Wydarzenie
Literatura dokumentu osobistego w perspektywie międzykulturowej
Instytut Kultury Polskiej i Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają do udziału w seminarium "Literatura dokumentu osobistego w perspektywie międzykulturowej", które odbędzie się 18 listopada 2019.
W ramach seminarium organizatorzy proponują cztery panele:
1) podmiotowość i tożsamość („piszący podmiot”: autobiografia jako poszukiwanie/wyrażanie/konstruowanie „ja” autobiograficznego; stosunek między „ja” rzeczywistym a „ja” autobiograficznym; autokreacja; dziennik podróży: negocjowanie tożsamości w spotkaniu z innym; autobiografie kobiet, mniejszości seksualnych itd.),
2) polityczny/ideologiczny potencjał dokumentu osobistego (dzienniki podróży jako jedno z narzędzi kolonialnej ekspansji; rasizm, imperializm, kolonializm; kobiety, mniejszości seksualne, mniejszości etniczne),
3) dzieje autobiografii w różnych kręgach kulturowych (tradycje literatury dokumentu osobistego w kulturach świata; czy autobiografia jest rzeczywiście europejskim wynalazkiem?),
4) metodologia badań literatury autobiograficznej (Czym jest literatura dokumentu osobistego? Czym jest autobiografia? Czy dokumenty osobiste to „obrzeża literatury”? wymiar performatywny i wymiar tekstualny literatury dokumentu osobistego).
Krótkie abstrakty o objętości do 200 słów można przesyłać na adres konferencja.autobiografia@gmail.com w terminie do 30 czerwca 2019. Autorzy zaakceptowanych abstraktów poproszeni zostaną o przesłanie referatów (ok. 10 tys. znaków) na ten sam adres do 1 października 2019.
Organizatorzy:
dr Ada Arendt, Instytut Kultury Polskiej UW
dr Piotr Bachtin, Wydział Orientalistyczny UW
Informacje
Zobacz także
Czynić fakty pojmowalnymi? Literatura, dokument, edukacja humanistyczna a (de)montaż kulturowych reprezentacji rzeczywistości
Konferencję, która odbędzie się 23 października 2019 roku, organizują Katedra Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej oraz Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Referat Pana Profesora Antoniego Czyża "Literatura dokumentu osobistego - późnobarokowe rękopisy benedyktynek. Zasoby z XVIII wieku w Sandomierzu" / z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"
Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", które odbędzie się w czwartek 29 kwietnia 2021 r. w godzinach 11.00 – 13.00 na platformie Google Meet. Podczas spotkania Pan Profesor Antoni Czyż przedstawi referat pt. Literatura dokumentu osobistego - późnobarokowe rękopisy benedyktynek. Zasoby z XVIII wieku w Sandomierzu.
Chorobopisanie. Narracje maladyczne w literaturze i kulturze
Koło Naukowe Antropologów Literatury i Kultury wraz z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych, Katedrą Teorii Literatury oraz Pracownią Badań Biografii i Autobiografii przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do udziału w konferencji naukowej Chorobopisanie. Narracje maladyczne w literaturze i kulturze. Konferencja odbędzie się 25-26 maja 2023 roku, w formie stacjonarnej lub hybrydowej. Do udziału w konferencji zapraszamy studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych.
Historie wygnanych, przybyszów, obywateli świata. Doświadczenie migracji w świetle literatury dokumentu osobistego
Planowana konferencja jest drugim z cyklu ogólnopolskich spotkań poświęconych naukowej refleksji nad dokumentami osobistymi w perspektywie interdyscyplinarnej. Pierwsze, będące efektem międzywydziałowej współpracy przedstawicieli nauk historycznych, społecznych i humanistycznych, koncentrowało się na pamiętnikarstwie; tegoroczne – stanowi kontynuację tamtego przedsięwzięcia.