Nowość wydawnicza
Leksykalno-stylistyczne zjawiska w Trylogii i Krzyżakach Henryka Sienkiewicza
Tom studiów został poświęcony językowi Trylogii i Krzyżaków, czyli najważniejszym powieściom historycznym w dorobku pisarskim Sienkiewicza.
Niniejszy tom studiów został poświęcony językowi Trylogii i Krzyżaków, czyli najważniejszym powieściom historycznym w dorobku pisarskim Sienkiewicza. Wszechstronna analiza lingwistyczno-stylistyczna 11 tekstów objęła przede wszystkim środki świadczące o indywidualnych formach językowej ekspresji pisarza, w tym zwłaszcza leksykę i frazeologię oraz środki stylistyczne, w zakres badań włączono także semantyczno-wartościujące aspekty budowania przez pisarza świata przedstawionego powieści. Ważnym elementem podjętych badań była próba odtworzenia historyczno-lingwistycznej wiedzy Sienkiewicza na temat rzeczywistości geopolitycznej oraz językowej właściwej polszczyźnie i realiom doby staro- i średniopolskiej. Repertuar analizowanych zagadnień jest więc szeroki, obejmuje bowiem, prócz kwestii stricte lingwistycznych, także kreację różnych elementów świata przedstawionego powieści, zwłaszcza postaci literackich, wybranych realiów geopolitycznych, przyrodniczych i związanych z nimi wartości, postaw i uczuć.
Zamieszczone w pracy artykuły były publikowane w różnych miejscach – czasopismach i monografiach wieloautorskich, często o szerokiej tematyce, okazjonalnych, i rozproszonych (zob. notę bibliograficzną). Zebranie tych prac w jednym miejscu i ich uaktualnienie pod względem bibliograficznym, redakcyjnym, czasami stylistycznym, ułatwi badaczom i osobom zainteresowanym twórczością Sienkiewicza, a zwłaszcza jego powieściami historycznymi, dostęp do tych opracowań.
Spis treści
Krzyżacy
Językowa kreacja miłości
1. Obyczaje
2. Językowe sposoby okazywania i przeżywania uczuć
3. Przejawy erotyzmu w języku i zachowaniach bohaterów
4. Językowa kreacja kobiety
4.1. Charakterystyka wyglądu zewnętrznego
4.2. Cechy charakteru i umysłu
4.3. Rola i pozycja społeczna kobiety
Obraz Boga
Pole leksykalne walki orężnej
Zapożyczenia niemieckie
Słownik zapożyczeń niemieckich
Świat wartości swoich i obcych
1. Synonimiczne nazwy osobowe w funkcji wartościującej
2. Nazwy wartości i wyrażenia wartościujące
Podsumowanie
Nota bibliograficzna
Bibliografia
Wykaz skrótów stosowanych w pracy
Summary
Mapa szlaków bohaterów Ogniem i mieczem
Informacje
Zobacz także
Język poezji Leopolda Staffa
Autor/Redaktor: Mirosława Alicja Białoskórska
Studium językowo-stylistyczne poświęcone poezji Leopolda Staffa.
Leksyka młodzieży. Tradycja, rozwój, kreatywność
Autor/Redaktor: Małgorzata Pachowicz
Monografia wpisuje się w nurt rozważań na temat języka młodzieży, a więc grupy wyodrębnianej z ogółu społeczeństwa ze względu na wiek i przeważnie wykonywaną czynność uczenia się (lub uczenia się i pracy). Autorka książki wychodzi z założenia, iż w komunikacji wewnątrzgrupowej mowa młodych ludzi, w tym uczniów i studentów, pozostaje wyrazem zarówno opozycji do oficjalnego języka, jak i dezaprobaty i krytycznej postawy wobec innych osób, zwłaszcza osób dorosłych.
Fizyczne aspekty ludzkiego życia i ich odzwierciedlenie w języku i literaturze
Autor/Redaktor: Leonarda Mariak
Niniejsza monografia jest ostatnią z cyklu pracą zbiorową, która powstała dzięki współpracy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz badaczy z rożnych ośrodków naukowych i kulturalnych z całej Polski.
Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej
Autor/Redaktor: Katarzyna Burska, Rafał Zarębski
Publikacja jest kontynuacją rozważań podjętych w dwóch poprzednich książkach z cyklu poświęconego oryginalności słownej: Kreatywność językowa w komunikowaniu (się) i Kreatywność językowa w przestrzeni medialnej. W przygotowaniu znajduje się kolejny tom – Kreatywność językowa w literaturze i mediach.