Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 08.11.2018 g.09:00 - 08.11.2018 g.20:00
Дата размещения: 17.10.2018

Niepodległa na pograniczu. Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów

Начало событияВид события:
Симпозиум
Местность:
Słupsk
Организаторы:
Целевые аудитории:
аспиранты, Независимые ученые

Ogólnopolskie Sympozjum „Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów” to sesja otwierająca wieloletni cykl interdyscyplinarnych działań konferencyjnych poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza i Kaszub. Wieloetniczne i wielokulturowe pogranicze kaszubsko-pomorskie w okresie pierwszej wojny światowej stało się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Wielka wojna otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.

INSTYTUT POLONISTYKI

zaprasza na:

SYMPOZJUM

NIEPODLEGŁA NA POGRANICZU

WIELKA WOJNA NA POMORZU. PAMIĘĆ LUDZI I NARODÓW

(kierownik merytoryczny projektu: dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. AP)

 

Słupsk, 8 listopad 2018 r.

AULA AKADEMII POMORSKIEJ W SŁUPSKU

ul.  Bohaterów Westerplatte 64

 

Ogólnopolskie Sympozjum „Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów” to sesja otwierająca wieloletni cykl interdyscyplinarnych działań konferencyjnych poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza i Kaszub. Wieloetniczne i wielokulturowe pogranicze kaszubsko-pomorskie w okresie pierwszej wojny światowej stało się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Wielka wojna otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.

Celem sesji jest zatem ukazanie złożonej problematyki wolnościowych dążeń do niepodległej Polski. Zaprezentowanie podejmowanego przez mieszkańców Pomorza trudu obrony własnej tożsamości i kultury oraz roli regionu w okresie pierwszej wojny światowej. Tym samym konferencja wpisuje się w program obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Partnerami przedsięwzięcia są między innymi pomorskie placówki muzealnicze: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, a także Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie (Oddział w Słupsku).  Program sympozjum obejmuje część naukową, projekcje filmowe oraz działania kulturalne. Poniżej przedstawiamy wstępny program:

 

Kierownik merytoryczny projektu: dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. AP

Organizatorzy:

Instytut Polonistyki, Zakład Antropologii Kultury i Badań Kaszubsko-Pomorskich,

Rada Samorządu Doktorantów AP: mgr Wojciech Wróblewski

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku,

Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie (oddział w Słupsku)

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Информация

Адрес:
Aula Akademii Pomorskiej w Słupsku, ul. Bohaterów Westerplatte 64
Подача заявок для участников до:
08.11.2018
Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах