Wydarzenie
Epikureizm i jego recepcja w literaturze polskiego renesansu. Marcin Bielski - Mikołaj Rej - Jan Kochanowski
Wydział “Artes Liberales” UW oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN zapraszają na seminarium z cyklu "Men and Ideas in the Renaissance", który odbędzie się 17 II 2016 (środa) w IFiS PAN (s. 154 Pałacu Staszica) o godz. 15.30. Referat przedstawi Dr hab. Estera Lasocińska (Instytut Badań Literackich PAN).
Filozofia epikurejska odegrała ważną rolę w staropolskiej literaturze. Jej symboliczne narodziny to rok 1476 – data powstania "Vita et mores Gregorii Sanocei" Filipa Buonaccorsiego, utworu początkującego idee epikurejskie w naszym piśmiennictwie. Jej rozwój to wiek XVI – wówczas bowiem polscy pisarze sięgają po starożytne, średniowieczne i renesansowe piśmiennictwo epikurejskie i prowadzą swoisty dialog z założycielem ateńskiego Ogrodu oraz jego filozofią szczęścia. Podejmują przy tym ciekawą interpretację dawnej myśli, próbując ją przystosować do poglądów i potrzeb renesansowego „człowieka poczciwego”. Chcąc się temu przyjrzeć, przedstawię trzy teksty, w których epikureizm odegrał ważną rolę. Będą to "Żywoty filozofów" Marcina Bielskiego – dzieło wzorowane na "De vita philosophorum" Waltera Burleya, "Wizerunek własny żywota człowieka poczciwego" Mikołaja Reja – parafraza "Zodiacus vitae" Palingeniusza, oraz zbiór elegii Jana Kochanowskiego, w których motywy epikurejskie pojawiły się za sprawą "De rerum natura" Lukrecjusza.
Estera Lasocińska, historyk filozofii i literatury, pracuje jako adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, zajmuje się związkami filozofii i literatury w okresie renesansu i baroku. Jest autorką książek „'Cnota sama z mądrością jest naszym żywotem'. Stoickie pojęcie cnoty w poezji polskiej XVII wieku" oraz "Epikurejska idea szczęścia w literaturze polskiej renesansu i baroku. Od Kallimacha do Potockiego", a także wielu rozpraw i artykułów dotyczących mało zbadanego pogranicza literatury i filozofii XVI i XVII wieku.
Informacje
Zobacz także
Dr hab. Estera Lasocinska: referat "Epikurejska idea szczęścia w literaturze polskiej renesansu i baroku. Od Kallimacha do Potockiego – podsumowanie i perspektywa nowych badań" / z cyklu "Warszawskie Czwartki Staropolskie"
Pracownia „Humanizm. Hermeneutyka wartości” na Wydziale „Artes Liberales” UW oraz Ośrodek Badań nad Reformacją i Kulturą Intelektualną w Europie Wczesnonowożytnej na Wydziale „Artes Liberales” UW, Pracownia Literatury Renesansu i Baroku w Instytucie Badań Literackich PAN, Zakład Studiów nad Renesansem w Instytucie Filologii Klasycznej UW, Zespół Kultury Staropolskiej w Instytucie Kultury Polskiej UW serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Warszawskich Czwartków Staropolskich".
Epikureizm jako alternatywa filozoficzna
Katedra Filozofii i Kultury Antycznej Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW ma zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję:
Filozoficzne aspekty literatury
Wzajemne inspiracje literatury i filozofii sięgają wspólnych korzeni obydwu tych dziedzin. Najznakomitsze dzieła literackie podejmują dyskurs w zakresie ogólnych problemów filozoficznych, aktualizują intelektualne koncepty teoretyczne, zachęcając czytelników do refleksji, co nierzadko rodzi nowe idee filozoficzne. Teksty literackie i filozoficzne inaczej podchodzą do przedstawienia problemów egzystencjalnych, metafizycznych, aksjologicznych, etycznych itp. Należy zatem zdać sobie sprawę z odmiennych sposobów istnienia filozofii i literatury, poznać przyczyny występujących różnic oraz zbadać przykłady wzajemnych inspiracji.
Dr Ruta Čapaitė (Lietuvos Istorijos Institutas, Wilno) o książce "Słowa, symbole, znaczenia - badania dziejów Wielkiego Księstwa Litewskiego w aspekcie nauk pomocniczych historii" / odczyt w ramach wspólnych "Spotkań Mediewistycznych"
Pracownia Literatury Średniowiecza Instytutu Badań Literackich PAN, Pracownia Wiedzy o Dawnej Książce Instytutu Historii Nauki PAN oraz Zakład Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Instytutu Filozofii i Socjologii PAN zapraszają na odczyt dr Ruty Čapaitė (Lietuvos Istorijos Institutas, Wilno), która przedstawi książkę pod. red. Rūty Čapaitė, Gitany Zujienė i in.: Słowa, symbole, znaczenia – badania dziejów Wielkiego Księstwa Litewskiego w aspekcie nauk pomocniczych historii.