Event
Zwierzęta, stworzonka, menażerie – dyskursy różnorakie
Wiele osób deklaruje, że zwierzęta są w ich życiu najważniejszymi istotami, a i my sami często nie wyobrażamy sobie, że mogliby nam nie towarzyszyć pupile niebędący ludźmi. Bywamy zachwyceni, gdy podczas spotkań online nasi podopieczni prezentują się z dumą przed kamerą. Zaangażowanie w walkę o prawa zwierząt, dbałość o ich dobrostan, edukacja we wpajaniu odpowiedzialności, organizacje opiekujące się bezdomnymi, pokrzywdzonymi zwierzętami – to kwestie ważne i zasługujące na uwagę.
Jak wszystko jednak, sprawy zwierząt mają te mroczniejsze wymiary, które także warto podnieść. Z tych wszystkich względów organizatorzy konferencji proponują namysł nad wieloma aspektami (stąd też i tytuł konferencji). Są to m.in.:
- zwierzęta w przestrzeni kultury (film, serial, literatura, sztuki plastyczne, gry wideo etc.);
- zwierzęta fantastyczne, mitologiczne, legendarne, w wierzeniach;
- rola zwierząt w życiu człowieka;
- wyobrażenia i wizerunku kulturowe;
- historia i współczesność;
- gatunki wymarłe;
- gatunki chronione;
- ekosystemy;
- zwierzęta w historii cywilnej i wojskowej;
- ochrona i prawa zwierząt; aktywizm;
- media i social media (np. grupy poświęcone hodowlom, pielęgnacji, opiece);
- zwierzęta popularne, „sławne”, obecne w dyskursach medialnych;
- dyskursy publiczne;
- fundacje, stowarzyszenia, aktywiści;
- prawo;
- polityka;
- psychologia;
- zooterapia;
- fobie;
- zwierzęta, miasta, ludzie; zwierzęta domowe i hodowlane – problemy etyczne;
- ekonomia;
- zoo, cyrk, hodowle, pseudohodowle, handel zwierzętami;
- hodowla na ubój, skóry etc.;
- edukacja;
- kampanie społeczne i świadomość;
- zwierzęta w humanistyce.
Niezależnie przyjmowane będą również inne propozycje.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres paks.ekonferencja@gmail.com mija 11 marca 2023 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy;
- numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 190 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
Szczegółowe informacje na temat konferencji aktualizowane będą na stronie internetowej:
https://zwierzetaekonferencja.wordpress.com/
Komitet Organizacyjny:
dr hab. Ksenia Olkusz (Ośrodek Badawczy Facta Ficta)
dr Renata Iwicka (Uniwersytet Jagielloński)
dr Barbara Stelingowska (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)
mgr Joanna Brońka (Ośrodek Badawczy Facta Ficta)
mgr Konrad Zielonka (Uniwersytet Śląski)
Information
See also
Konferencja "Ekologia w dyskursie. Wokół animal studies"
Konferencja "Ekologia w dyskursie. Wokół animal studies" Do uczestnictwa zapraszamy tak doświadczonych naukowców jak i studentów oraz doktorantów. Nazwa cyklu konferencji: Ekologia w dyskursie. Wokół animal studies Główny organizator: Szkoła Doktorska, Akademia Pomorska w Słupsku Termin: 17-18 czerwca 2021 Miejsce: Słupsk (online)
Otwarte seminarium poświęcone zwierzętom w prozie Gustawa Morcinka
12 października 2017 roku o godz. 17.00 w sali Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach odbędzie się otwarte seminarium poświęcone zwierzętom w prozie Gustawa Morcinka, którego organizatorem jest Centrum Studiów nad Dyskursami Zagłady.
Człowiek w relacji do zwierząt. Mity – stereotypy – uprzedzenia / IV Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „Człowiek — Inny/Obcy Byt”
Laboratorium Animal Studies —Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym UŚ oraz Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ serdecznie zapraszają do udziału w IV Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej z cyklu „Człowiek — Inny/Obcy Byt” na temat „Człowiek w relacji do zwierząt. Mity – stereotypy – uprzedzenia”.
Nabór tekstów do „Fragile” 2 (32) 2016: ZWIERZĘTA
W czasie kiedy ekokrytyka i ekopoetyka powoli zdobywają swoje miejsce w polskim dyskursie humanistycznym, a badacze prześcigają się w tworzeniu kolejnych pojęć od animal studies po post i transhumanizm, warto zadać sobie pytanie o status innych istot żywych w obecnej rzeczywistości. Jesteśmy przekonani, że perspektywa, usuwająca człowieka z centrum zainteresowania, otwiera zupełnie nowe horyzonty badawcze i stawia istotne pytania.