Wydarzenie
Finał konkursu TRÓJKI na dramat radiowy. NASŁUCHIWANIE: GOŚCINNOŚĆ
7 grudnia 2019 roku, w godz. 13.00-15.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie (ul. Jazdów 1) odbędzie się uroczystość rozdania nagród II edycji konkursu Programu Trzeciego Polskiego Radia na oryginalny dramat radiowy. Wstęp wolny!
- Uroczystość rozdania nagród II edycji konkursu Programu Trzeciego Polskiego Radia na oryginalny dramat radiowy
W II edycji konkursu Trójki nagrodzeni zostali: Szymon Bogacz za sztukę Nikos z Chojnowa (I nagroda), Agnieszka Charkot za sztukę Stół z powyłamywanymi nogami (II nagroda), Mateusz Żaboklicki za sztukę Pacierz Nościerz (III nagroda), zaś wyróżnienia otrzymały dramaty: Sandry Staletowicz (Listy do niezaproszonych) i Natalii Stencel (Przyjdź).
Laureaci w sposób twórczy, śmiały i dogłębny podjęli temat tegorocznej edycji konkursu. Nagrodzone słuchowiska opowiadają o stosunku Polaków do emigrantów, o mechanizmach wykluczenia i społecznej zależności, o trudnych relacjach w rodzinie, o sytuacji ludzi odrzuconych, wyalienowanych, niezdolnych do utrzymania związku z innymi osobami.
- Słuchowisko na żywo: Szymon Bogacz, Nikos z Chojnowa, reż. Artur Tyszkiewicz
Uroczystości rozdania nagród towarzyszyć będzie słuchowisko na żywo na podstawie nagrodzonej sztuki Szymona Bogacza.
Organizatorami wydarzenia są: Program Trzeci Polskiego Radia, Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym IBL PAN i Instytut Teatralny.
Wstęp wolny!
Informacje
Zobacz także
V Maraton Słuchowisk, czyli finał konkursu na oryginalny dramat radiowy "Nasłuchiwanie: Niepodległość"
Usłyszymy pięć nowych słuchowisk, powstałych na podstawie dramatów, które zwyciężyły w konkursie Programu III Polskiego Radia “Nasłuchiwanie: Niepodległość”.
IV Maraton Słuchowisk NASŁUCHIWANIE: MUZYKA i DRAMAT
Czwarta edycja Maratonu Słuchowisk zostanie w całości poświęcona związkom muzyki i literatury w najnowszym dramacie radiowym.
III Maraton Słuchowisk. Nasłuchiwanie: Różewicz/Kompozycje
Trzecia edycja Maratonu Słuchowisk zostanie w całości poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi. Tematem NASŁUCHIWANIA będzie głosowa i dźwiękowa interpretacja twórczości autora "Kartoteki". W programie znajdą się nowe i archiwalne realizacje eksperymentalnej dramaturgii Różewicza, słuchowiska oparte na wierszach poety, jego wypowiedzi radiowe oraz autorskie lektury liryczne. Maraton rozpocznie się słuchowiskiem na żywo wyreżyserowanym przez Krzysztofa Czeczota na podstawie legendarnej sztuki z 1964 roku: "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja". Wśród przypomnianych nagrań znajdzie się "Odejście Głodomora" w reżyserii Helmuta Kajzara. W tej realizacji, obok Mariusza Dmochowskiego, wystąpił Olgierd Łukaszewicz – który będzie gościem Maratonu. W połowie NASŁUCHIWANIA dziennikarka radiowa Iwona Malinowska oraz reżyser radiowy Marek Kulesza zaprezentują i skomentują "(Auto)biografię radiową Tadeusza Różewicza". W finale wysłuchamy poetyckiego "Recyklingu" w reżyserii Waldemara Modestowicza, zdobywcę Grand Prix na festiwalu „Dwa Teatry” w 2007 roku. Autorem koncepcji Maratonu jest Jacek Kopciński, który poprowadzi rozmowy z twórcami słuchowisk.
Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom XXI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Profesora Czesława Zgorzelskiego.
Konferencja Polonistyk Uniwersyteckich oraz Wydział Nauk Humanistycznych KUL zapraszają na uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom XXI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Profesora Czesława Zgorzelskiego. Uroczystości towarzyszyć będzie prezentacja księgi jubileuszowej dokumentującej i upamiętniającej dwudziestolecie Konkursu. Wydarzenie odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 25 października 2022 r. o godzinie 11:00 w sali CTW 113.