Article / interview
Badania o tematyce regionalistycznej, prowadzone na Wydziale Humanistyczno-Społecznym ATH
Prezentujemy materiały o tematyce literaturoznawczej, historycznej i kulturoznawczej poświęcone Bielsku-Białej i regionowi Podbeskidzia, w których dr hab. Marek Bernacki, prof. ATH opowiada o współpracy naukowej pracowników Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH ze środowiskiem lokalnym – w ujęciu historycznym.
Wspomniana w poniższym nagraniu konferencja „Bielsko-Biała: Historia – Kultura – Sztuka. Kontynuacja” zaplanowana na dzień 15 października 2020 r. nie odbyła się z powodu zagrożenia epidemicznego. Po konsultacji z władzami Miasta Bielska-Białej wydarzenie to zostało przesunięte na październik 2021. Program konferencji można zobaczyć tutaj: www.whs.ath.bielsko.pl/2020/10/21/konferencja-o-bielsku-bialej-odwolana.
(źródło: https://www.ath.bielsko.pl/badania-o-tematyce-regionalistycznej/)
Lista wybranych publikacji naukowych i popularnonaukowych o tematyce regionalistycznej:
- „Świat i Słowo” nr 1 (10) 2008, numer tematyczny „Mała ojczyzna”
- „Świat i Słowo” nr 2 (19) 2012, numer tematyczny „Małe miasta”
- Aleksandra E. Banot, Przypowieść o cieszyńskości/Těšínsku, „Proudy” 2017, nr 2, [http://www.phil.muni.cz/journal/proudy/filologie/recenze/2017/2/banot_przypowiesc_o_cieszynskosci.php, 18.01.2021].
Pobierz plik - Marek Bernacki, W Obliczu Tajemnicy. O „Zapiskach z nocnych dyżurów” Jacka Baczaka, „Media i Społeczeństwo” nr 14/2021.
Pobierz plik - Janusz Legoń, Dekonstrukcja bielskiego mitu – tekst wygłoszony w Sali Sesyjnej bielskiego Ratusza podczas drugiej edycji interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Bielsko-Biała. Historia – Kultura – Sztuka” zorganizowanej w dniach 13-14.10.2021 przez Wydział Humanistyczno-Społeczny ATH i Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.
Pobierz plik - Krzysztof Płatek, Jacek Baczak. Pamiętnik epistemologiczny [tekst nigdzie dotąd niepublikowany] Pobierz plik
- Robert Pysz, Ferment w Bielsku-Białej – festiwal kabaretowy, jakich (nie) wiele, w: Jaki jest kabaret?, pod red. Doroty Fox i Jacka Mikołajczyka, Katowice 2012.
Pobierz plik - Anna Węgrzyniak, Wiersze miłosne Emila Zegadłowicza, w: Emil Zegadłowicz daleki i bliski, pod red. H. Czubały, K. Kłosińskiego, K. Latawiec i W. Próchnickiego, Katowice 2015.
Pobierz plik
Interdyscyplinarne monografie naukowe:
- Dom na pograniczu. Tom interdyscyplinarnych prac naukowych pod redakcją Libora Pavery, Stowarzyszenie „Region Beskidy”, Bielsko-Biała 2010
- Czytanie miasta. Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest, pod redakcją Marka Bernackiego i Roberta Pysza, Wydawnictwo Naukowe ATH przy udziale Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2016
- Reformacja z perspektywy Bielska i Białej, pod red. Aleksandry E. Banot, Eweliny Gajewskiej i Tomasza Markiewki, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2018
-
Czytanie miasta 2. Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest. Tom 1 Literackie Bielsko-Biała. Teksty o tematyce literaturoznawczej, pod redakcją Marka Bernackiego i Roberta Pysza, Tom 2 Bielsko-bialska „tkanina”. Teksty o tematyce interdyscyplinarnej, pod redakcją Marka Bernackiego i Angeliki Matuszek, Wydawnictwo Naukowe ATH 2020-2021.
Dostęp:
publikacja dostępna w Bibliotece ATH (ul. Willowa 2) i w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.
Dostęp on-line (Open Access):
zasoby Śląskiej Biblioteki Cyfrowej:Tom 1. Literackie Bielsko-Biała. Teksty o tematyce literaturoznawczej, pod redakcją Marka Bernackiego i Roberta Pysza:
https://sbc.org.pl/dlibra/publication/501468/edition/470076Tom 2. Bielsko-bialska „tkanina”. Teksty o tematyce interdyscyplinarnej, pod redakcją Marka Bernackiego i Angeliki Matuszek:
https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/553896/edition/520182
(źródło: https://www.ath.bielsko.pl/publikacje-naukowe-i-popularnonaukowe/)
Information
See also
ATH przyjmie studentów z Ukrainy
Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 12 marca br., polskie uczelnie wyższe zobowiązane są umożliwić odbywanie studiów uchodźcom z Ukrainy. Państwowa szkoła wyższa Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej przygotowała pakiet informacji i rozwiązań formalnych dla ukraińskich studentów, którzy byli zmuszeni przerwać studia w swojej ojczyźnie, a chcieliby studiować w Bielsku-Białej.
Ekspres Maturalny z ATH. Język polski
Od 6 maja rusza "Ekspres Maturalny" z języka polskiego. Pracownicy Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH przygotowali zestaw opracowań lektur popularnych na maturze z języka polskiego. Opracowania można pobierać, drukować, dzielić się z innymi maturzystami. Na stronie dostępne są również wykłady wprowadzające do cyklu, przygotowane przez prof. Marka Bernackiego w ramach projektu "Lektury do matury".
Tłumaczenie literackie i jego światy. Premiera towarzysząca festiwalowi „Odnalezione w tłumaczeniu”
Podstawowym zadaniem tłumaczy jest poszukiwanie porozumienia przy zachowaniu różnic - pisze Tadeusz Sławek w swojej nowej książce „Na okrężnych drogach. Tłumaczenie literackie i jego światy”. Premiera publikacji towarzyszy tegorocznej edycji festiwalu „Odnalezionego w tłumaczeniu”. To inspirujący esej, w którym autor udowadnia, że refleksja nad przekładem może być użytecznym narzędziem myślenia o świecie. Spotkanie z autorem podczas festiwalu: 16 kwietnia o godz. 15.15 (online, na kanale YouTube IKM).
Arcydzieła literatury światowej w refleksji studentów polonistyki
Ważne, często mniej znane teksty literackie autorów z różnych kręgów językowych i kulturowych, po raz kolejny znalazły się w kręgu zainteresowań studentów polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.