Event
Text, textil, kontext
Chcielibyśmy zaprosić Państwa na interdyscyplinarne kolokwium „Text, textil, kontext“ („Tekst, tkanina, kontekst”), które odbędzie się w dniach 11–13 czerwca 2025 r. w Instytucie Literatury Czeskiej Akademii Nauk Republiki Czeskiej w Pradze.

Słowa tekst i tkanina mają wspólne pochodzenie w łacińskim texere – tkać, przeplatać. Od starożytnych początków kultury europejskiej tworzenie tkanin – przędzenie, tkanie, haftowanie – było kojarzone z pracowitością, troską o innych i kobiecą cnotą. Celem kolokwium jest zmapowanie funkcji płciowych tworzenia tkanin, zbadanie ich odbicia w literaturze, sztukach pięknych i innych środkach przekazu oraz powiązanie ich z ich wykorzystaniem w procesie kształcenia, aktywizmie, pracy społecznej i terapeutycznej. W perspektywie diachronicznej i synchronicznej skupimy się na funkcjonowaniu tworzenia tkanin jako narzędzia dyscyplinowania, ale także emancypacji kobiet i mowy podrzędnych, uciszonych głosów, a także na ich wkładzie w kształtowanie tożsamości indywidualnej i zbiorowej.
Dyskusji badawczej będzie towarzyszyć program artystyczny: warsztat hafciarski Mariany Novotnej oraz wernisaż prac Zlaty Lamrovej i grupy Kundy Crew.
Zorganizowane przez Instytut Literatury Czeskiej Akademii Nauk Republiki Czeskiej, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Karola i Instytut Historii Sztuki Akademii Nauk Republiki Czeskiej.
Information
See also
Letnie szkoły studiów słowiańskich przed rokiem 1989 w oczach ich uczestników (Letní školy slovanských studií před rokem 1989 očima pamětníků)
Instytut Historii Współczesnej (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i.), Instytut Slawistyki (Slovanský ústav AV ČR, v. v. i.) oraz Instytut Literatury Czeskiej (Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.) Akademii Nauk Republiki Czeskiej zapraszają serdecznie na debatę "Letnie szkoły studiów słowiańskich przed rokiem 1989 w oczach ich uczestników". Debata odbędzie się 16. 12. 2024 o 16.00 w dolnej sali konferencyjnej Instytutu Literatury Czeskiej (Na Florenci 1420/3, Praha). strona wydarzenia: https://www.usd.cas.cz/aktuality/letni-skoly-slovanskych-studii-pred-rokem-1989-ocima-pametniku/
Stopy hrůzy vkontextu československé popkultury
Kolokwium "Stopy hrůzy v kontextu československé popkultury" (Ślady grozy w kontekście popkultury czechosłowackiej) nawiązuje do tradycji konferencji poświęconych twórczości Karla Maya, Jules’a Verne’a i Arthura Conana Doyle’a w kontekście czechosłowackiej kultury popularnej. Tegoroczne kolokwium skupi się na zjawisku horroru, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Mary Shelley, Edgara Allana Poe, Brama Stokera i Howarda Phillipsa Lovecrafta (oraz innych „klasyków” i „założycieli” literatury grozy).
Wykład o literaturze polskiej na Śląsku Cieszyńskim
23 lutego o godz. 17.00 w sali L120 w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego dr Michał Przywara wygłosi wykład pt. „Literatura Śląska Cieszyńskiego po 1989 r.”
Spotkanie z delegacją z Instytutu Literatury Czeskiej Akademii Nauk Republiki Czeskiej
Wizyta jest częścią realizowanego wspólnie z IBL PAN projektu "Przyszłość polskiej i czeskiej bibliografii literackiej: w stronę integracji i wykorzystania w badaniach porównawczych".