Wydarzenie
Holokaust w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i dla dorosłych XXI wieku. Nowe perspektywy porównawcze
Konsorcjum badawcze CoHLit-21 zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji The Holocaust in 21st-Century Children's, Young Adult and Adult Literature: New Comparative Perspectives. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Studiów Żydowskich Uniwersytetu w Antwerpii, przy wsparciu Stichting Auschwitz/Fondation Auschwitz oraz Wydziału Literaturoznawstwa KU Leuven. Konferencja odbędzie się w dniach 27–29 czerwca 2023 r. w Antwerpii w Belgii.
Zakres i cele konferencji
Wraz zpojawieniem się tak zwanego „czwartego pokolenia” obserwujemy obecnie koniec tego, co Esther JIlovsky (2015, 24) nazwała „pierwszą fazą pamięci o Holokauście” (ucieleśnioną przez długość życia ocalałych). Jednocześnie jesteśmy świadkami globalnego rozprzestrzeniania się praktyk pamięci związanych z Zagładą (a także nowych wyzwań dla tej pamięci). To, co jest potrzebne w tej nowej konstelacji – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ciągłą dominację anglo-amerykańskich perspektyw w literaturoznawczych badaniach Holokaustu – to porównawcze i wielojęzyczne podejście, które uwzględnia kulturową, socjologiczną i biograficzną wielość pozycji zajmowanych przez współczesnych – żydowskich i nieżydowskich – pisarzy i ich wielogłosowe zaangażowanie w Holokaust.
Czerpiąc dalej z podejmowanych przez badaczy wysiłków, aby wyjść poza ramy narodowe i otworzyć perspektywy dwustronne, regionalne, a nawet międzykontynentalne, na współczesne piśmiennictwo żydowskie w ogóle, a na literaturę Holokaustu w szczególności (Liska i Nolden 2008; Marszałek i Molisak 2010; Rosen 2013; Ibler 2014; Żurek i von der Lühe 2019; Artwińska i Tippner 2022), konferencja w Antwerpii będzie służyć podwójnemu celowi. Przede wszystkim będzie dążyć do podsumowania najważniejszych wyników i ustaleń badań porównawczych przeprowadzonych przez członków zespołu badawczego CoHLit-21 w ciągu ostatnich dwóch lat (w dziedzinie współczesnej literatury dziecięcej, młodzieżowej i dla dorosłych). Przedsięwzięcia konsorcjum zostały zorganizowane wokół osi Wschód-Zachód, która obejmuje trzy główne (niemiecki, rosyjski i angielski) i trzy mniejsze języki (polski, holenderski i hebrajski), oraz sześć odpowiadających im obszarów geograficznych (Niemcy, Rosja, USA, Polska, Niderlandy i Izrael). Oprócz odzwierciedlenia różnych stopni przestrzennej, kulturowej i historycznej bliskości rzeczywistych wydarzeń Holokaustu, zasięg geograficzny projektu pozwolił połączyć wyraźne ukierunkowanie eurocentryczne z podwójną perspektywą międzykontynentalną (ukierunkowaną na Izrael i USA jako najważniejsze centra współczesnego życia żydowskiego).
Jednocześnie kolejnym kluczowym celem konferencji podsumowującej CoHLit-21 będzie otwarcie – dalszych i szerszych – perspektyw porównawczych na produkcję literacką XXI wieku i Holokaust, poza językami i obszarami geograficznymi, które zostały objęte wspomnianym projektem komparatystycznym. W ramach konferencji szeroko rozumiana jest twórczość literacka związana z Holokaustem nie tylko jako zjawisko tekstowe (tj. zbiór artefaktów przeznaczonych dla czytelników dorosłych, młodych dorosłych i dzieci), ale także jako praktyka społeczna (osadzona w szczególnych kontekstach i ramach instytucjonalnych i ideologicznych). W związku z tym z zadowoleniem przyjmiemy zarówno tekstowe, jak i kontekstowe propozycje, które zaoferują wielojęzyczne, transnarodowe, międzykulturowe – lub w inny sposób porównawcze – spojrzenie na produkcję literacką po 2000 r. w odniesieniu do jej zaangażowania w namysł nad Holokaustem.
