Wydarzenie
Społeczeństwo a płeć – problemy, wyzwania, perspektywy badawcze
Katedra Socjologii Struktur i Zmian Społecznych oraz Zakład Socjologii Płci i Ruchów Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają do udziału w Międzynarodowej Konferencji Społeczeństwo a płeć. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i refleksji naukowców, badaczy, a także praktyków z różnych dziedzin nauki i obszarów życia społecznego zajmujących się kulturowymi koncepcjami płci oraz ich wpływem na funkcjonowanie kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.
Konferencja dedykowana jest Pani Profesor Ewie Malinowskiej, obchodzącej jubileusz 47-lecia pracy naukowej i dydaktycznej. Planowana jest w związku z tym sesja poświęcona problemom naukowym, które stanowią przedmiot teoretycznych i empirycznych zainteresowań Jubilatki, są to m.in.: podejście genderowe w badaniach społecznych, zjawiska genderyzacji życia społecznego w społeczeństwie patriarchalnym oraz feminizm i ruch kobiet.
Proponuje się podjęcie dyskusji nad następującymi zagadnieniami:
- Socjalizacja płciowa;
- Przemiany ról kobiet i mężczyzn w różnych obszarach życia społecznego;
- Płeć kulturowa a wygląd i ciało;
- Płeć kulturowa a zdrowie i sport;
- Płeć kulturowa i seksualność;
- Płeć kulturowa a gospodarka;
- Płeć kulturowa a polityka;
- Płeć kulturowa a religia;
- Równość i nierówności płci;
- Gender w edukacji;
- Genderowe ruchy społeczne;
- Gender w badaniach społecznych.
Termin nadsyłania abstraktów wystąpień upływa 30 maja 2018 roku. Konferencja będzie odbywała się w języku polskim i angielskim. Zgłoszenie na konferencję w postaci wypełnionego formularza (w załączniku, należy wypełnić w języku, w którym wygłaszany będzie referat) można przesłać na adres: socgender@uni.lodz.pl
Informacje
Zobacz także
Kobieta w oczach kobiet. Płeć – literatura – język
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mają zaszczyt zaprosić na I Międzynarodową konferencję naukową pt. "Kobieta w oczach kobiet. Płeć – literatura – język", która odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2016 roku w Warszawie.
Słowianie, my lubimy.... kobiety
Koło Naukowe Slawistów przy Instytucie Filologii Słowiańskiej UAM serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w V studencko-doktoranckiej konferencji naukowej, która odbędzie się 9 marca 2018 roku na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Fredry 10).
Płeć awangardy / ogólnopolska konferencja naukowa
Temat konferencji jest zaproszeniem do podjęcia interdyscyplinarnej refleksji nad niemal nieobecnym na gruncie polskiej humanistyki zagadnieniem relacji płci i awangardy. Pytając o „płeć awangardy”, chcemy zastanowić się, na ile praktyki awangardowe umożliwiają reinwencję takich instytucji pojęciowych jak „kobieta” i „mężczyzna”, a na ile – przechowują i utrwalają tradycyjny model urządzenia płci. Perspektywa ta nie ogranicza się jednak do obecności czy raczej, zwłaszcza w polskiej literaturze i sztuce, nieobecności „kobiecej awangardy” i zadania pytania o powody niewielkiej aktywności kobiet jako autorek eksperymentatorskich gestów. Równie interesujące są dla nas awangardowe konstrukty kobiecości i męskości, jakie obserwować możemy w literaturze i sztukach plastycznych, a może zwłaszcza w awangardowych manifestach i innych wypowiedziach o charakterze metaartystycznym. Podjęcie tematu „płci awangardy” skłania również do prześledzenia w tej perspektywie założeń teoretycznych i filozoficznych dyskursów, zarówno tych należących do historii zachodniej myśli feministycznej, jak i tych rozwijających rozmaite teorie (neo)awangardy.
(Nie)męskość w tekstach kultury XIX–XXI wieku
Katedra Historii Literatury, Pracownia Badań nad Literaturą Zapoznaną i Mniej Znaną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego mają zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową (Nie)męskość w tekstach kultury XIX-XXI wieku organizowaną w dniach 28-29 września 2017 roku w Katedrze Historii Literatury UG.