Wydarzenie
Muzyka i opera w polsko-ukraińskim dialogu literackim i kulturalnym
Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Katedra Literatury Ukraińskiej Narodowego Odeskiego Uniwersytetu im. Illi Miecznikowa oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego mają zaszczyt zaprosić na III Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu „Odessa i Morze Czarne. Polsko-ukraińskie związki kulturalne”.
Tematem III konferencji będzie: Muzyka i opera w polsko-ukraińskim dialogu literackim i kulturalnym. Konferencja odbędzie się w Białymstoku w dniach 4–5 maja 2017 roku.
Bezpośrednim impulsem tegorocznej Konferencji są historyczne związki miast polskich z Odessą. Założycielem słynnego Konserwatorium w Odessie był Polak, Witold Maliszewski (1873–1939), z kolei liczni muzycy z Odessy występowali w Polsce. Oba miasta, Odessę i Białystok, łączy też pasja operowa. Słynna Opera Odeska znana jest na całym świecie. W 2012 roku otwarto w Białymstoku nowy gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej (przy ul. Odeskiej).
Interesować nas szczególnie będą następujące zagadnienia badawcze:
- Literackie świadectwa ukraińsko-polskich związków muzycznych.
- Opera jako temat, motyw w utworach literackich pogranicza kulturowego polsko-ukraińskiego.
- Historia ukraińsko-polskich kontaktów muzycznych.
- Muzyka i opera w literaturze ukraińskie i polskiej w kontekście wzajemnych związków kulturowych Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.
- Motywy ukraińskie i polskie w libretcie operowym.
- Opera, muzyka, teatr muzyczny w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, nad Bałtykiem i Morzem Czarnym.
Przewidujemy wpisowe w wysokości 350 zł. Pokrywa ono koszty wyżywienia i druku monografii pokonferencyjnej. Nie pokrywa kosztu noclegu [organizatory zaproponują noclegi w przystępnych cenach]. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 15 marca na adres: jlawski@wp.pl.
Recenzowana, punktowana monografia ukaże się w 2018 roku.
Serdecznie zapraszamy na Konferencję do Białegostoku!
Prof. Natalia Maliutina i Prof. Jarosław Ławski
Komitet organizacyjny konferencji:
- prof. Jarosław Ławski – Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku
- prof. Natalia Maliutina – Katedra Literatury Ukraińskiej (Odessa)
- dyr. Jolanta Gadek – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego
- prof. Oksana Szupta-Wiazowska – Katedra Literatury Ukraińskiej (Odessa)
- dr Iryna Neczytaliuk – Katedra Literatury Ukraińskiej (Odessa)
- dr hab. Anna Janicka – Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku
- prof. Jarosław Poliszczuk – Kijowski Uniwersytet im. Borisa Hrinczenki
- dr Grzegorz Czerwiński – Katedra Rosyjskiej Literatury Współczesnej (Białystok)
- dr Marcin Bajko – Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” UwB
- dr Łukasz Zabielski – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego
- dr Michał Siedlecki – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego
Informacje
Zobacz także
Kobiece obrazy, maski i twarze Odessy. Literatura - kultura - historia
Katedra Badań Filologicznych "Wschód - Zachód" oraz Odeski Narodowy Uniwersytet im. Ilji Miecznikowa zapraszzają na VI międzynarodową sesję poświęconą Odessie i jej kulturze, która odbędzie się 16 marca 2023 r. w Książnicy Podlaskiej.
Polacy w Odessie i na ukraińskim wybrzeżu Morza Czarnego. Historia - dziedzictwo - współistnienie wielokulturowej wspólnoty miasta
Jest to już IV wspólnie zorganizowana przez środowisko odeskich i białostockich badaczy konferencja naukowa. Tradycją spotkań naukowych w Odessie jest poznawanie dziejów, kultury miasta, udział w spektaklach słynnej Opery Odeskiej.
Międzynarodowa Jubileuszowa Konferencja Naukowa ADAM MICKIEWICZ I UKRAINA. OBRAZ KRAJU – OBRAZ POETY – RECEPCJA – KONTEKSTY EUROPEJSKIE
Konferencja będzie miała charakter jubileuszowy. Odbędzie się w ramach Roku Romantyzmu upamiętniającego 200. rocznicę zapoczątkowania tego prądu w kulturze polskiej wydaniem I tomu Poezyj Adama Mickiewicza w Wilnie w 1822 roku. Termin: 22 września 2022 r.; formuła konferencji: hybrydowa (część uczestników sesji wystąpi stacjonarnie w Kijowie i Białymstoku, część połączy się online). Języki: polski, ukraiński, angielski, niemiecki, francuski. Wpisowe: nie przewidujemy wpisowego. Zapraszają: Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku Wydział I Filologiczny Polskiej Akademii Umiejętności Katedra Polonistyki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Żydzi Europy Środkowej i Wschodniej / VI międzynarodowa konferencja naukowa
Katedra Badań Filologicznych „Wschód–Zachód”, Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska–Izrael, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Naukowe „Oikoumene” mają zaszczyt zaprosić na VI Międzynarodową Konferencję Naukową "Żydzi Wschodniej Polski". Seria II będzie zatytułowana: Żydzi Europy Środkowej i Wschodniej