Sugerowane tematy
Tematy i obszary, które proponujemy, obejmują:
- transnarodowe i międzykulturowe podziały w literackim przedstawieniu Holokaustu od 2000 roku;
- pamięć o Holokauście we współczesnej twórczości literackiej (rodzinnej, narodowej, drugiej/trzeciej/czwartej generacji, postpamięci, pamięci wielokierunkowej, pamięci kosmopolitycznej);
- rola lokalnych i narodowych instytucji pamięci w tworzeniu, promocji i upowszechnianiu literatury o tematyce Holokaustu;
- funkcja tłumaczeń i adaptacji w transnarodowym obiegu pamięci o Holokauście;
- satyra, parodia i bluźnierstwo we współczesnej literaturze Holokaustu
- formy przenikania się i związek badań historiograficznych z twórczością literacką;
- popkulturowa realizacja pamięci o Holokauście;
- wykorzystanie literatury Holokaustu w programach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży;
- genderowe doświadczenia i reprezentacje Holokaustu;
- czasowość i przestrzenność w literackich przedstawieniach Zagłady;
- rola obiektów i non-human aktorów we współczesnej literaturze Holokaustu;
- język (języki) Holokaustu;
- diasporyczne przemiany pamięci o Holokauście;
- związek między tym, co lokalne, a tym, co globalne, we współczesnej literaturze Holokaustu;
- literacka pamięć o Holokauście na tle innych historii traumy i przemocy.
Informacje organizacyjne
Propozycje wystąpień należy przesłać w formie elektronicznej nie później niż do 31 grudnia 2022 r. na adres cohlit.21@gmail.com. Zgłoszenia powinny zawierać abstrakt (do 300 słów) i krótkie CV (do 50 słów). Abstrakty powinny zawierać następujące informacje: autor(-rzy) z afiliacją(ami), tytuł i tekst wniosku, wybrana bibliografia z 3-5 odniesieniami naukowymi i pięcioma słowami kluczowymi.
Powiadomienia o akceptacji zostaną wysłane na początku stycznia. Więcej informacji na temat rejestracji i zakwaterowania zostanie udostępnionych na stronie konferencji nie później niż 1 marca 2023 roku. Zaakceptowane zgłoszenia zostaną pogrupowane przez organizatorów w odpowiednie sesje tematyczne. Każdego dnia konferencji odbędzie się wykład programowy uznanego na całym świecie eksperta w tej dziedzinie.
Literatura
Artwińska, Anna i Anja Tippner, wyd. 2022. The Afterlife of the Shoah in Central and Eastern European Cultures: Concepts, Problems, and the Aesthetics of Postcatastrophic Narration, Nowy Jork - Londyn : Routledge.
Ibler, Reinhard. 2014. Holokaust w literaturze i kulturach Europy Środkowej od 1989 roku: Der Holocaust in den mitteleuropäischen Literaturen und Kulturen seit 1989. Nowy Jork: Columbia University Press.
Jilovsky, Estera. 2015. Pamięć o Holokauście: pokolenia, świadek i miejsce. Nowy Jork - Londyn: Bloomsbury Academic.
Liska, Vivian i Thomas Nolden, red. 2008. Współczesne pismo żydowskie w Europie: przewodnik. Bloomington: Indiana University Press.
Marszałek, Magdalena i Alina Molisak, red. 2010. Nach dem Vergessen. Odwołanie się do Holokaustu w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku. Berlin: Kulturverlag Kadmos.
Rosen, Alan, red. 2013. Literatura Holokaustu. Cambridge - Nowy Jork: Cambridge University Press.
Żurek, Sławomir Jacek, and Irmela von der Lühe, eds. 2019. Pamięć o Zagładzie / Das Gedächtnis an die Shoah. Lublin: TN KUL.
Informacje
Powiązane z wydarzeniem
Zobacz także
21st-Century Literature and the Holocaust. CoHLIT-21 #PL Seminar
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet w Antwerpii i Bar Ilan University zapraszają na seminarium zorganizowane w ramach międzynarodowego projektu 21st-Century Literature and the Holocaust. A Comparative and Multilingual Perspective. Seminarium odbędzie się 29 i 30 września w Bramie Grodzkiej - Teatrze NN w Lublinie.
Traumatic Modernities: From Comparative Literature to Medical Humanities / International Conference and Seminars
Organizers:
CoHLIT-21 German Seminar / March 9-10, 2022 (Leibniz-Zentrum für Literatur- und Kulturforschung, Berlin)
The CoHLIT-21 seminar on contemporary German-language literature and the Holocaust will take place in a hybrid format.
Prof. Tomasz Żukowski, "Władysław Reymont through the prism of film adaptations (Andrzej Wajda and others)" /spotkanie z cyklu webinariów IBL PAN i Fundacji Kościuszkowskiej
Zachęcamy do udziału w kolejnym webinarium będącym częścią projektu realizowanego przez IBL PAN i Fundację Kościuszkowską, której misją jest wspieranie wymiany intelektualnej między Stanami Zjednoczonym a Polską oraz przybliżanie amerykańskiej publiczności tego, co najlepsze w polskiej kulturze.