Scholarship/grant
Stypendia Wschodnie
Studium Europy Wschodniej UW prowadzi nabór w XIX dorocznym konkursie na Stypendia Wschodnie – studia magisterskie II stopnia. Adresatami programu są kandydaci z Europy Wschodniej, Bałkanów, Kaukazu i Azji Środkowej. Preferowane są kandydatury osób mogących już wykazać się osiągnięciami naukowymi lub aktywnością organizacyjną, których dotychczasowe działania i osiągnięcia dają szanse wykorzystania zdobytej specjalizacji w ich własnych krajach w różnych dziedzinach życia naukowego lub publicznego.
Program studiów obejmuje zagadnienia historii i współczesności Europy Środkowo-Wschodniej, Rosji i całego obszaru postkomunistycznego, skupia się na historii, sprawach narodowościowych i politologicznych, ale zawiera także elementy historii sztuki, literatury, kultury, socjologii, geografii, demografii, prawa, ekonomii i in. Program obejmuje także naukę 1 języka regionalnego.
Od kandydatów ubiegających się o stypendium na studia oczekuje się:
– wiek do 30 lat
– ukończenia wyższych studiów humanistycznych w swoim kraju (dyplom magistra lub specjalisty).
– dobrej, ogólnej orientacji w problematyce Europy Wschodniej, Europy Środkowej, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu, zwłaszcza okresu XIX–XX w. i zagadnień współczesności, szczególnie lat 1980-tych i po 1991 r.
– znajomości języka polskiego oraz języka angielskiego na poziomie gwarantującym rozumienie wykładów i korzystanie z literatury.
Termin przyjmowania zgłoszeń – do 20 marca 2021 r.
Information
See also
Stypendia Uniwersytetu Europy Centralnej w Wiedniu
Uniwersytet Europy Centralnej (Central European University, CEU) zaprasza do składania wniosków o stypendia na studia magisterskie i doktoranckie.
Program Stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zaprasza do składania wniosków osoby, które posiadają Kartę Polaka lub mają udokumentowane polskie pochodzenie i planują rozpocząć studia w Polsce. W obecnej edycji o stypendium może ubiegać się młodzież niezależnie od kraju pochodzenia i posiadanego obywatelstwa (z wyłączeniem osób posiadających również obywatelstwo polskie).
Program stypendialny Gaude Polonia
Gaude Polonia to Program Stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczony dla twórców kultury oraz tłumaczy literatury polskiej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy. Stypendysta otrzymuje stypenium miesięczne w wysokości 3500 zł brutto. Stypendia realizowane są od 1 lutego do 31 lipca każdego roku.
Stypendium Fulbright Slavic Award
Fulbright Slavic Award to stypendium trwające od 4 do 9 miesięcy, przeznaczone dla pracowników zatrudnionych w polskich jednostkach naukowych, którzy specjalizują się w kulturze i historii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Stypendium umożliwia prowadzenie zajęć ze studentami na jednym z dwóch uniwersytetów współpracujących z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta: