Nowość wydawnicza
Język Latopisu Supraskiego 1519 r. Fonetyka. Fleksja. Słownictwo
Kategoria: Filologie obce
Autorzy: Katarzyna Grabowska
Rok wydania: 2020
Numer ISBN: 978-83-7431-618-7
Liczba stron: 307
Format: B5
Wydawnictwo UwB
Celem niniejszej monografii jest próba charakterystyki językowej latopisu przeprowadzona na podstawie wielopłaszczyznowej analizy jego cech na poziomach fonetycznym, morfologicznym oraz leksykalnym, z uwzględnieniem zaobserwowanych zmian w stosunku do stanu ogólnoruskiego. Istotnym elementem pracy jest również wyodrębnienie cech fonetycznych i fleksyjnych o proweniencji białoruskiej i ukraińskiej w języku Kroniki supraskiej. Klasyfikacja zapożyczeń funkcjonujących w tekście zabytku pozwoliła określić najważniejsze źródła wpływów językowych we wczesnej redakcji latopisów białorusko-litewskich, reprezentowanych przez Latopis supraski. Prezentacja materiału badawczego oparta została na reprezentatywnej grupie przykładów z zachowaniem proporcji dotyczących częstotliwości występowania poszczególnych zjawisk językowych w analizowanym latopisie.
Informacje
Zobacz także
Etykieta językowa w utworach literatury rosyjskiej XIX w.
Autor/Redaktor:
Kategoria: Filologie obce Autorzy: Olga Anchimiuk Rok wydania: 2020 Numer ISBN: 978-83-7431-605-7 Liczba stron: 406 Format: B5 Wydawnictwo UwB
Leksykalno-stylistyczne zjawiska w Trylogii i Krzyżakach Henryka Sienkiewicza
Autor/Redaktor: Leonarda Mariak
Tom studiów został poświęcony językowi Trylogii i Krzyżaków, czyli najważniejszym powieściom historycznym w dorobku pisarskim Sienkiewicza.
Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej
Autor/Redaktor: Katarzyna Burska, Rafał Zarębski
Publikacja jest kontynuacją rozważań podjętych w dwóch poprzednich książkach z cyklu poświęconego oryginalności słownej: Kreatywność językowa w komunikowaniu (się) i Kreatywność językowa w przestrzeni medialnej. W przygotowaniu znajduje się kolejny tom – Kreatywność językowa w literaturze i mediach.
Przepraszam, ma Pan może długopis? Prośba we współczesnej polszczyźnie. Cz. 2 Jak proszą osoby star(sz)e i młod(sz)e
Autor/Redaktor: Agnieszka Katarzyna Rosińska-Mamej
Książka stanowi uzupełnienie wydanej w 2019 roku publikacji Przepraszam, ma pan może długopis? Prośba we współczesnej polszczyźnie. Cz. 1 Prośba jako makroakt mowy. Obie części książki dotyczą prośby, która postrzegana jest w nich jako gatunek mowy realizowany w praktyce komunikacyjnej współczesnych Polaków w postaci – mniej lub bardziej rozbudowanych – makroaktów mowy. Monografia z 2019 r. zawiera szczegółową charakterystykę (semantyczną, formalnojęzykową i pragmatyczną) mikroaktów mowy używanych w obrębie makroaktów próśb, między innymi uzasadnień prośby, przeproszeń, aktów skupiających uwagę na komunikacie czy pytań o możliwość spełnienia prośby.