowane będą również studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres npo.konferencja@gmail.com mija 5 października 2019 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł
referatu” i zawierający:
• abstrakt (max. 600 słów);
• notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
• numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 360 PLN. Organizatorzy przewidują publikację pokonferencyjną w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopismach naukowych, które zdecydują się na współpracę z komitetem organizacyjnym (w zależności od liczby
artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
Szczegółowe informacje na temat konferencji aktualizowane będą na stronie internetowej: https://npokonferencja.wordpress.com.
Organizatorzy:
Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ,
Ośrodek Badawczy Facta Ficta
Komitet organizacyjny:
prof. dr hab. Wiesław Olkusz,
dr Renata Iwicka,
dr Barbara Szymczak-Maciejczyk
(informacja Organizatorów)
Information
See also
Bohaterstwo, aktywizm, poświęcenie – przeszłość i współczesność? Aspekty kulturowe, historyczne, społeczne
Ruszył nabór zgłoszeń na ogólnopolską konferencję naukową Bohaterstwo, aktywizm, poświęcenie – przeszłość i współczesność? Aspekty kulturowe, historyczne, społeczne, która odbędzie się w dniach 28-29 lutego 2020 roku w Krakowie.
Bohaterstwo, aktywizm, poświęcenie – historie dawne i współczesne / Ogólnopolska konferencja naukowa
Czasy, obyczaje i kultura w jakiś sposób wymagają poszukiwania bohaterów potrafiących sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed ludzkością niełatwa rzeczywistość. Mamy szansę się o tym przekonać nie tylko zaznajamiając się z tekstami kultury opiewającymi wzniosłe czyny bohaterów, którzy poświęcili się, by pomóc innym. Lecz to poświęcenie i heroizm nie są tylko utrwalone w zapisach czy dziełach, lecz charakteryzują także naszą współczesność, zwłaszcza w tak trudnych czasach, jak te, w których przyszło nam żyć.
Konflikty, spory, waśnie / konferencja online
Rzeczywistość przepełniona jest konfliktami, sporami, niesnaskami, nieporozumieniami – określić ją można jako swoistą sieć skomplikowanych zjawisk, które – niekiedy w sposób niezwykle ostry – antagonizują zbiorowości i jednostki. Te relacje, aczkolwiek niejednokrotnie stanowią zarzewie międzynarodowych incydentów, mają ogromny wpływ także na funkcjonowanie jednostek, ich dobrostan, umiejętność współistnienia w społeczności. Słusznie pisał Baudrillard, że „nasze życie […] toczy się w tego rodzaju bańce, w tej kryształowej kuli, w której zamknięto postacie zaludniające świat Hieronima Boscha”, a każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ciasna staje się owa Baudrillardowska bańka, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby przekazy medialne i social media. Czy więc żyjemy w świecie ustawicznego skonfliktowania, jesteśmy uczestnikami lub widzami sporów i waśni? Jaki wpływ wywierają podobne zjawiska na jednostki i grupy? W jakim stopniu jesteśmy tylko widzami, a w jakim partycypujemy w incydentach, jesteśmy ich sprawcami lub ofiarami? (informacja organizatorów)
Trylogia w tradycji literackiej i historycznej
Przypadająca w tym roku 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza stała się pretekstem do zorganizowania ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. "Trylogia w tradycji literackiej i historycznej". Organizatorami konferencji są Instytut Historii i Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie oraz Muzeum Częstochowskie. Konferencja odbędzie się w dniach 24–25 listopada 2016 r. w Częstochowie.