Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 28.11.2019 g.09:00 - 28.11.2019 g.15:00
Дата размещения: 06.11.2019

NIEPODLEGŁA NA POGRANICZU / konferencja II: Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Słupsk
Целевые аудитории:
аспиранты, Независимые ученые, Доктора

Ogólnopolskie Sympozja Niepodległa na pograniczu to wieloletni cykl interdyscyplinarnych konferencji i działań w sferze kultury poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza i Kaszub. Wieloetniczna i wielokulturowa przestrzeń kaszubsko-pomorska w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej stała się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Pierwsza część: Wielka wojna na Pomorzu… otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.

Celem drugiej konferencji Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu jest ukazanie dramatycznej problematyki wolnościowych dążeń Polaków i Kaszubów w czasie agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku. Istotne jest również zaprezentowanie specyfiki działań wojennych w okresie drugiej wojny światowej na terytorium Pomorza. Tym samym konferencja wpisuje się w działania upamiętniające 80-rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Partnerami Sympozjów Niepodległa na pograniczu są pomorskie placówki: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (Oddział w Słupsku), a także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Program sympozjów obejmuje część naukową, prezentację interdyscyplinarną oraz spektakl teatralny.

 

Honorowy Patronat nad Sympozjum:

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jarosław Sellin


PROGRAM KONFERENCJI:

  • 28 listopada 2019 r., godz. 9.00

Czytelnia Główna AP, ul Arciszewskiego 22 c

Uroczyste otwarcie:

– J. M. Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku:

dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP

– Dyrektor Biblioteki Uczelnianej: dr Beata Taraszkiewicz

– Kierownik merytoryczny projektu: dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. AP

Część naukowa: godz. 9.15- 10.30

dr hab. Daniel Kalinowski, prof. AP – Cisza przed burzą. Literatura kaszubska i pomorska o 1 września 1939 roku

dr Artur Jabłoński („Naja Szkòła”, Wejherowo) – „Pòtãpjenje” alegoria września 1939 r. „Wurvanô Spjéva” Jana Rompskiego jako zapowiedź końca kaszubskiego uniwersum

dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. AP – Miejsca kaźni na Pomorzu i Kaszubach. Pamięć literacka

Przerwa kawowa: godz. 10. 30-10.45

mgr Barbara Borzyszkowska (Muzeum Zachodniopomorskie w Bytowie) – „I przyszło nam spać po rowach” – dramat II wojny światowej we wspomnieniach mieszkańców Płotowa

mgr Jarosław Ellwart (STS w zakresie Literaturoznawstwa AP) – Obrazy II wojny światowej  w twórczości Jana Piepki

Część kulturalna: godz. 10.45- 12.45

– Aleksandra Pitra-Kox (Prezes Fundacji im. ks. Prof. Wł. Sedlaka) prezentacja projektu interdyscyplinarnego „Piaśnica – kultura miejsca”

– spektakl teatralny: „Głosy spod ziemi” – Aktorzy Teatru Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, reż. Daniel Kalinowski (scena teatralna „Teatru Władca Lalek”, DS 3, godz. 12.00-12.45)

Dyskusja i podsumowanie Konferencji – godz. 12.45

Смотреть также

09.02.2020

Przypływ nadziei i mocy... Powrót Pomorza do Polski w literaturze międzywojennej

Szanowni Państwo! Katedra Filologii Polskiej Akademii Pomorskiej w Słupsku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, społeczność doktorantów i studentów Koła Naukowego Polonistów organizuje ogólnopolską konferencję naukową: Przypływ nadziei i mocy… Powrót Pomorza do Polski w literaturze międzywojennej Odzyskanie przez Rzeczpospolitą niepodległości w 1918 roku uruchomiło procesy, które doprowadziły do ożywienia kultury polskiej także na północnych kresach państwa polskiego. Za sprawą traktatów międzynarodowych i działań wewnętrznych Pomorze Wschodnie i niemal całe Kaszuby stały się częścią II Rzeczpospolitej w 1920 r.

29.11.2019

Święty Mikołaj z Miry – patron ubogich, rybaków, żeglarzy i uczonych / sympozjum

Katedra Filologii Polskiej Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego mają zaszczyt zaprosić w dniu 6 grudnia 2019 roku na sympozjum pt.: Święty Mikołaj z Miry – patron ubogich, rybaków, żeglarzy  i uczonych. Konferencja jako interdyscyplinarne działanie kontynuuje wieloletni cykl sympozjów naukowych poświęconych chrześcijaństwu na Pomorzu. Tak pomyślane przedsięwzięcie ma za zadanie przybliżyć kulturę duchową i materialną naszego Wspólnego Dobra. (informacja organizatorów)

26.09.2020

Emigracja kaszubska w Winonie i USA. Historia i dziedzictwo

Zapraszamy do wzięcia udziału w Międzynarodowej konferencji naukowej pt. Emigracja kaszubska w Winonie i USA. Historia i dziedzictwo.      

13.12.2019

Reprezentacje i konstrukty dzieciństwa w literaturze oraz kulturze XX i XXI wieku

Katedra Literatury Polskiej i Rosyjskiej, Wydział Literaturoznawstwa, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza na interdyscyplinarną ogólnopolską konferencję naukową Reprezentacje i konstrukty dzieciństwa w literaturze oraz kulturze XX i XXI wieku, która odbędzie się w dniach 10-11 września 2020 r. w Bydgoszczy.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах