Event
Piątek w Towarzystwie Literackim z Agnieszką Taborską
Zarząd Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza zaprasza na Piątek w Towarzystwie Literackim z Agnieszką Taborską.

Niedawno ukazała się trzecia już edycja książki Agnieszki Taborskiej "Spiskowcy wyobraźni". Bez tej monografii trudno wyobrazić sobie rozmowę o surrealizmie w literaturze, a i szerzej - w sztuce. Rok temu obchodziliśmy stulecie tego ruchu, a można by i powiedzieć: zjawiska, bo surrealizm ma różne oblicza, różne dynamiki rozwoju. Spotkanie, które poprowadzi Eliza Kącka, koncentrować się będzie głównie na nowym (zmienionym) wydaniu "Spiskowców wyobraźni", ale nie tylko: Agnieszka Taborska opowie o własnych poszukiwaniach artystycznych związanych z surrealizmem.
Gościni: Agnieszka Taborska
Prowadząca: Eliza Kącka
Termin: 28.04.2025, godz. 16.00
Transmisja online na profilu WO TLiAM: https://www.facebook.com/profile.php?id=100079675301772
AGNIESZKA TABORSKA jest pisarką, tłumaczką, historyczką sztuki, specjalistką od surrealizmu. To autorka ponad 20 książek: opowiadań, mistyfikacji literackich, reportaży z podróży, esejów, baśni dla dzieci. Jej książki – nagradzane w Polsce i w Niemczech – były tłumaczone na francuski, angielski, niemiecki, hiszpański, słowacki, japoński i koreański. Na ich podstawie powstały filmy i przedstawienia teatralne. Od 1989 roku dzieli czas między Warszawę a Providence (USA), gdzie w Rhode Island School of Design wykłada historię sztuki, filmu i literatury.
ELIZA KĄCKA – pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka. Autorka książek prozatorskich: „Elizje” (2017), „po drugiej stronie siebie” (2019), „Strefa zgniotu” (2022), „Wczoraj byłaś zła na zielono” (2024), książki eseistycznej „Idiomy. Eseje” (2023) oraz książek akademickich: „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” (2012), „Lektura jako spotkanie. Brzozowski –– tekst –– metoda” (2017). Sporządziła kilka wyborów poezji (nie tylko najnowszej). Felietonistka i współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”.
Information
See also
Środa w Towarzystwie Literackim - spotkanie z Justyną Bargielską
Zapraszamy na spotkanie organizowane przez Warszawski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza przy wsparciu m.st. Warszawy, które odbędzie się 13 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w sali nr 17 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowę z poetką i prozaiczką Justyną Bargielską o jej pisaniu (w 13 lat po książkowym debiucie) i o jej spojrzeniu na polską literaturę najnowszą poprowadzą Eliza Kącka i Karol Jaworski. Spotkanie z Justyną Bargielską zainicjuje „Środy Literackie w Towarzystwie Literackim” – cykl rozmów z wybitnymi przedstawicielami świata literatury, teatru, sztuki i nauki o kulturze. Idea spotkań wzięła się z potrzeby rozwijania kulturalno-literackich kompetencji Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i stworzenia nowego, literacko-akademickiego miejsca spotkań twórców kultury z jej odbiorcami. Wiosenny cykl Śród w Towarzystwie Literackim to trzy rozmowy z pisarzami: Justyną Bargielską, Krystyną Dąbrowską i Jarosławem Mikołajewskim. Czwarte spotkanie poświęcimy patronowi roku 2016 – Henrykowi Sienkiewiczowi. O twórczości i dziedzictwie autora „Ogniem i mieczem” będą rozmawiać dr Grzegorz Marchwiński i dr Dawid Maria Osiński, spotkania literackie poprowadzą: Eliza Kącka, Małgorzata Pieczara-Ślarzyńska oraz Karol Jaworski.
Spotkanie autorskie z Elizą Kącką – Wczoraj byłaś zła na zielono
Wczoraj byłaś zła na zielono Elizy Kąckiej to głęboko intymna opowieść o codzienności z córką w spektrum autyzmu – dzieckiem, które nadaje emocjom kolory i tworzy własny, metaforyczny język opisu rzeczywistości – pełen barw, znaczeń i emocjonalnych odcieni.
Piątek w Towarzystwie Literackim. Z Prof. Julią Przyboś oPrzepierkach rozmawia dr Eliza Kącka
[Uwaga: zmiana trybu spotkania na zdalny! Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem w nim udziału w mogą uzyskać link po napisaniu na adres em.kacka@uw.edu.pl]. Warszawski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz Wydawnictwo Austeria zapraszają na spotkanie autorskie z Julią Przyboś. Z Autorką książki Przepierki, Profesorką Julią Przyboś, porozmawiamy wspomnieniowo, ale spotkanie wokół opublikowanej przez Wydawnictwo Austeria pozycji nie będzie ograniczać się do przeglądu anegdot. Przepierki nie są bowiem wyłącznie zestawem "obrazków z życia", ale spisywane były w duchu analityczno-krytycznym, nie bez ironii (a czasem i autoironii). "Sczesane" z biografii Autorki epizody, które bolą, uwierają, rozczulają tworzą mozaikę wyrazistą, mocną, nieekshibicjonistyczną, a przez to i niedzisiejszą, bo takich książek mamy dziś mało. I nie stanowi o tym wyłącznie unikalne doświadczenie Julii Przyboś, ale też jej rzadka wrażliwość pisarska i sznyt, którego wielu mogłoby jej pozazdrościć. Zapraszamy zatem na spotkanie-świadectwo o kilkudziesięciu latach życia akademickiego, społecznego, intelektualnego.
„Przepierki“ z Julią Przyboś
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na spotkanie autorskie z Julią Przyboś, profesorką i pisarką, renomowaną autorką i ekspertką w dziedzinie literatury francuskiej oraz porównawczej XIX wieku. Organizatorami są Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie – we współpracy z Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza