OPERAS-PL - komunikacja w humanistyce i naukach społecznych
Centrum Humanistyki Cyfrowej zaprasza na spotkanie “OPERAS-PL - komunikacja w humanistyce i naukach społecznych”, na którym zainauguruje polską odsłonę OPERAS, czyli inicjatywy dla rozwoju infrastruktury badawczej w humanistyce i w naukach społecznych.
Razem z naszymi gośćmi i uczestnikami spotkania omówimy wyzwania, jakie stoją przed naukami HS w obszarze transformacji cyfrowej oraz zaprezentujemy cele, jakie w związku z sytuacją humanistyki i nauk społecznych w tym obszarze stawia sobie OPERAS-PL.
W pierwszej części spotkania dr Anna Wałek (PG) i prof. Stanisław Filipowicz (Wiceprezes PAN) omówią wyzwania i potrzeby polskiej społeczności SSH w zakresie mandatów i polityk otwartego dostępu, publikowania w otwartym dostępie oraz innych aspektów komunikacji cyfrowej. Po tych wystąpieniach przedstawiciel OPERAS zaprezentuje cele i działania sieci. W formie komentarza do tych prezentacji członek naszego zespołu, dr Magdalena Wnuk, podsumuje wyniki ostatniego badania OPERAS Landscape Study na temat stosunku europejskich naukowców do publikowania w wolnym dostępie, przyglądając się bliżej polskim respondentom. Na koniec zespół OPERAS-PL: dr Maciej Maryl, Marta Błaszczyńska i Mateusz Franczak przedstawią cele OPERAS-PL na najbliższe trzy lata.
Celem drugiej części spotkania jest zaangażowanie uczestników w dyskusję o potrzebach środowiska nauk HS w Polsce. Chcemy zebrać od uczestników jak najwięcej inspiracji, pomysłów i uwag. Warsztaty będą miały formę ustrukturyzowanej dyskusji (lub grupy fokusowej), podczas której poruszone zostaną główne problemy komunikacji naukowej, takie jak: publikowanie monografii w otwartym dostępie, udostępnianie danych badawczych oraz bibliometria i ewaluacja.
Szczegółowa agenda spotkania już wkrótce na stronie wydarzenia.
Link do Zoom wydarzenia wyślemy drogą mailową na adres podany w formularzu rejestracyjnym.
Nasza inicjatywa jest częścią europejskiego konsorcjum OPERAS, zrzeszającego 58 instytucji z 17 krajów. Celem OPERAS jest rozwój e-infrastruktury i wspieranie transformacji cyfrowej w naukach HS. W odpowiedzi na potrzeby badaczy, uczelni, bibliotek, wydawców i grantodawców Konsorcjum rozwija własne cyfrowe usługi i narzędzia, takie jak platforma GOTRIPLE łącząca istniejące zasoby informacji naukowej z całej Europy czy Certification, służąca kontroli jakości publikacji w open access.
Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN
Informacje
Zobacz także
OPERAS Conference “Opening up Social Sciences and Humanities in Europe: From Promises to Reality”
Celem konferencji OPERAS jest dyskusja o obecnym systemie komunikacji naukowej i jego przyszłości, w której naukowcy, decydenci, wydawcy, bibliotekarze oraz inni interesariusze, będą mogli podzielić się swoimi poglądami.
Spotkanie o ewaluacji naukowej w humanistyce
6 czerwca w Pałacu Staszica w Warszawie w godz. 10.30-14.15 odbędzie się dyskusyjno-warsztatowe spotkanie poświęcone potrzebie zmian w ewaluacji naukowej w humanistyce. Celem wydarzenia, na które zostali zaproszeni także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest sprowokowanie dyskusji o uwzględnieniu otwartej nauki oraz cyfrowych wyników badań humanistycznych w systemie oceny badań.
Improving Discovery and Collaboration in Open Science
Szanowni Państwo, zapraszamy na międzynarodową konferencję „Improving Discovery and Collaboration in Open Science”, podsumowującą projekt TRIPLE, która odbędzie się 1-3 lutego 2023 r., w Bonn (Niemcy).
Inauguracja europejskiego projektu dla otwartej nauki OPERAS-P w Instytucie Badań Literackich PAN
Konsorcjum OPERAS otrzymało 2 miliony euro od Komisji Europejskiej z programu Horyzont 2020 na realizację nowego dwuletniego projektu OPERAS-P (Open Scholarly Communication in the European Research Area for Social Sciences and Humanities – Preparation). Celem projektu jest rozwój OPERAS, europejskiej infrastruktury badawczej dla otwartej komunikacji naukowej w naukach humanistycznych i społecznych. Serdecznie zapraszamy na publiczną inaugurację projektu, która odbędzie się 1 października o 13:00 w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie (Nowy Świat 72, s. 144).