Promoted
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | XXIX | 2023
Tytuł numeru: Pisane światłem. Fotografia – tekst i kontekst
Tematem numeru jest fotografia w dialogu z tekstem – ewolucja stosunku do fotografii i sposobów jej wykorzystania (począwszy od dziewiętnastowiecznego rozumienia jako medium dokumentacyjnego, traktującego „obraz jako dowód prawdy”, po dzisiejsze walory estetyczne, artystyczne i kreacyjne tej dziedziny sztuki, również przez ukazanie roli ikonograficznych tekstów kultury i ich wpływu na życie autorów, podmiotów/obiektów i odbiorców oraz rozmaite możliwości ich interpretacji), skomplikowane dzieje oraz przemiany relacji między fotografią (lub malarstwem, rysunkiem itd.) a pojęciami „prawdy faktów”, „fotograficznego realizmu”, „odzwierciedlenia rzeczywistości”.
Recently added
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | XXVIII | 2022
Tytuł numeru: Przestrzenie intymności
Najnowszy numer periodyku jest poświęcony odkrywaniu intymnego życia autorów wielu rodzajów egodokumentów, a także wątkom biograficznym utrwalonym w dziełach literackich.
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | | 2022
Tytuł numeru: Inscripton. An Anthology 1
Editors of "Inscription. Journal devoted to occasional and applied literature" is pleased to announce the online publication of the first part of the English-language translation series "Inscription. An anthology 1” – a selection of 13 articles from among 535 dissertations published in the yearbook in the years 1994–2021. They can be found on the pages of the Digital Repository of Scientific Institutes and "Inscription".
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | XXVII | 2021
Tytuł numeru: Izolacja i komunikacja. Rozważania nad formami komunikacji literackiej i kulturowej
Artykuły zebrane w tym tomie „Napisu” są reakcją na nowe zjawiska kulturowe, związane z restrykcjami wymuszonymi izolacją w dobie pandemii Covid-19 (jak zdalna wymiana informacji, nowe formy pracy i rozrywki online).
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | XXVI | 2020
Tytuł numeru: Errare humanum est. Błędy w badaniach humanistycznych, ich rodzaje i konsekwencje
XXVI numer „Napisu” gromadzi teksty z różnych dziedzin, począwszy od filozofów i historyków nauki, poprzez literaturoznawców, po edytorów, tekstologów i redaktorów, czerpiących przykłady z własnej praktyki. Artykuły poświęcone są takim tematom, jak pojmowanie istoty błędu i typologia omyłek naukowych, uproszczenia i przekłamania w badaniach biograficznych, rozmaite aspekty edytorstwa, rozumianego przede wszystkim jako szacunek dla źródeł i żmudna praca nad tekstem. Bogato reprezentowany jest również dział recenzji – specyficznego gatunku, którego zadanie wiąże się z oceną wartości i prawdziwości cudzej pracy: pochwałą osiągnięć autora książki i wskazaniem jego niedociągnięć.
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | (XXV) | 2019
Tytuł numeru: Pamiątka, hołd, laudacja w literaturze i kulturze
Jubileuszowy, XXV numer czasopisma „Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej”, założonego w 1994 roku przez Profesora Janusza Maciejewskiego, pierwszego Redaktora Naczelnego rocznika, nosi tytuł „Pamiątka, hołd, laudacja w literaturze i kulturze”.
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | (XXIV) | 2018
Tytuł numeru: Nie tylko wiersz, nie tolko roman. Literatura polska i rosyjska w kontekście gatunków literackich
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | (XXIII) | 2017
Tytuł numeru: List jako szczególny gatunek literacki
List jako gatunek literatury okolicznościowej i użytkowej cechuje się ogromną różnorodnością (listy fikcyjne, paraliterackie i literackie). Cenimy go jako dokument biograficzny i historyczny zarazem, wiedząc, że może, choć nie musi, posiadać znaczne walory literackie. Wartość artystyczna listu zależy od nadawcy, w mniejszym nawet stopniu od jego stanowiska w hierarchii społecznej i od treści przekazywanych przez niego wybranym osobom z jego kręgu), w tym informacji niekiedy tajemnych, nieznanych ogółowi, w większym stopniu zaś – od jego inwencji i sprawności pióra.