What's new
Nagrody dla polonistów i twórców literatury
Tegoroczna jesień obfituje w nagrody wręczane osobom związanym z literaturą, nauką i książką.
Olga Tokarczuk wins the Nobel Prize
Olga Tokarczuk won the 2018 Nobel Prize in Literature. The committee praised her “narrative imagination that with encyclopaedic passion represents the crossing of boundaries as a form of life.” Austrian author Peter Handke was the winner for 2019.
Festiwal Conrada w czołówce festiwali kulturalnych w Europie!
Festiwal Conrada znalazł się w prestiżowym gronie pięciu najważniejszych festiwali kulturalnych Europy. Zwycięzcy zostali wybrani przez ekspertów spośród ponad 800 europejskich wydarzeń. 26 września w BOZAR – Centrum Sztuk Pięknych w Brukseli,nagrodę wręczoną przez Sir Jonathana Millsa, przewodniczącego jury, odebrali reprezentanci organizatorów wydarzenia. Festiwal od jedenastu lat organizowany jest przez Fundację Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Miasto Kraków.
Ogólnopolska Giełda Projektów
Narodowe Centrum Kultury zachęca do udziału w kolejnej odsłonie Giełdy Projektów. Podczas październikowej konferencji omówione zostaną najciekawsze projekty nawiązuje do hasła animacja + słowo.
Narodowe Czytanie 2019. „I Ty możesz poczytać Polakom!”
Narodowe Centrum Kultury oraz Program Trzeci Polskiego Radia zapraszają do wzięcia udziału w konkursie towarzyszącym ósmej odsłonie Narodowego Czytania.
Festiwal Nagrody Literackiej GDYNIA „Miasto Słowa”
Nagrodzie Literackiej GDYNIA, po raz kolejny, towarzyszy festiwal Miasto Słowa, a podczas niego spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA, akcje miejskie, pokazy filmów i panele dyskusyjne z udziałem pisarzy i pisarek. W dniach 26 sierpnia–1 września 2019 gościć będziemy w Gdyni znamienitych polskich autorów i autorki, w tym: Marka Bieńczyka, Paulinę Pidzik, Wita Szostaka, Marcina Wichę, Olgę Drendę, Tomasza Pindla, najnowsze powieści przedstawią Tomasz Organek, Łukasz Orbitowski czy Jacek Dehnel, a muzycznie porwie nas zespół Dylan.pl.
Warszawa Singera 2019
To jedno z najważniejszych i najbardziej dynamicznych wydarzeń kulturalnych Stolicy. Jazz, pop, kabaretowe rewie, teatr, literatura, sztuki wizualne, historia i tradycja Żydów, Polski, Warszawy. Bogata oferta dla dzieci i rodzin.
Sierpniowe festiwale literackie
Sierpniowa kanikuła sprzyja nadrabianiu zaległości lekturowych. Ale jak pogodzić zgłębianie literatury z potrzebą podróżowania? Odpowiedź jest prosta. Zachęcamy do odwiedzania letnich festiwali literackich.
Pasja do promowania nauki. Rozmowa z Doktorem Wojciechem Włoskowiczem
Czy popularyzacja i upowszechnianie nauki wiążą się ze sobą? Czy popularyzowanie nauk humanistycznych jest przyjemne? Co zrobić, by było skuteczne? Zapraszamy do rozmowy z Panem Doktorem Wojciechem Włoskowiczem, przedstawicielem dziedziny „nauki humanistyczne” w Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki.
„Sylwetki Polonistów” – ankieta Pani Profesor Anny Martuszewskiej
Kolejny odcinek cyklu „Sylwetki Polonistów” zaszczyciła swoją ankietą Pani Profesor Anna Martuszewska. Zapraszamy do fascynującej podróży przez świat lektur składających się na pokaźną bibliotekę czytelniczki „możliwych i niemożliwych światów literackich”. W trakcie tej podróży Pani Profesor mówi o tym, czym jest „rzeczywistość badacza” zajmującego się fikcjonalnością literatury.