Wydarzenie
Literatura a polityka. Casus Pomorza i Kaszub
Po 95 latach od wskrzeszenia państwa polskiego na Pomorzu i po 25 latach od wydarzeń roku 1989 nadszedł czas, aby rozważyć i ocenić kontekst uwarunkowań społeczno-politycznych szeroko rozumianej literatury Pomorza i Kaszub. Myślimy tutaj szczególnie o środowiskach, które rozwijając się bądź w ramach państwa pruskiego, bądź w odrodzonej II Rzeczpospolitej i wreszcie w Polsce Ludowej, dopiero od 1989 roku mogły wypracować prawdziwie swobodny sposób wyrażania swej podmiotowości.
Problematykę relacji pomiędzy literaturą pomorską, kaszubsko-pomorską, kaszubskojęzyczną a polityką proponujemy wstępnie zgrupować w dwóch porządkach. Po pierwsze w ujęciu socjologiczno-historycznym jako charakterystykę sposobów odnajdywania się literatów polskich i kaszubskich w świecie politycznych systemów, administracyjnych relacji oraz osobistych stosunków pomiędzy artystą a politycznym (ideowym) decydentem. Po drugie w immamentnym ujęciu literaturoznawczym jako analizę i interpretację tekstu, w którym zawarty jest obraz świata wyborów politycznych czy dyskusji światopoglądowych.
Informacje
Zobacz także
Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb
Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb to nowy cykl spotkań autorskich, które będą okazją do bliskiego spotkania z żywą kulturą Kaszub - przestrzenią łączącą Polskę z morzem w jej kulturowym aspekcie. Spotkania będą także przestrzenią do dyskusji o złożonej problematyce tożsamości mieszkańców Kaszub i Pomorza.
NIEPODLEGŁA NA POGRANICZU / konferencja II: Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu
Ogólnopolskie Sympozja Niepodległa na pograniczu to wieloletni cykl interdyscyplinarnych konferencji i działań w sferze kultury poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza i Kaszub. Wieloetniczna i wielokulturowa przestrzeń kaszubsko-pomorska w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej stała się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Pierwsza część: Wielka wojna na Pomorzu… otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.
Niepodległa na pograniczu. Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów
Ogólnopolskie Sympozjum „Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów” to sesja otwierająca wieloletni cykl interdyscyplinarnych działań konferencyjnych poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza i Kaszub. Wieloetniczne i wielokulturowe pogranicze kaszubsko-pomorskie w okresie pierwszej wojny światowej stało się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Wielka wojna otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.
Przypływ nadziei i mocy... Powrót Pomorza do Polski w literaturze międzywojennej
Szanowni Państwo! Katedra Filologii Polskiej Akademii Pomorskiej w Słupsku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, społeczność doktorantów i studentów Koła Naukowego Polonistów organizuje ogólnopolską konferencję naukową: Przypływ nadziei i mocy… Powrót Pomorza do Polski w literaturze międzywojennej Odzyskanie przez Rzeczpospolitą niepodległości w 1918 roku uruchomiło procesy, które doprowadziły do ożywienia kultury polskiej także na północnych kresach państwa polskiego. Za sprawą traktatów międzynarodowych i działań wewnętrznych Pomorze Wschodnie i niemal całe Kaszuby stały się częścią II Rzeczpospolitej w 1920 r.