Article / interview
Badania o tematyce regionalistycznej, prowadzone na Wydziale Humanistyczno-Społecznym ATH
Prezentujemy materiały o tematyce literaturoznawczej, historycznej i kulturoznawczej poświęcone Bielsku-Białej i regionowi Podbeskidzia, w których dr hab. Marek Bernacki, prof. ATH opowiada o współpracy naukowej pracowników Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH ze środowiskiem lokalnym – w ujęciu historycznym.

Wspomniana w poniższym nagraniu konferencja „Bielsko-Biała: Historia – Kultura – Sztuka. Kontynuacja” zaplanowana na dzień 15 października 2020 r. nie odbyła się z powodu zagrożenia epidemicznego. Po konsultacji z władzami Miasta Bielska-Białej wydarzenie to zostało przesunięte na październik 2021 i ma uświetnić obchody 70-lecia połączenia Bielska i Białej w jeden organizm miejski.
Program konferencji można zobaczyć tutaj: www.whs.ath.bielsko.pl/2020/10/21/konferencja-o-bielsku-bialej-odwolana.
Jednocześnie informujemy, że na początku 2021 roku w Wydawnictwie Naukowym ATH ukaże się dwutomowa praca zbiorowa Czytanie miasta 2: Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest pod red. Marka Bernackiego, Roberta Pysza i Angeliki Matuszek. Obejmie ona większość tekstów, które miały być wygłoszone w formie referatów konferencyjnych.
(źródło: https://www.ath.bielsko.pl/badania-o-tematyce-regionalistycznej/)
Lista wybranych publikacji naukowych i popularnonaukowych o tematyce regionalistycznej:
- „Świat i Słowo” nr 1 (10) 2008, numer tematyczny „Mała ojczyzna”
- „Świat i Słowo” nr 2 (19) 2012, numer tematyczny „Małe miasta”
Interdyscyplinarne monografie naukowe:
- Dom na pograniczu. Tom interdyscyplinarnych prac naukowych pod redakcją Libora Pavery, Stowarzyszenie „Region Beskidy”, Bielsko-Biała 2010
- Czytanie miasta. Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest, pod redakcją Marka Bernackiego i Roberta Pysza, Wydawnictwo Naukowe ATH przy udziale Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2016
- Reformacja z perspektywy Bielska i Białej, pod red. Aleksandry E. Banot, Eweliny Gajewskiej i Tomasza Markiewki, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2018
W przygotowaniu:
- Czytanie miasta 2. Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest. Tom 1: Literackie Bielsko-Biała. Teksty o tematyce literaturoznawczej, pod redakcją Marka Bernackiego i Roberta Pysza, Tom 2: Bielska „tkanina”. Teksty o tematyce interdyscyplinarnej, pod redakcją Marka Bernackiego i Angeliki Matuszek, Wydawnictwo Naukowe ATH przy udziale Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2021
(źródło: https://www.ath.bielsko.pl/publikacje-naukowe-i-popularnonaukowe/)
Information
See also
Ekspres Maturalny z ATH. Język polski
Od 6 maja rusza "Ekspres Maturalny" z języka polskiego. Pracownicy Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH przygotowali zestaw opracowań lektur popularnych na maturze z języka polskiego. Opracowania można pobierać, drukować, dzielić się z innymi maturzystami. Na stronie dostępne są również wykłady wprowadzające do cyklu, przygotowane przez prof. Marka Bernackiego w ramach projektu "Lektury do matury".
Podsumowanie XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
W zawodach centralnych w etapie pisemnym w Konstancinie pod Warszawą wzięło udział 185 uczniów z kraju i 34 z zagranicy (Litwa, Ukraina, Białoruś, Łotwa, Rumunia, Grecja, Niemcy, Belgia, Francja), 39 spośród nich uzyskało tytuł laureata Olimpiady.
„Sylwetki Polonistów”– Profesor Luigi Marinelli
Zapraszamy do lektury ankiety Profesora Luigiego Marinellego.
Warsztaty maturalne Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
„Warsztaty maturalne” Olimpiady Literatury i Języka Polskiego pomyślane zostały jako cykl wykładów jurorów Olimpiady dla uczniów oraz nauczycieli, dla olimpijczyków, ale nie tylko. Wykłady są dostępne na Facebooku oraz na kanale YouTube.