Wydarzenie
Kobieta w oczach kobiet. Płeć – literatura – język
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mają zaszczyt zaprosić na I Międzynarodową konferencję naukową pt. "Kobieta w oczach kobiet. Płeć – literatura – język", która odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2016 roku w Warszawie.
Konferencja Kobieta w oczach kobiet, otwiera cykl czterech kolejnych spotkań: Płeć – literatura – język. Pragniemy by nasze sympozja miały charakter interdyscyplinarny i były spotkaniami literaturoznawców, historyków, kulturoznawców, reprezentujących polskie i zagraniczne ośrodki naukowe, którym bliski jest temat, zmiennego historycznie, postrzegania płciowości drugiego człowieka. Nasza konferencja wpisuje się w dyskurs genderowy, który od wielu lat jest obecny w refleksji naukowej w Europie i na Zachodzie. Zamysłem organizatorów jest jednak ukazanie problematyki relacji pomiędzy płcią, językiem i literaturą także z perspektywy pozaeuropejskiej, blisko- i dalekowschodniej, a tym samym stworzenie unikatowej platformy wymiany wyników badań. Jednocześnie celem organizatorów jest całościowe ujęcie tematu poprzez połączenie perspektyw obu płci, tak aby stworzyć możliwie najpełniejszy obraz tego złożonego wieloaspektowego zagadnienia.
W roku 2016, podczas pierwszej konferencji, zaproponować chcemy refleksję dotyczącą problemu kobiety będącej zarówno podmiotem jak i obiektem wypowiedzi literackiej. Interesować nas bowiem będą przede wszystkim formy kobiecej samoidentyfikacji warunkowane rolami pełnionymi w społeczeństwie z uwzględnieniem różnorodności kulturowej i religijnej oraz przemianami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości. Pragniemy także przyjrzeć się stosowanym przez autorki strategiom i konwencjom językowym; to tylko niektóre z zagadnień, które chcielibyśmy poruszyć.
Mamy nadzieję, że konferencja Kobieta w oczach kobiet, będzie okazją do wymiany poglądów i możliwością zaprezentowania wyników badań zarówno na temat kobiety – autorki jak i jej postrzegania siebie i swojej płciowości, a tym samym będzie stanowić punkt wyjścia do kolejnych rozważań w obrębie planowanego cyklu Płeć – literatura – język.