Konkurs
Nagroda Insytutu De Republica
Instytut De Republica zaprasza do składania wniosków w corocznym konkursie o nagrodę Instytutu za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i sztuki.
Celem konkursu jest wspieranie i promocja najwybitniejszych młodych uczonych, prowadzących badania w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i sztuki, a także promocja cenionych polskich naukowców, którzy swoją pracą, całym dorobkiem naukowym oraz działalnością międzynarodową są inspiracją dla młodych pokoleń.
Konkurs obejmuje dwie kategorie specjalne: za cały dorobek naukowy oraz za działalność międzynarodową.
W Konkursie mogą uczestniczyć młodzi naukowcy, tj. osoby do 40. roku życia, którzy na wczesnym etapie kariery, wykazują potencjał osiągnięcia pozycji liderów w swojej dziedzinie (dotyczy to trzech podstawowych kategorii konkursowych) oraz wszyscy naukowcy (bez ograniczenia wiekowego) posiadający znaczący dorobek naukowy (dotyczy to dwóch specjalnych kategorii konkursowych).
Kandydatów do Konkursu mogą zgłaszać: uczelnie, podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, instytuty badawcze, jednostki naukowe i komitety naukowe Polskiej Akademii Nauk, wydziały lub komisje Polskiej Akademii Umiejętności, stowarzyszenia naukowe oraz osoby prywatne.
Każdy Zgłaszający ma prawo zgłosić maksymalnie po jednym kandydacie w każdej z kategorii. W przypadku, gdy Zgłaszający zgłosi więcej niż jednego kandydata w danej kategorii, żaden ze zgłoszonych w danej kategorii kandydatów nie będzie uwzględniany przy ocenie projektów.
Kandydatami do nagrody mogą być osoby posiadające obywatelstwo polskie, w tym pracujące za granicą.
Spośród nadesłanych zgłoszeń w każdym roku kalendarzowym, zostaną wyłonieni laureaci Konkursu w danej kategorii:
- jedna osoba – w dziedzinie nauk humanistycznych;
- jedna osoba – w dziedzinie nauk społecznych;
- jedna osoba – w dziedzinie sztuki;
- jedna osoba – w kategorii: za cały dorobek naukowy w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych lub sztuki;
- jedna osoba – za działalność międzynarodową w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych lub sztuki.
Dyrektor Instytutu ustanawia nagrodę, dla każdego laureata Konkursu, na którą składają się:
- statuetka;
- nagroda pieniężna w wysokości 10.000 złotych netto;
- możliwość wydania własnej publikacji w Wydawnictwie Instytutu De Republica (w terminie do 2 lat od przyznania nagrody).
Wyniki Konkursu są ogłaszane w okresie wrzesień-październik danego roku kalendarzowego.
Informacje
Zobacz także
Nagroda Instytutu De Republica
Instytut De Republica, realizując zadania statutowe związane z popularyzacją polskiej nauki, przyznaje specjalnie wyróżnienia przedstawicielom świata nauki.
Ruszyła kolejna edycja konkursu „Popularyzator Nauki”
To już 14. edycja konkursu, w którym nagradzane są osoby, zespoły, media i instytucje popularyzujące naukę. Jak podkreślił przewodniczący Kapituły konkursu - prof. Michał Kleiber - „Popularyzowanie poznawczych celów i osiągniętych wyników prowadzonych badań to dzisiaj niezwykle ważna część misji uczonego”.
17. edycja Nagród Naukowych tygodnika Polityka
Do 18 czerwca 2017 r. można przesyłać zgłoszenia do 17. edycji Nagród Naukowych tygodnika Polityka. W ramach konkursu przyznanych zostanie pięć stypendiów dla młodych naukowców w wysokości 20 000 zł każde i dziesięć nagród finałowych w wysokości 5 000 zł każda. Konkurs składa się z dwóch etapów.
Popularyzator Nauki - XIX edycja konkursu
W konkursie mogą wziać udział osoby, instytucje i zespoły, które popularyzują naukę, przybliżają najnowsze wyniki badań, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w świecie oraz dzielą się wiedzą i pasją naukową.