Event
Upoluj swoją książkę
Zgodnie z naczelną ideą akcji „Upoluj swoją książkę” uczniowie szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Do pilotażowej odsłony akcji zostanie zaproszonych 1000 liceów ogólnokształcących oraz gimnazjów, w których powstają licea. Udział w niej nie wiąże się z żadnymi kosztami, a o przystąpieniu do akcji decyduje kolejność zgłoszeń.
W ramach projektu do szkół trafią specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Projekt zostanie wsparty szeroką kampanią promocyjną, mającą kreować modę na czytanie, realizowaną między innymi przez najpopularniejszych polskich youtuberów. Zaplanowano również konkursy, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody dla uczniów oraz ich szkół. Aby zgłosić szkołę do akcji, należy do 10 października wypełnić formularz pod adresem: szkoly.czytajpl.pl. Na adres każdej szkoły zostaną przesłane trzy plakaty, które należy umieścić w widocznym, ogólnodostępnym miejscu, tak aby wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w akcji. Materiały zostaną zaadresowane na nazwisko wskazanego w formularzu koordynatora akcji w danej szkole (np. nauczyciel lub bibliotekarz).
Projekt „Upoluj swoją książkę” oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.
Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com, które z ogromnym sukcesem od czterech lat realizują ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „Czytaj PL”, obejmującą dotychczas swoim zasięgiem kilkanaście największych polskich miast.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Pytania związane z projektem można kierować na adresy:
Information
See also
Narodowe czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego
Tegoroczne wspólne czytanie odbędzie się 5 września.
Narodowe Czytanie: "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej
W sobotę 9 września o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się kulminacyjne wydarzenie akcji Narodowego Czytania z udziałem Pary Prezydenckiej.
Kulminacja Narodowego Czytania: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego
Zgłoś swój udział w Narodowym Czytaniu Przedwiośnia! Uczestnictwo zgłaszać mogą szkoły, biblioteki, ośrodki kultury i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zorganizować czytanie Przedwiośnia w swoich miejscowościach.
Jak zachęcić do czytania?
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna oraz Wydawnictwo Naukowe UAM zapraszają na konferencję Jak zachęcać do czytania, która odbędzie się 20 października 2015 r. w poznańskim Collegium Maius (ul. Fredry 10) w Salonie Mickiewicza (IV piętro). Konferencja jest skierowana do nauczycieli, bibliotekarzy, polonistów oraz innych zainteresowanych. Więcej informacji na plakacie.