Rozprawa doktorska
Świadomość zwrócona przeciwko sobie samej. Niszczące doświadczenie Auschwitz w twórczości Imre Kertésza
Przedmiotem rozprawy doktorskiej jest interpretacja bezkompromisowej refleksji o Auschwitz zawartej w powieściowej, eseistycznej i dziennikowej twórczości węgierskiego noblisty, Imre Kertésza.
Jądrem tej refleksji jest postulat rekonstrukcji w nowych językach i nowych pojęciach odwiecznych humanistycznych wartości - nieodwołalnie zaburzonych przez zbrodnicze Wydarzenie Zagłady. Powieściowe, eseistyczne i diarystyczne pisarstwo węgierskiego pisarza koncentruje się wokół wieloaspektowego i wielowymiarowego zagadnienia poobozowej egzystencjalnej negatywności, przejawiającej się w różnych stanach i sytuacjach przeżywanych przez wykreowane postaci byłych więźniów obozów. Kertész konfrontuje bohaterów swoich obozowych powieści"z mrocznym widmem pamięci o granicznym doświadczeniu Auschwitz, wskazując istnienie odruchowego przeciwinstynktu" [ellenösztön], wyrażającego się w dramatycznych próbach samowykluczania się z życia, na skutek zupełnego z(a)burzenia sensu istnienia oraz w skrajnie radykalnych samobójczych gestach zaprzeczenia samemu sobie.
Informacje
Zobacz także
Podróże epistemologiczne, podróże metafizyczne.O wczesnych powieściach Samuela Becketta
Celem pracy jest dokonanie wieloaspektowego oglądu pierwszych czterech powieści Samuela Becketta ("Sen o kobietach pięknych i takich sobie", "Murphy", "Watt" i "Mercier i Camier") wraz z powiązanym z pierwszą z nich zbiorem opowiadań "More Pricks than Kicks". Praca składa się z czterech rozdziałów, w których omawiam każdą z czterech, będących jej zasadniczym przedmiotem powieści, w kolejności chronologicznej względem ich powstawania, albowiem chronologia ukazywania się powieści drukiem znacznie różni się od kolejności ich pisania.
Polskie pisarki w Izraelu. Z zagadnień autobiografizmu w literaturze
Rozprawa zatytułowana "Polskie pisarki w Izraelu. Z zagadnień autobiografizmu w literaturze" poświęcona jest twórczości pisarek, które łączy podobieństwo biografii oraz tematyki podejmowanej w utworach Idy Fink, Haliny Aszkenazy-Engelhard, Haliny Birenbaum, Miriam Akavii, Irit Amiel, Marii Lewińskiej, Renaty Jabłońskiej i Violi Wein.
Zbigniew Bieńkowski. Życie i twórczość
Celem pracy doktorskiej było stworzenie monografii Zbigniewa Bieńkowskiego - żyjącego w latach 1913-1994 polskiego poety, eseisty, krytyka literackiego i tłumacza.
"Dzieci" - ostatnia ukończona powieść Bolesława Prusa. Edycja krytyczna
Praca jest edycją krytyczną powieści Bolesława Prusa Dzieci, opublikowanej w formie książkowej w 1909 r. To pierwsze wydanie, które porządkuje kwestie związane z bogatą historią tekstu oraz jego różnymi, licznymi wersjami czy wręcz zmienionymi i uzupełnionymi wydaniami. Umożliwiła to głównie wnikliwa kwerenda i dotarcie do wszystkich przekazów, wydrukowanych za życia autora.