Oferta edukacyjna
Studia Podyplomowe Nauczanie języka kaszubskiego
Studia podyplomowe Nauczanie języka kaszubskiego przeznaczone są dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych (magisterskich lub licencjackich), posiadających przygotowanie pedagogiczne oraz znających jeden z dialektów kaszubskich, chcących podnieść swoje kwalifikacje językowe i zawodowe i uzyskać uprawnienia do nauczania języka kaszubskiego.
Oczekiwane kompetencje kandydata:
- legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych (magisterskich lub licencjackich),
- posiada przygotowanie w zakresie psychologiczno-pedagogicznym oraz dydaktycznym, tzn. jest nauczycielem w przedszkolu (edukacja przedszkolna) oraz w klasach I–III szkoły podstawowej (I etap edukacyjny) lub nauczycielem dowolnego przedmiotu na II, III lub IV etapie edukacyjnym,
- posiada podstawowe umiejętności językowe w kaszubszczyźnie, tzn. rozumie wypowiedzi i często używane wyrażenia związane z najistotniejszymi sprawami (np. podstawowe informacje dotyczące rozmówcy, jego zainteresowań, rodziny, pracy), potrafi porozumiewać się w typowych, prostych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie bezpośredniej wymiany zdań na tematy znane i powtarzające się (np. pogoda, ubiór, posiłek, zakupy), potrafi w prosty sposób opisywać środowisko, z którego się wywodzi i bezpośrednie otoczenie (np. miejsce zamieszkania i pracy, czynności domowe i zawodowe), a także wypowiadać się w sposób bardzo prosty na tematy związane z najważniejszymi potrzebami (np. ulubione zajęcia).
Wymienione umiejętności należy potwierdzić odpowiednim dokumentem:
- świadectwem maturalnym
- zaświadczeniem o znajomości języka kaszubskiego wystawionym przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
- innym zaświadczeniem odbycia kursu językowego, np. organizowanego przez Akademię Kształcenia Zawodowego w Gdańsku
Zasady naboru: Kolejność zgłoszeń
Limit miejsc:
Minimalnie: 14 osób
Maksymalnie: 40 osoby
Dokumenty rekrutacyjne
- Podanie o przyjęcie na studia podyplomowe (generowane z systemu IRK po zapisaniu się na edycje studiów podyplomowych).
- Odpis lub poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (I lub II stopnia) łącznie z poświadczeniem o posiadaniu kwalifikacji wymaganych do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela.
- Dwie aktualne kolorowe fotografie o wymiarze 37 mm x 52 mm, bez nakrycia głowy, na jasnym tle.
Terminy i etapy rekrutacji
Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się za pośrednictwem narzędzia Internetowej Rejestracji Kandydatów na Studia Podyplomowe - IRK.
Etapy:
- Rejestracja w IRK: od dnia 01.05.2018 r. do dnia 17.09.2018 r.
- Dostarczanie dokumentów rekrutacyjnych: od dnia 18.09.18 r. do dnia 25.09.2018 r.
- Ogłoszenie listy osób wstępnie przyjętych: w dniu 26.09.2018 r.
Czas trwania i forma studiów: 3 semestry. Łącznie 350 godzin i 60 godzin praktyki dydaktycznej (w trakcie trwania drugiego i trzeciego semestru).
Studia niestacjonarne (zjazdy odbywają się co 2 tygodnie, w piątki i soboty – ok. 15 dni zjazdowych w semestrze – w tym 2 lub 3 (zależnie od planu pracy w danym semestrze)poza budynkiem UG z uwagi na charakter zajęć warsztatowych).
Źródło: https://ug.edu.pl/oferta_ksztalcenia/studia_podyplomowe/33567/studia_podyplomowe_nauczanie_jezyka_kaszubskiego
Informacje
Zobacz także
Nauczanie języka polskiego jako obcego
Celem studiów jest przygotowanie (zależnie od wstępnych kwalifikacji posiadanych przez słuchaczy studiów) do nauczania języka polskiego jako obcego w szkole na każdym etapie nauczania lub do nauczania języka polskiego jako obcego na kursach dla cudzoziemców (w tym imigrantów).
Studia Podyplomowe "Nauczanie języka polskiego jako obcego"
Celem Studiów Podyplomowych "Nauczanie języka polskiego jako obcego" jest przygotowanie do nauczania języka polskiego jako obcego w szkole na każdym etapie nauczania (zależnie od wstępnych kwalifikacji posiadanych przez słuchaczy studiów), a także do nauczania języka polskiego jako obcego na kursach dla cudzoziemców (w tym migrantów).
Kwalifikacyjne Metodyczno-Kulturoznawcze Nauczania Języka Kaszubskiego
Studia podyplomowe kwalifikacyjne o profilu kulturoznawczo-metodycznym w zakresie nauczania języka kaszubskiego kierowane są do nauczycieli posiadających dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia (licencjat) lub studiów drugiego stopnia (magisterium) dowolnego kierunku kształcenia, którzy znają w mowie i piśmie język kaszubski.
Nauczanie języka polskiego jako obcego
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na III edycję dwusemestralnych studiów podyplomowych kwalifikacyjnych Nauczanie języka polskiego jako obcego.