Wydarzenie
Kobieta, literatura, medycyna
Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej poświęconej narracjom o kobiecych „doświadczeniach medycznych”.
Wieloznaczność określenia „doświadczenia medyczne” wymaga dopowiedzeń. Przede wszystkim chodzi bowiem o medyczne ingerencje i (nad)użycia, ale także o medyczne obietnice i troski, kształtujące ludzką wiedzę, doznania, wybory.
Po pierwsze, proponujemy, aby konferencyjne dyskusje poświęcić opowieściom o rolach kobiet w instytucjach medycznych, zarówno rolach zawodowych (lekarki, pielęgniarki, sanitariuszki), jak i „społecznych” (pacjentki, klientki, kuracjuszki).
Po drugie, namawiamy do analizy języka oraz sposobów opisu przeżyć, o których opowiadają kobiety (autorki, narratorki, bohaterki), a które towarzyszą rozmaitym medycznym relacjom i zdarzeniom, stanowią zapisy choroby lub świadectwa zdrowia, podlegają medykalizacji lub też wykazują się na nią odpornością.
Po trzecie, zachęcamy do podjęcia rozważań o kobietach, literaturze, medycynie i przestrzeni. Sądzimy, że podejmując wątki przestrzeni, miejsca, miasta w perspektywie literatury kobiet i medycyny, warto postawić pytania, między innymi, o oficjalne i nieoficjalne topografie „medycznych doświadczeń”, prywatno-publiczne znaczenia szpitali, domów, instytucji opieki społecznej, medyczne sensy metafor przestrzeni, czy historie chorób, które bywają historiami miast.
Konferencja odbędzie w Pobierowie.
Opłata konferencyjna: 400 zł obejmuje koszty noclegów i wyżywienia, w części pokrycie kosztów publikacji.
Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: arletag@wp.pl.