Event
Wystawy na Rok Szymborskiej
W związku z ustanowieniem przez Senat roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej Fundacja Wisławy Szymborskiej organizuje wystawy: "RADOŚĆ PISANIA/RADOŚĆ FOTOGRAFOWANIA. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander", "„Sto lat! Wisława Szymborska” oraz wystawę wyklejanek Wisławy Szymborskiej.

Wystawa RADOŚĆ PISANIA/RADOŚĆ FOTOGRAFOWANIA. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander
Wystawa składa się z 17 fotografii (umieszczonych na 11 planszach oprawionych w ramy o formacie 60,50 cm x 81 cm), na których znajdują się portrety Szymborskiej z lat 80-tych, jak również zdjęcia z ceremonii odbierania Nagrody Nobla w Sztokholmie.
Uzupełnienie wystawy stanowi plik elektroniczny z tekstem wstępu do wystaw z możliwością wydruku w takim samym formacie.
Wystawa „Sto lat! Wisława Szymborska”
„Sto lat! Szymborska” to 25 plansz prezentujących najważniejsze etapy życia poetki i odpowiadające im cytaty z twórczości oraz wyklejanki, rysunki dziecięce, fragmenty niepublikowanych utworów prozatorskich i rękopisów zabaw towarzyskich.
Zaprezentowana najpierw w siedzibie Senatu z okazji otwarcia Roku Szymborskiej, wystawa będzie udostępniana instytucjom takim jak biblioteki, szkoły i domy kultury. "Chcemy by Poetka nie zastygła w spiżową postać z podręczników szkolnych, ale by pozostała ciepłą, serdeczną osobą, jaką była dla przyjaciół" - czytamy na stronie Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Wystawa jest do wypożyczenia w dwóch formatach: B1 i B2. Dodatkową opcją jest możliwość wydrukowania przez instytucje plansz w formacie odpowiednim do mniejszych i większych przestrzeni wystawienniczych.
Wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej
Fundacja Wisławy Szymborskiej jest w posiadaniu dwóch zestawów wyklejanek ze zbiorów przyjaciół i spadkobierców Poetki. Ekspozycję tworzą oryginalne kolaże(w formacie pocztówek), oprawione w drewniane ramki o wielkości 25×20 cm. Każdy zestaw zapakowany w osobną skrzynię – po 25 wyklejanek w każdej.
Istnieje możliwość zorganizowania wystawy wyklejanek z wydruków z plików cyfrowych przekazanych przez Fundację. W tym celu należy skontaktować się z Fundacją: fws@szymborska.org.pl.
Information
See also
Inspiracje: Guzik – Szymborska – wieczór poetycki
Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja Jerzego Peterkiewicza i Księgarnia de Revolutionibus zapraszają na spotkanie z Joanną Guzik, przebywającą w Krakowie w ramach Projektu Rezydencji Poetyckich organizowanych przez Fundację Wisławy Szymborskiej oraz Jerzy Peterkiewicz Educational Foundation. Dlaczego i w jaki sposób Szymborska inspiruje poetkę dowiemy się podczas rozmowy, którą poprowadzi Olga Sabała.
"Duch Szekspira w poezji Wisławy Szymborskiej"
Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych KUL zaprasza na spotkanie z poetką Anną Frajlich (Columbia University, New York). Spotkanie, które odbędzie się 1 czerwca 2022 r. o godz. 16:00 w sali GG-208 poprowadzi prof. Tomasz Garbol, dyrektor Ośrodka Badań nad Literaturą Religijną KUL.
Szymborska wielostronnie /studencko-doktorancka konferencja naukowa
Studenckie Koło Naukowe Polonistów Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej Szymborska wielostronnie. W stulecie urodzin noblistki, która odbędzie się w dn. 19-20 kwietnia 2023 roku.
KUL-owskie spotkania literackie: Michał Rusinek
16 marca 2017 r. gościem KUL-owskich spotkań literackich będzie literaturoznawca, tłumacz, pisarz i wykładowca akademicki dr hab. Michał Rusinek. Jego wieczór autorski „Wszystko (nad)zwyczajne. Michał Rusinek - rozmowa o Wisławie Szymborskiej i literaturze” odbędzie się o godz. 18.00 w Gmachu Głównym KUL, GG-208. Prowadzenie - dr Małgorzata Peroń, Instytut Filologii Polskiej KUL. Na spotkanie zaprasza Towarzystwo Przyjaciół KUL.