Wydarzenie
Nadmorskie Lato z Ojczystym – Język w Akcji
Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń w Koszalinie i Kołobrzegu odbywających się w związku z organizowanym projektem "Nadmorskie Lato z Ojczystym – Język w Akcji" w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.
Dyrektor Książnicy Pomorskiej im. St. Staszica w Szczecinie zaprasza wszystkich miłośników języka polskiego – a zwłaszcza dzieci i młodzież – do udziału w projekcie „Nadmorskie Lato z Ojczystym – Język w Akcji”, który przeprowadzony zostanie w dniach 11 - 15 lipca 2016 roku w Koszalinie i Kołobrzegu. Projekt jest realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”. Tematem przewodnim tegorocznej pierwszej edycji jest sztuka prawidłowego i skutecznego posługiwania się językiem ojczystym, jego uroda i tajemnice.
W ramach projektu odbędą się spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty, konkursy i quizy językowo-literackie, prowadzone przez znakomitych językoznawców, pisarzy i artystów z całej Polski. Naszymi gośćmi będą: Paweł Beręsewicz, prof. Jerzy Bralczyk, dr Agata Hącia, dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. Ewa Kołodziejek, Krystyna Maksymowicz, dr hab. Michał Rusinek, dr Aneta Załazińska. W części artystycznej zaplanowano wernisaż i wystawę rysunków szczecińskiego satyryka Henryka Sawki oraz spektakle grupy teatralno-kabaretowej z Warszawy, występującej pod nazwą „Kabaret Literacki. Obustronni Ludzie”. Wszystkie spotkania odbędą się zarówno w siedzibie Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, jak i w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu, w tym także na scenie plenerowej.
Jednym zwydarzeń projektu jest konkurs literacki „Moje wakacje”, adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zadanie konkursowe będzie polegało na napisaniu listu z wakacji nad morzem. Najciekawsze i najlepiej napisane prace zostaną nagrodzone. Głównymi celami konkursu są:
- wzrost zainteresowania językiem ojczystym i dbałość o poprawność językową;
- ocalenie od zapomnienia sztuki pisania listów;
- rozbudzenie wyobraźni i kształtowanie umiejętności swobodnego wyrażania siebie poprzez słowa,
Wszyscy wiemy, jak ważne w rozwoju dzieci i młodzieży jest pisanie, które wyostrza zmysł obserwacji, uczy myślenia koncepcyjnego i w najlepszy sposób rozwija świadomość językową. Przygoda z pisaniem może stać się dla młodych osób cennym doświadczeniem, które nauczy uważniej spoglądać na ludzi, przyrodę, otaczający nas świat oraz dzielić się na piśmie swoimi wrażeniami i uczuciami.
Wierzymy, że konkurs spotka się z życzliwością i zainteresowaniem młodych twórców, że zaowocuje barwnymi, ciekawymi listami, napisanymi poprawną polszczyzną. Zachęcamy zatem szkoły oraz nauczycieli języka polskiego do rozpowszechnienia idei konkursu wśród swoich uczniów i ćwiczenia umiejętności językowych już teraz, przed wakacjami. Nagrody i wyróżnienia czekają.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się w załączonym regulaminie.
Kontakt do koordynatora projektu: Cecylia Judek, tel. 91/48-19-315 lub 510-161-778,
e-mail: c.judek@ksiaznica.szczecin.pl.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.
Informacje
Zobacz także
Nasz język ojczysty: stan i współczesne tendencje rozwojowe
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego z Instytutem Filologii Polskiej UŁ 2017
Studenci i pracownicy Instytutu Filologii Polskiej UŁ po raz kolejny zapraszają do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Celem imprezy jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej.
„Jesteśmy wszędzie i nigdzie”. Twórczość literacka, translatorska, krytycznoliteracka i naukowa Andrzeja Buszy / Ogólnopolska konferencja naukowa
„Jesteśmy wszędzie i nigdzie”. Twórczość literacka, translatorska, krytycznoliteracka i naukowa Andrzeja Buszy
Wiedza o języku w kształceniu językowym / Ogólnopolska Konferencja Naukowa