Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 28.09.2018 g.17:00 - 28.09.2018
Дата размещения: 26.09.2018

Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb

Начало событияВид события:
Авторское собрание
Местность:
Słupsk
Организаторы:

Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb to nowy cykl spotkań autorskich, które będą okazją do bliskiego spotkania z żywą kulturą Kaszub - przestrzenią łączącą Polskę z morzem w jej kulturowym aspekcie. Spotkania będą także przestrzenią do dyskusji o złożonej problematyce tożsamości mieszkańców Kaszub i Pomorza.

Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb to nowy cykl spotkań autorskich, które będą okazją do bliskiego spotkania z żywą kulturą Kaszub - przestrzenią łączącą Polskę z morzem w jej kulturowym aspekcie. Spotkania będą także przestrzenią do dyskusji o złożonej problematyce tożsamości mieszkańców Kaszub i Pomorza, z jaką obecnie w ogólnopolskich mediach między innymi spotkaliśmy się w najnowszej ekranizacji filmu „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona. To właśnie w naszym mieście pragniemy przybliżyć piękno naszej małej ojczyzny, krainy „tysiąca modrych jezior”, ziemi, która historycznie tak wielką rolę pełni w Polsce i chroni dostęp do Bałtyku. Forum literackie to również okazja do usłyszenia pięknego i żywego języka kaszubskiego, nazywanego często „melodią wiatru znad morza”. Spotkania prowadzone będą zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim.

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie felietonistyce kaszubskiej, którą doskonale reprezentuje Roman Drzeżdżon. W trakcie spotkania autor opowie o swoim rozumieniu gatunku felietonu i reportażu będących żywą formą obserwacji aktualnych wydarzeń oraz o reakcjach czytelników na jego, drukowane comiesięcznie w „Pomeranii”, wypowiedzi.

Moderatorem spotkania będzie dr hab. prof AP Adela Kuik-Kalinowska.

Cykl Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb organizowane jest między innymi przez Słupskie Centrum Kultury Kaszub. Charakter prac Centrum wyznaczają:

- spotkania literackie z pisarzami i poetami Kaszub i Pomorza

- Słupsk literacki - w odsłonach sztuki słowa i jej twórców

- Spotkania seminaryjne

- Odczyty (referaty i eseje)

- Konferencje tematyczne

- Koncerty poświęcone tradycji Kaszub

- Warsztaty i pokazy tradycji dawnej Kaszub (zwyczaje, obrzędy)

Organizatorzy cyklu:

- Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Słupsk

- Zakład Antropologii Kultury i Badań Kaszubsko-Pomorskich AP w Słupsku

- Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

- Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie, które odbędzie się 28 września 2018 r. (piątek) o godz. 17:00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, Sala Rycerska.

WSTĘP WOLNY

Информация

Адрес:
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, Sala Rycerska
Дата размещения:
26 сентября 2018; 16:04 (Anna Sobiecka)
Дата правки:
26 сентября 2018; 16:16 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

17.10.2018

Niepodległa na pograniczu. Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów

Ogólnopolskie Sympozjum „Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów” to sesja otwierająca wieloletni cykl interdyscyplinarnych działań konferencyjnych poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza i Kaszub. Wieloetniczne i wielokulturowe pogranicze kaszubsko-pomorskie w okresie pierwszej wojny światowej stało się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Wielka wojna otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.

25.09.2018

Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki

Zaproszenie na seminarium w Wejherowie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Akademia Pomorska w Słupsku zapraszają na seminarium "Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki"

06.11.2019

NIEPODLEGŁA NA POGRANICZU / konferencja II: Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu

Ogólnopolskie Sympozja Niepodległa na pograniczu to wieloletni cykl interdyscyplinarnych konferencji i działań w sferze kultury poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza i Kaszub. Wieloetniczna i wielokulturowa przestrzeń kaszubsko-pomorska w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej stała się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Pierwsza część: Wielka wojna na Pomorzu… otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.

31.01.2016

Literatura a polityka. Casus Pomorza i Kaszub

Po 95 latach od wskrzeszenia państwa polskiego na Pomorzu i po 25 latach od wydarzeń roku 1989 nadszedł czas, aby rozważyć i ocenić kontekst  uwarunkowań społeczno-politycznych szeroko rozumianej literatury Pomorza i Kaszub. Myślimy tutaj szczególnie o środowiskach, które rozwijając się bądź w ramach państwa pruskiego, bądź w odrodzonej II Rzeczpospolitej i wreszcie w Polsce Ludowej, dopiero od 1989 roku mogły wypracować prawdziwie swobodny sposób wyrażania swej podmiotowości.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах