Nowość wydawnicza
"Edukacja Nauczycielska Polonisty"
Bibliografia tomów i artykułów z trzydziestu pozycji serii "Edukacja Nauczycielska Polonisty", wydawanej przez Wydział Polonistyki UJ i TAiWPN UNIVERSITAS.
Zapraszamy do korzystania z bibliografii artykułów zamieszczonych w trzydziestu tomach serii "Edukacja Nauczycielska Polonisty" (redakcja naukowa serii: prof. dr hab. Anna Janus-Sitarz)
Informacje
Zobacz także
Polonistyka "tu i teraz". Krajobraz po zmianie. Materiały Zjazdu Polonistów Warszawa 2022
Autor/Redaktor: Hanna Małgorzata Gosk, Michał Włodzimierz Kuziak, Ewa Paczoska
"Polonistyka – w momencie, w którym oddajemy książkę do druku mająca już status dyscypliny, co było dyskutowane w trakcie obrad Zjazdu – staje, tradycyjnie, wobec wyzwań związanych z profesjonalizmem. Staje też wobec wyzwań, znów dodam: tradycyjnie, choć wydaje się, że zapomnieliśmy o tym ostatnimi laty, związanych z legitymizacją pozanaukową. I jeśli kwestia profesjonalizacji nie jest aż tak paląca, sądzę zresztą, że całkiem nieźle sobie z nią radzimy, to nowa dyscyplina powinna zacząć od refleksji nad tym, po co – w jakim celu – ma istnieć?" (Michał Kuziak)
Pan Jowialski. Wydanie jubileuszowe
Autor/Redaktor: Aleksander Fredro, Agnieszka Maria Ziołowicz
Nowe, jubileuszowe wydanie komedii Aleksandra Fredry w opracowaniu Agnieszki Ziołowicz jest czwartym tomem z serii "Album Romantyczne".
Stulecie poznańskiej polonistyki
Autor/Redaktor: Barbara Maria Judkowiak, Sylwia Karolina Karolak, Anna Małgorzata Piotrowicz, Seweryna Maria Wysłouch
Trzytomowa praca zawiera artykuły o profesorach związanych z polonistyką na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Składają się one na opowieść o dziejach uniwersytetu, wzbogaconą o archiwalia i przypominającą zapomniane wątki tradycji. Krótkie wprowadzenia i zamykające całość kalendarium pozwalają ujrzeć ludzkie losy i sprawy w kontekstach historycznych.
Twórczość Wiesława Kazaneckiego oraz laureatów nagrody literackiej jego imienia
Autor/Redaktor: Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska
Książka stanowi czwartą publikację z serii „Biała Seria. Podlaski Regionalizm Literacki” i została poświęcona twórczości patrona oraz laureatów Nagrody Literackiej Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Znalazły się w niej artykuły badaczy wywodzących się z białostockiej polonistyki, jak też reprezentantów ośrodków akademickich z Krakowa, Poznania i Katowic.