Wydarzenie
Humanistyka – kulturotwórcze perspektywy
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego ma zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję studencko-doktorancką pt. „Humanistyka – kulturotwórcze perspektywy”, która odbędzie się w Łodzi w dniach 26-27 kwietnia 2018 r.
Uczestnikami konferencji mogą być doktoranci kierunków humanistycznych, studenci studiów magisterskich i licencjackich, w tym członkowie kół naukowych. Celem konferencji jest przekrojowa prezentacja dorobku naukowego doktorantów oraz studentów zaangażowanych w prowadzenie własnych badań naukowych oraz projektów z dziedziny szeroko pojętej humanistyki i nauk pokrewnych. Organizatorom zależy na stworzeniu przyjaznego forum dla prezentacji dorobku naukowego studentów oraz na inicjowaniu dyskusji w gronie młodych i przyszłych pracowników nauki. Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na poprawny sposób przygotowania wystąpienia konferencyjnego oraz na prezentowany warsztat badawczy referentów.
Zasadniczym celem konferencji jest refleksja nad dynamiką rozwoju współczesnej humanistyki w relacji do kultury, nauki, mediów oraz języka. Organizatorom zależy na ukazaniu humanistyki w jej literaturoznawczych, językoznawczych i kulturoznawczych wymiarach i splotach jako istotnego składnika życia społecznego, bez którego zrozumienie współczesności nie jest możliwe. Humanistyka postrzegana jest w tym kontekście jako pole przenikania się różnych metodologii badawczych, a także jako sfera działalności spajająca różne szczegółowe dyscypliny naukowe, od literaturoznawstwa i językoznawstwa po etnologię, od studiów medioznawczych po politologię, socjologię czy kulturoznawstwo. Tematyka konferencji jest otwarta i przekrojowa, a prezentowane referaty mogą dotyczyć konkretnych twórców kultury, literatury bądź badaczy języka i omawiać pojedyncze utwory, koncepcje naukowe czy zjawiska socjolingwistyczne. Ponadto tematyka wystąpień konferencyjnych nie musi ograniczać się jedynie do współczesności, a uczestnicy zachęcani są do prezentacji badań nad kluczowymi zjawiskami kultury, literatury i języka w ujęciu historycznym. Szczególną wagę organizatorzy przykładają do wystąpień prezentujących społeczny, środowiskowy, praktyczny wymiar oddziaływania humanistyki oraz jej funkcji mediacyjnej w ramach debat publicznych i w szerokim obiegu kultury.
Zasadniczym kryterium kwalifikującym wystąpienia konferencyjne będzie jasny temat badawczy, klarowność i logika argumentacji oraz właściwie dobrana metodologia. Organizatorzy przewidują wystąpienia w formie referatów, komunikatów oraz plakatów. Wystąpienia nie powinny przekraczać 20 minut.
Organizatorzy planują wydanie wybranych artykułów w formie punktowanej publikacji.
Opłata konferencyjna wynosi 100 zł. Opłata pokrywa koszty materiałów konferencyjnych oraz przerwy kawowe i obiady. W opłacie nie są uwzględnione ceny noclegów. O ewentualnej możliwości dofinansowania kosztów noclegów organizatorzy poinformują w późniejszym terminie. Konferencja odbywać się będzie w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Pomorska 171/173).
Rozbudowane abstrakty (około 600 słów) należy nadsyłać do 31 stycznia 2018 na adres: perspektywyhumanistyki@uni.lodz.pl. Informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie: www.perspektywyhumanistyki.uni.lodz.pl. Do końca lutego 2018 autorzy abstraktów zostaną powiadomieni o przyjęciu ich wystąpienia.
Komitet naukowy:
Prof. Agnieszka Izdebska
Prof. Joanna Jabłkowska (Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ)
Prof. Arkadiusz Morawiec
Prof. Joanna Sowa
Prof. Piotr Stalmaszczyk
Prof. Elżbieta Umińska-Tytoń
Organizator:
Dr Michał Lachman (Prodziekan Wydziału Filologicznego UŁ)
Sekretarze:
Karolina Marzec
Jarosław Milewski
Informacje
Zobacz także
Wokół humanistyki: Szaleństwo
Rada Samorządu Studentów MISH UJ serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w II edycji Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Wokół humanistyki” pt. „Szaleństwo", która odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2019 roku w Krakowie.
Wykład prof. Izabeli Gatkowskiej: Diagnoza dyzartrii – jak lingwistyka może wesprzeć medycynę / z cyklu: Lunch z humanistyką cyfrową
Spotkanie odbędzie się w piątek 14 lutego, o 13:00, w sali konferencyjnej Instytutu Języka Polskiego PAN przy al. Mickiewicza 31 w Krakowie.
Polsko-białoruskie związki językowe, literackie, kulturowe i historyczne. Z okazji 65-lecia Katedry Białorutenistyki na Uniwersytecie Warszawskim
Katedra Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową w trybie online.
Ikonosfera w XIX wieku: wyzwania źródłowe i metodologiczne w warsztacie historyka XIX wieku (do 1918 r.) / IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków XIX wieku
Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza pracowników naukowych i doktorantów do udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Historyków XIX wieku. Bieżąca edycja konferencji poświęcona jest zagadnieniom ikonosfery w XIX wieku (do 1918 r.) jako perspektywie badawczej dla historii społecznej, politycznej i kulturowej.