News
"Spotkania Biuletynu": Podróż do wnętrza TRIPLE - nie tylko dla humanistów cyfrowych
Zapraszamy na 5. "dźwiękowe" spotkanie "Biuletynu Polonistycznego", czyli podcast dla tych, których interesują: literatura i kultura polska, język polski, polonistyka lub szerzej - humanistyka. Tym razem zapraszamy w "podróż do wnętrza Triple"!

Ilu z nas postrzega język humanistyki cyfrowej jako hermetyczny i niedostępny? Jaki świat kryje się za obco brzmiącymi terminami, akronimami projektów? Za ich fasadą kryją się często niezwykle przydatne narzędzia - nie tylko do badań naukowych, ale też do wyszukiwania informacji i nawiązywania kontaktów.
Takie narzędzia powstały w ramach projektu TRIPLE - i są już dostępne dla wszystkich.
W świat stworzony przez TRIPLE wprowadzą Was Marta Błaszczyńska - zastępczyni kierownika Centrum Humanistyki Cyfrowej ds. Otwartej Nauki w CHC IBL PAN, współkoordynatorka pakietu roboczego ds. danych w projekcie TRIPLE oraz Agnieszka Szulińska - członkini zespołu Nowej Panoramy Literatury Polskiej i CHC IBL PAN, główna wykonawczyni w licznych grantach, m.in. cyfrowej edycji powieści Elizy Orzeszkowej czy korespondencji Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej.
Muzyka: "Inspiration" by Rafael Krux (źródło: https://freepd.com/; licencja: CC BY 4.0)
***
Za wsparcie w realizacji odcinka dziękuję Borysowi Kozielskiemu i Fundacji "Otwórz się".
Odcinek jest jednym z efektów prac nad platformą Inspire, budowaną w ramach projektu "Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL" (https://lab.dariah.pl/). Projekt ten, finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, realizowany jest przez największe konsorcjum humanistyczne w Polsce DARIAH-PL.
Information
See also
"Biuletyn Polonistyczny" patronem medialnym VIII Światowego Kongresu Polonistów
Z radością informujemy, że "Biuletyn Polonistyczny" został patronem medialnym VIII Światowego Kongresu Polonistów, który odbędzie się w dniach 12-14 lipca 2023 roku w Krakowie. Organizatorami tegorocznego Kongresu są Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Polonistycznych. Dziękujemy Organizatorom za to wyróżnienie i zaszczyt!
Znamy zwycięzców tegorocznej edycji Digital Humanities Awards
Digital Humanities Awards to coroczne nagrody przyznawane w ramach działań na rzecz podnoszenia świadomości w dziedzinie humanistyki cyfrowej i zwrócenia uwagi na interesujące projekty cyfrowe. Laureaci są nominowani i wybierani wyłącznie przez społeczeństwo. Zachęcamy do zapoznania się z nagrodzonymi projektami!
Szymborska wielostronnie - zmiana terminów
Studenckie Koło Naukowe Polonistów Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie informuje, że nastąpiła zmiana daty studencko-doktoranckiej konferencji naukowej Szymborska wielostronnie. W stulecie urodzin noblistki. Konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym w dniach 23-24 maja 2023 r. Powyższa zmiana nastąpiła na skutek pozyskania środków grantowych finansujących wydarzenie.
Mirosław Dawlewicz o języku polskim na Litwie - wywiad dla TVP Wilno
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z cyklu "Nowe spojrzenie" (TVP Wilno), jaki Renata Widtmann przeprowadziła z kierownikiem Centrum Polonistycznego w Wilnie, dr. Mirosławem Dawlewiczem. Rozmowa dotyczyła m.in. nauczania języka polskiego jako obcego, jego specyfiki i napotykanych przeszkód, a także projektów: "Geopolonistyka - wirtualny most pomiędzy kulturami" z 2022 roku oraz tegorocznego "Testuj swój polski na Litwie".
Europejski projekt TRIPLE przedstawia swój końcowy rezultat – platformę GoTriple
W marcu dobiega końca projekt TRIPLE zrealizowany w ramach Horyzontu 2020. Jego głównym rezultatem jest GoTriple – innowacyjna wielojęzyczna platforma dla nauk humanistycznych i społecznych (HS), umożliwiająca odkrywanie zasobów badawczych z wielu różnych dyscyplin w ramach domeny HS: publikacji i danych badawczych, opisów projektów czy profili badaczy.