Event
Wartości i wartościowanie we współczesnej humanistyce: perspektywa filozoficzna, lingwistyczna, komunikacyjna
Planowana konferencja naukowa nawiązuje do ogólnopolskiej konferencji „Idee i wartości w języku, historii i kulturze”, która odbyła się na UWM w Olsztynie w listopadzie 2014 roku. Kontynuując poprzednią sesję, konstatujemy, że choć badania aksjologiczne mają w polskiej humanistyce długotrwałą historię, to jednak wciąż stanowią obszar nowych badań interdyscyplinarnych, a we współczesnej nauce, w pewnym stopniu zdominowanej przez różne odmiany antropologii, problematyka aksjologiczna przeżywa swój rozkwit.
Celem konferencji będzie przedstawienie stanowisk badawczych oraz dyskusja nad kategoriami wartości i wartościowania w ujęciu teoretycznym i metodologicznym, a także przy uwzględnieniu różnych rozwiązań empirycznych — w odniesieniu do języka, komunikacji społecznej, literatury, mediów, sztuki, polityki, religii, ruchów społecznych itd. Przewidujemy przedyskutowanie kilku istotnych zagadnień współczesnej aksjologii, m.in. następujące:
- status, przedmiot i funkcje wartości we współczesnej filozofii
- klasyfikacje i typologie wartości
- relatywizm a absolutyzm aksjologiczny
- polska tradycja oraz współczesny stan badań w zakresie aksjologii
- aksjologia w epoce postmodernizmu: nowe style myślenia
- aksjologia — światopogląd — prakseologia
- semantyka aksjologiczna w tekście/dyskursie
- międzykulturowe aspekty wartości i wartościowania
- wartości w różnych obszarach komunikacji
- teoretyczne i empiryczne aspekty aksjolingwistyki
Koszty związane z udziałem w konferencji pokrywają jej uczestnicy. Składka konferencyjna wynosi 430 zł, dla pracowników i doktorantów UWM w Olsztynie — 190 zł. Powyższa kwota obejmuje: wyżywienie (obiady) w dniach 18-19 listopada; kolację uroczystą w dniu 19 listopada; wydanie tomu pokonferencyjnego; materiały konferencyjne.
Information
See also
Gwara i jej wartość komunikacyjna, kulturowa i społeczna
Przedmiotem refleksji naukowej w trakcie planowanej konferencji pragniemy uczynić gwarę i jej wartość ujmowaną w aspekcie komunikacyjnym, kulturowym i społecznym. Zakładamy, iż problematyka ta rozpatrywana będzie zarówno w ujęciu teoretyczno-metodologicznym, jak i w postaci badań empirycznych, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej.
Język a wartości. Komunikacja językowa w ujęciu aksjolingwistycznym / ogólnopolska konferencja naukowa
Instytut Filologii Polskiej i Logopedii Wydziału Filologicznego UŁ zaprasza do udziału w konferencji naukowej poświęconej aksjologicznym aspektom komunikacji językowej.
Komunikowanie wartości – wartość komunikowania / V ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu „Sytuacja komunikacyjna i jej parametry” z okazji 70-lecia urodzin Profesor Elżbiety Laskowskiej
Cykl konferencji „Sytuacja komunikacyjna i jej parametry” realizowany jest od 2007 roku. Dotąd zorganizowano cztery konferencje, na których badacze komunikacji z wielu ośrodków naukowych dyskutowali o elementach sytuacji komunikacyjnej, m.in. o specyfice aktywności nadawczo-odbiorczej, sposobach komponowania i interpretowania tekstów, percepcji zachowań komunikacyjnych i ich charakteru w różnych dyskursach i kontekstach.
Zjawisko nomadyzmu w kulturze, literaturze i komunikacji językowej (aspekty filozoficzne, semiotyczne i antropologiczne)
Międzynarodowa Konferencja Naukowa