Artykuł / wywiad
Badania o tematyce regionalistycznej, prowadzone na Wydziale Humanistyczno-Społecznym ATH
Prezentujemy materiały o tematyce literaturoznawczej, historycznej i kulturoznawczej poświęcone Bielsku-Białej i regionowi Podbeskidzia, w których dr hab. Marek Bernacki, prof. ATH opowiada o współpracy naukowej pracowników Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH ze środowiskiem lokalnym – w ujęciu historycznym.

Wspomniana w poniższym nagraniu konferencja „Bielsko-Biała: Historia – Kultura – Sztuka. Kontynuacja” zaplanowana na dzień 15 października 2020 r. nie odbyła się z powodu zagrożenia epidemicznego. Po konsultacji z władzami Miasta Bielska-Białej wydarzenie to zostało przesunięte na październik 2021 i ma uświetnić obchody 70-lecia połączenia Bielska i Białej w jeden organizm miejski.
Program konferencji można zobaczyć tutaj: www.whs.ath.bielsko.pl/2020/10/21/konferencja-o-bielsku-bialej-odwolana.
Jednocześnie informujemy, że na początku 2021 roku w Wydawnictwie Naukowym ATH ukaże się dwutomowa praca zbiorowa Czytanie miasta 2: Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest pod red. Marka Bernackiego, Roberta Pysza i Angeliki Matuszek. Obejmie ona większość tekstów, które miały być wygłoszone w formie referatów konferencyjnych.
(źródło: https://www.ath.bielsko.pl/badania-o-tematyce-regionalistycznej/)
Lista wybranych publikacji naukowych i popularnonaukowych o tematyce regionalistycznej:
- „Świat i Słowo” nr 1 (10) 2008, numer tematyczny „Mała ojczyzna”
- „Świat i Słowo” nr 2 (19) 2012, numer tematyczny „Małe miasta”
Interdyscyplinarne monografie naukowe:
- Dom na pograniczu. Tom interdyscyplinarnych prac naukowych pod redakcją Libora Pavery, Stowarzyszenie „Region Beskidy”, Bielsko-Biała 2010
- Czytanie miasta. Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest, pod redakcją Marka Bernackiego i Roberta Pysza, Wydawnictwo Naukowe ATH przy udziale Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2016
- Reformacja z perspektywy Bielska i Białej, pod red. Aleksandry E. Banot, Eweliny Gajewskiej i Tomasza Markiewki, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2018
W przygotowaniu:
- Czytanie miasta 2. Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest. Tom 1: Literackie Bielsko-Biała. Teksty o tematyce literaturoznawczej, pod redakcją Marka Bernackiego i Roberta Pysza, Tom 2: Bielska „tkanina”. Teksty o tematyce interdyscyplinarnej, pod redakcją Marka Bernackiego i Angeliki Matuszek, Wydawnictwo Naukowe ATH przy udziale Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2021
(źródło: https://www.ath.bielsko.pl/publikacje-naukowe-i-popularnonaukowe/)
Informacje
Zobacz także
Tłumaczenie literackie i jego światy. Premiera towarzysząca festiwalowi „Odnalezione w tłumaczeniu”
Podstawowym zadaniem tłumaczy jest poszukiwanie porozumienia przy zachowaniu różnic - pisze Tadeusz Sławek w swojej nowej książce „Na okrężnych drogach. Tłumaczenie literackie i jego światy”. Premiera publikacji towarzyszy tegorocznej edycji festiwalu „Odnalezionego w tłumaczeniu”. To inspirujący esej, w którym autor udowadnia, że refleksja nad przekładem może być użytecznym narzędziem myślenia o świecie. Spotkanie z autorem podczas festiwalu: 16 kwietnia o godz. 15.15 (online, na kanale YouTube IKM).
Ekspres Maturalny z ATH. Język polski
Od 6 maja rusza "Ekspres Maturalny" z języka polskiego. Pracownicy Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH przygotowali zestaw opracowań lektur popularnych na maturze z języka polskiego. Opracowania można pobierać, drukować, dzielić się z innymi maturzystami. Na stronie dostępne są również wykłady wprowadzające do cyklu, przygotowane przez prof. Marka Bernackiego w ramach projektu "Lektury do matury".
Podsumowanie XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
W zawodach centralnych w etapie pisemnym w Konstancinie pod Warszawą wzięło udział 185 uczniów z kraju i 34 z zagranicy (Litwa, Ukraina, Białoruś, Łotwa, Rumunia, Grecja, Niemcy, Belgia, Francja), 39 spośród nich uzyskało tytuł laureata Olimpiady.
„Sylwetki Polonistów”– Profesor Luigi Marinelli
Zapraszamy do lektury ankiety Profesora Luigiego Marinellego.