Wydarzenie
NIEPODLEGŁA NA POGRANICZU / konferencja II: Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu
Ogólnopolskie Sympozja Niepodległa na pograniczu to wieloletni cykl interdyscyplinarnych konferencji i działań w sferze kultury poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza i Kaszub. Wieloetniczna i wielokulturowa przestrzeń kaszubsko-pomorska w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej stała się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Pierwsza część: Wielka wojna na Pomorzu… otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.
Celem drugiej konferencji Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu jest ukazanie dramatycznej problematyki wolnościowych dążeń Polaków i Kaszubów w czasie agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku. Istotne jest również zaprezentowanie specyfiki działań wojennych w okresie drugiej wojny światowej na terytorium Pomorza. Tym samym konferencja wpisuje się w działania upamiętniające 80-rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Partnerami Sympozjów Niepodległa na pograniczu są pomorskie placówki: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (Oddział w Słupsku), a także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Program sympozjów obejmuje część naukową, prezentację interdyscyplinarną oraz spektakl teatralny.
Honorowy Patronat nad Sympozjum:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Jarosław Sellin
PROGRAM KONFERENCJI:
- 28 listopada 2019 r., godz. 9.00
Czytelnia Główna AP, ul Arciszewskiego 22 c
Uroczyste otwarcie:
– J. M. Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku:
dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP
– Dyrektor Biblioteki Uczelnianej: dr Beata Taraszkiewicz
– Kierownik merytoryczny projektu: dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. AP
Część naukowa: godz. 9.15- 10.30
– dr hab. Daniel Kalinowski, prof. AP – Cisza przed burzą. Literatura kaszubska i pomorska o 1 września 1939 roku
– dr Artur Jabłoński („Naja Szkòła”, Wejherowo) – „Pòtãpjenje” – alegoria września 1939 r. „Wurvanô Spjéva” Jana Rompskiego jako zapowiedź końca kaszubskiego uniwersum
– dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. AP – Miejsca kaźni na Pomorzu i Kaszubach. Pamięć literacka
Przerwa kawowa: godz. 10. 30-10.45
– mgr Barbara Borzyszkowska (Muzeum Zachodniopomorskie w Bytowie) – „I przyszło nam spać po rowach” – dramat II wojny światowej we wspomnieniach mieszkańców Płotowa
– mgr Jarosław Ellwart (STS w zakresie Literaturoznawstwa AP) – Obrazy II wojny światowej w twórczości Jana Piepki
Część kulturalna: godz. 10.45- 12.45
– Aleksandra Pitra-Kox (Prezes Fundacji im. ks. Prof. Wł. Sedlaka) – prezentacja projektu interdyscyplinarnego „Piaśnica – kultura miejsca”
– spektakl teatralny: „Głosy spod ziemi” – Aktorzy Teatru Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, reż. Daniel Kalinowski (scena teatralna „Teatru Władca Lalek”, DS 3, godz. 12.00-12.45)
Dyskusja i podsumowanie Konferencji – godz. 12.45
Informacje
Zobacz także
Niepodległa na pograniczu. Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów
Ogólnopolskie Sympozjum „Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów” to sesja otwierająca wieloletni cykl interdyscyplinarnych działań konferencyjnych poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza i Kaszub. Wieloetniczne i wielokulturowe pogranicze kaszubsko-pomorskie w okresie pierwszej wojny światowej stało się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Wielka wojna otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.
Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb
Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb to nowy cykl spotkań autorskich, które będą okazją do bliskiego spotkania z żywą kulturą Kaszub - przestrzenią łączącą Polskę z morzem w jej kulturowym aspekcie. Spotkania będą także przestrzenią do dyskusji o złożonej problematyce tożsamości mieszkańców Kaszub i Pomorza.
Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki
Zaproszenie na seminarium w Wejherowie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Akademia Pomorska w Słupsku zapraszają na seminarium "Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki"
500-lecie reformacji – wielość perspektyw
Marzenna Mazur, Dyrektor MPŚ w Słupsku i Krystyna Krawiec-Złotkowska, kierownik naukowy projektu, serdecznie zapraszają na sympozjum 500-lecie reformacji – wielość perspektyw, która odbędzie się 7 grudnia 2017 r. w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.