News
Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN obchodzi 10. urodziny!
10 lat temu w IBL PAN powołano Centrum Humanistyki Cyfrowej. To właśnie w CHC narodził się i uruchomiony został internetowy "Biuletyn Polonistyczny" - jako jedno z jego przedsięwzięć, rozwijanych z powodzeniem do dziś.
Z tej okazji serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym wyjątkowym dniu pełnym dyskusji i inspiracji!
Podczas uroczystego sympozjum 30 listopada 2023 r. odbędą się:
-
premiera cyfrowej monografii Panorama literaturoznawstwa cyfrowego przygotowanej przez współpracowniczki i współpracowników CHC;
-
panel dyskusyjny poświęcony przyszłości europejskich infrastruktur badawczych dla humanistyki i nauk społecznych na poziomie europejskim z udziałem gości z Polski i zza granicy: Agiatis Benardou (DARIAH), Pierre Mounier (OPERAS), Maciej Piasecki (CLARIN);
-
debata na temat możliwości rozwoju lokalnych centrów humanistyki cyfrowej z udziałem liderów i liderek społeczności: Maja Drabczyk (Centrum Cyfrowe), Maciej Eder (IJP PAN), Monika Karwacka (UŚ), Vojtěch Malínek (ÚČL AV ČR);Tomasz Parkoła (PCSS), Dorota Piramidowicz (ISz PAN),
-
sesja posterowa prezentująca projekty absolwentów i absolwentek programu studiów doktoranckich Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych „Humanistyka Cyfrowa” prowadzonych w latach 2018-2023 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Sympozjum odbędzie się w języku angielskim.
Szczegółowy i aktualizowany program wydarzenia znajduje się na stronie: https://chc.ibl.waw.pl/pl/10-urodziny/.
Information
See also
"Forum Akademickie" - rozmowa z prof. Mikołajem Sokołowskim, przewodniczącym Rady NPRH
O nowych konkursach w ramach NPRH, otwarciu humanistyki na interdyscyplinarność i współpracę międzynarodową na łamach "Forum Akademickiego" z prof. Mikołajem Sokołowskim rozmawia Piotr Kieraciński. Gorąco zachęcamy do lektury tekstu "Co dalej z Narodowym Programem Rozwoju Humanistyki?".
Polonistyka i UX Writing. Zapraszamy na otwarte seminarium „Biuletynu Polonistycznego”
Już 7 listopada w godzinach 15.00-16.00 odbędzie się otwarte seminarium online dotyczące społecznego odbioru polonistyki i możliwości wykorzystania kompetencji polonistycznych w pracy zawodowej.
"Monitor Wołyński" o projekcie "Kobieca strona poezji"
Zachęcamy do lektury artykułu w "Monitorze Wołyńskim", dotyczącego projektu "Kobieca strona poezji...", którego realizacja dobiega końca w październiku tego roku.
Nowy odcinek podcastu - o medycynie narracyjnej i humanistyce medycznej!
O medycynie narracyjnej i szerzej, o humanistyce medycznej, związkach polonistyki i językoznawstwa z medycyną rozmawiają Mariola Wilczak, redaktor naczelna „Biuletynu Polonistycznego” i kierowniczka projektu „Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata”, oraz dr Marta Chojnacka-Kuraś, językoznawczyni w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Wydziału Polonistyki UW i Pomagisterskich Studiów Logopedycznych UW, członkini i sekretarz Zespołu Języka w Medycynie Rady Języka Polskiego PAN oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej; autorka prac o tematyce lingwistycznej oraz interdyscyplinarnej, dotyczących m.in. semantyki bólu we współczesnej polszczyźnie, językowych reprezentacji doświadczenia choroby, medycyny narracyjnej i komunikacji medycznej.
Forum Akademickie o naszym projekcie
Na łamach najnowszego internetowego wydania "Forum Akademickiego" można przeczytać artykuł o projekcie "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata". Zachęcamy do lektury!