Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 28.11.2019 g.09:00 - 28.11.2019 g.15:00
Дата размещения: 06.11.2019

NIEPODLEGŁA NA POGRANICZU / konferencja II: Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Słupsk
Целевые аудитории:
аспиранты, Независимые ученые, Доктора

Ogólnopolskie Sympozja Niepodległa na pograniczu to wieloletni cykl interdyscyplinarnych konferencji i działań w sferze kultury poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza i Kaszub. Wieloetniczna i wielokulturowa przestrzeń kaszubsko-pomorska w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej stała się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Pierwsza część: Wielka wojna na Pomorzu… otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.

Celem drugiej konferencji Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu jest ukazanie dramatycznej problematyki wolnościowych dążeń Polaków i Kaszubów w czasie agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku. Istotne jest również zaprezentowanie specyfiki działań wojennych w okresie drugiej wojny światowej na terytorium Pomorza. Tym samym konferencja wpisuje się w działania upamiętniające 80-rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Partnerami Sympozjów Niepodległa na pograniczu są pomorskie placówki: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (Oddział w Słupsku), a także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Program sympozjów obejmuje część naukową, prezentację interdyscyplinarną oraz spektakl teatralny.

 

Honorowy Patronat nad Sympozjum:

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jarosław Sellin


PROGRAM KONFERENCJI:

  • 28 listopada 2019 r., godz. 9.00

Czytelnia Główna AP, ul Arciszewskiego 22 c

Uroczyste otwarcie:

– J. M. Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku:

dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP

– Dyrektor Biblioteki Uczelnianej: dr Beata Taraszkiewicz

– Kierownik merytoryczny projektu: dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. AP

Część naukowa: godz. 9.15- 10.30

dr hab. Daniel Kalinowski, prof. AP – Cisza przed burzą. Literatura kaszubska i pomorska o 1 września 1939 roku

dr Artur Jabłoński („Naja Szkòła”, Wejherowo) – „Pòtãpjenje” alegoria września 1939 r. „Wurvanô Spjéva” Jana Rompskiego jako zapowiedź końca kaszubskiego uniwersum

dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. AP – Miejsca kaźni na Pomorzu i Kaszubach. Pamięć literacka

Przerwa kawowa: godz. 10. 30-10.45

mgr Barbara Borzyszkowska (Muzeum Zachodniopomorskie w Bytowie) – „I przyszło nam spać po rowach” – dramat II wojny światowej we wspomnieniach mieszkańców Płotowa

mgr Jarosław Ellwart (STS w zakresie Literaturoznawstwa AP) – Obrazy II wojny światowej  w twórczości Jana Piepki

Część kulturalna: godz. 10.45- 12.45

– Aleksandra Pitra-Kox (Prezes Fundacji im. ks. Prof. Wł. Sedlaka) prezentacja projektu interdyscyplinarnego „Piaśnica – kultura miejsca”

– spektakl teatralny: „Głosy spod ziemi” – Aktorzy Teatru Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, reż. Daniel Kalinowski (scena teatralna „Teatru Władca Lalek”, DS 3, godz. 12.00-12.45)

Dyskusja i podsumowanie Konferencji – godz. 12.45

Информация

Смотреть также

17.10.2018

Niepodległa na pograniczu. Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów

Ogólnopolskie Sympozjum „Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów” to sesja otwierająca wieloletni cykl interdyscyplinarnych działań konferencyjnych poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza i Kaszub. Wieloetniczne i wielokulturowe pogranicze kaszubsko-pomorskie w okresie pierwszej wojny światowej stało się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Wielka wojna otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.

26.09.2018

Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb

Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb to nowy cykl spotkań autorskich, które będą okazją do bliskiego spotkania z żywą kulturą Kaszub - przestrzenią łączącą Polskę z morzem w jej kulturowym aspekcie. Spotkania będą także przestrzenią do dyskusji o złożonej problematyce tożsamości mieszkańców Kaszub i Pomorza.

15.11.2017

500-lecie reformacji – wielość perspektyw

Marzenna Mazur, Dyrektor MPŚ w Słupsku i Krystyna Krawiec-Złotkowska, kierownik naukowy projektu, serdecznie zapraszają na sympozjum 500-lecie reformacji – wielość perspektyw, która odbędzie się 7 grudnia 2017 r. w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

25.09.2018

Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki

Zaproszenie na seminarium w Wejherowie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Akademia Pomorska w Słupsku zapraszają na seminarium "Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki"

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах