Wydarzenie
Dworce kolejowe jako przestrzeń refleksji literackiej, architektonicznej i historii techniki / z cyklu "Literaturoznawstwo architektoniczne – kontaminacje"
Pierwsze spotkanie z cyklu Literaturoznawstwo architektoniczne – kontaminacje, organizowane w Instytucie Badań Literackich PAN w ramach projektu "Literaturoznawstwo architektoniczne".
W poniedziałek 7 listopada 2016 w Pałacu Staszica (ul. Nowy Świat 72, Warszawa, sala 144) odbędzie się panel dyskusyjny pt. Dworce kolejowe jako przestrzeń refleksji literackiej, architektonicznej i historii techniki. Wezmą w nim udział:
- prof. dr hab. Wojciech Tomasik (UKW) – historyk literatury, autor takich książek jak Pociąg do nowoczesności. Szkice; Szalony bieg. Kolej i ciemna nowoczesność;
- dr hab. Zbigniew Tucholski (IHNPAN) – historyk techniki i komunikacji, specjalizujący się m.in. w historii kolejnictwa;
- dr hab. Jacek Wesołowski (PŁ) – architekt, specjalizujący się m.in. w obszarach transportu i planowania przestrzennego, autor dwutomowej monografii o halach peronowych.
Po panelu przewidujemy dyskusję z udziałem słuchaczy.
Cykl dyskusji jest częścią projektu „Literaturoznawstwo architektoniczne”, finansowanego ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016 – 2019, nr projektu 0176/NPRH4/H2a/83/2016, kierownik: Aleksandra Wójtowicz.
Informacje
Powiązane z wydarzeniem
Zobacz także
„A inaczej ze zwalisk rośnie, by wróść w socjalizm”. Panel dyskusyjny z cyklu "Literaturoznawstwo architektoniczne. Podsumowania"
Instytut Badań Literackich PAN zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Literaturoznawstwo architektoniczne. Podsumowania”. Panel dyskusyjny pod hasłem: „A inaczej ze zwalisk rośnie, by wróść w socjalizm” odbędzie się w środę 26 czerwca 2019, o godz. 13.00, w sali 144 w Pałacu Staszica.
Plac Defilad w Warszawie - przestrzeń konfliktu. Panel dyskusyjny z cyklu "Literaturoznawstwo architektoniczne. Podsumowania"
17 maja 2019, o godzinie 14.00, w Sali Canaletta (dawna sala PAN Clubu, III piętro) w Pałacu Staszica w Warszawie, odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniu placu Defilad w Warszawie, traktowanemu jako przestrzeń konfliktu - politycznego, ekonomicznego, o tereny zielone.
Panel dyskusyjny poświęcony książce „Metamorfozy Pałacu Staszica” dr Aleksandry Wójtowicz
Grupa badawcza realizująca grant „Literaturoznawstwo architektoniczne” zaprasza na panel dyskusyjny poświęcony książce Metamorfozy Pałacu Staszica dr Aleksandry Wójtowicz, który odbędzie się w czwartek 25 kwietnia, o godz. 17.00, w Sali Okrągłego Stołu w Pałacu Staszica.
Seminarium "Antropologia architektury" / z cyklu "Nowe języki antropologii"
Instytut Badań Literackich PAN zaprasza na kolejne seminarium z cyklu Nowe języki antropologii, organizowane przez Pracownię Antropologii Współczesności. Spotkanie pod hasłem „Antropologia architektury” poświęcone esejom Tima Ingolda poprowadzi dr Aleksandra Wójtowicz – autorka książek Metamorfozy Pałacu Staszica, Literaturoznawstwo architektoniczne. Wstępne rozpoznania, Przestrzeń „Oziminy” Wacława Berenta.