News
Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN obchodzi 10. urodziny!
10 lat temu w IBL PAN powołano Centrum Humanistyki Cyfrowej. To właśnie w CHC narodził się i uruchomiony został internetowy "Biuletyn Polonistyczny" - jako jedno z jego przedsięwzięć, rozwijanych z powodzeniem do dziś.
Z tej okazji serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym wyjątkowym dniu pełnym dyskusji i inspiracji!

Podczas uroczystego sympozjum 30 listopada 2023 r. odbędą się:
-
premiera cyfrowej monografii Panorama literaturoznawstwa cyfrowego przygotowanej przez współpracowniczki i współpracowników CHC;
-
panel dyskusyjny poświęcony przyszłości europejskich infrastruktur badawczych dla humanistyki i nauk społecznych na poziomie europejskim z udziałem gości z Polski i zza granicy: Agiatis Benardou (DARIAH), Pierre Mounier (OPERAS), Maciej Piasecki (CLARIN);
-
debata na temat możliwości rozwoju lokalnych centrów humanistyki cyfrowej z udziałem liderów i liderek społeczności: Maja Drabczyk (Centrum Cyfrowe), Maciej Eder (IJP PAN), Monika Karwacka (UŚ), Vojtěch Malínek (ÚČL AV ČR);Tomasz Parkoła (PCSS), Dorota Piramidowicz (ISz PAN),
-
sesja posterowa prezentująca projekty absolwentów i absolwentek programu studiów doktoranckich Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych „Humanistyka Cyfrowa” prowadzonych w latach 2018-2023 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Sympozjum odbędzie się w języku angielskim.
Szczegółowy i aktualizowany program wydarzenia znajduje się na stronie: https://chc.ibl.waw.pl/pl/10-urodziny/.
Information
See also
Zebranie Ogólne Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (14 listopada 2023)
Dwieście lat temu w 1823 roku w Pałacu Staszica odbyło się pierwsze posiedzenie Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk po wzniesieniu gmachu na jego siedzibę. Mowy wygłosili wówczas Stanisław Staszic i Fryderyk Skarbek. Podczas Zebrania Ogólnego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, które odbyło się 14 listopada 2023, wykłady wygłosili prof. dr hab. Maciej Żylicz (Prezes FNP) i dr Aleksandra Wójtowicz (IBL PAN). Tematem wystąpień były wyzwania systemowe w finansowaniu nauki oraz kwestia dawnych wzorców wobec nowych wyzwań w perspektywie humanistyki zaangażowanej.
Zmarł Profesor Michał Głowiński
29 września 2023 roku zmarł Profesor Michał Głowiński. Ostatnie pożegnanie Profesora odbędzie się 13 października 2023 r. na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się w Domu Pogrzebowym (sala B) o godzinie 14.30. Po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego.
Zapraszamy na III edycję Work&Science Forum!
Już drugi raz mamy zaszczyt być patronem medialnym ogólnopolskiego wydarzenia, jakim jest Work&Science Forum.
Publikacja "Promocja języka polskiego"
Projekt "Geopolonistyka - wirtualny most pomiędzy kulturami" w najnowszej publikacji NAWA pt. "Promocja Języka Polskiego" jako przykład dobrych praktyk i inspirujących, nowatorskich inicjatyw. Dziękujemy!
Zmarł Prof. Jan Kaczyński
O Janie Kaczyńskim, zmarłym czwartego września 2023 roku, profesorze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, można by, a nawet należałoby napisać książkę biograficzno-wspomnieniową. Droga życiowa bowiem nieprosta i niełatwa, pełna niespodzianek, skłaniająca do refleksji nad naturą ludzką i jej przeznaczeniem — nacechowana koniecznością zmagania z przeciwnościami, mimo powszechnie okazywanej naszemu bohaterowi sympatii i życzliwości.